Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ciklame - Cyclamen
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ciklame - Cyclamen

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 37>
Korisnik
Poruka
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2009 u 10:14
potkikdaj te cvijetove...ne moraš presađivati jer ja svoje ćvećinom zalijevam odozgora ali moraš pazir+ti da voda ne ide po gomolju već lagano uz rub posude....bilo bi dobro kada bi ju mogla staviti u kuću , a ako ti je suh zrak stavi u tanjuriž vode i cvijetnjak na kamenčiće tako da nebude u vodi ali da joj ta voda vlaži zrak pri isparavanju.....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2009 u 15:17
Joooj hvala na odgovoru,napokon se neko smilovao!Smile
 
ok,pokidat cu te cvjetove,al tu su i pupovi..Cry
 
A u stan ih unjet mi je neizvedivo,jer mi je ispod jedinih prozora u stanu nafrljen radijator i nebi nista uspjelo prezivit,a dalje od radijatora nemam svjetla,i odma su bile klonule u stanu-pre toplo je..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2009 u 15:21
onda ćeš se na žalost morati oprostiti od nje jer neće izdržati vani....no u svakom slučaju sretno....
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2009 u 02:14
a joooj gotovo!! sve mi se smrzlo u haustoru!!ipak je prehladno..
sad ne znam ima li nade da je gomolj ciklame i korijen brsljana zivi??
da porezem sve smrznuto a zemlju s korijenjem unesem na toplo?
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2010 u 20:40
Ciklame su gomoljaste biljke sa zelenim i srcolikim listovima, dugim cvjetnim stapkama i velikim cvjetovima. Originalna vrsta je ružičasta, , ali kultivari (pod nazivom cyclamen p. giganteum) raznih su boja - bijela, crvena, ljubičasta, boje lavande ili dvobojne. Biljke dobro podnose hladnoću, pa ih je u stanu bolje držati u spavaćoj sobi ili hodniku, na temperaturi oko 15°C, nikako u blizini grijaćih tijela jer ne podnose suhi zrak. Ako im je osigurano puno svjetla ( ne na direktnom suncu) cvjetati će i nekoliko tjedana. Optimalna temperatura im je 8 - 10 ° C.
Zalijevati treba pazeći da ne smoćite nadzemne dijelove uključujući i gomolj,  a najbolje je uliti vode u podložak i ostaviti da biljka upije vode koliko joj treba, a nakon pola sata višak izliti iz podloška. Zalijevanje na taj način treba raditi redovito, jer ako se supstrat jednom isuši više neće biti u stanju upiti vodu. Potrebnu vlagu je najjednostavnije osigurati na način da teglu ne stavite direktno u podložak, nego da  je podložak popunjen kamenčićima, tako da u podlošku može stalno biti vode, ali ona ne smeta biljci a isparavanjem pruža dovoljno vlage. U vrijeme intenzivnog rasta, pogotovo u toplim uvjetima, potrebno je zalijevati 2 puta tjedno, poslije  je dovoljno jednom a u mirovanju obustaviti zalijevanje.
Kada listovi požute i biljka ostane bez pupoljaka, treba postupno obustaviti zalijevanje, a teglu pohraniti na tamno i suho mjesto do početka ljeta.Tada ga je potrebno iznijeti van, na hladno i sjenovito mjesto. Zalijevajte dok se ne pojave listovi, a tada biljku presadite i ostavite na sjenovitom mjestu dok ne propupa. Kada se pojave cvjetovi, premjestite je na nešto svjetlije mjesto.
Zemlja: tresetni supstrat
Posebna napomena: uvele cvjetove i požutjele listove potrebno je pažljivo izvući tako da su otrgnuti kod gomolja, ne ih ostaviti da trunu na biljci.
ciklama-%20lat.%20cycllamen%20persicum
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 00:14
Kat.Rea,krasan tekst no u "žaru pisanja" si valjda propustila jednu sitnicu,u prvom redu...ciklama je gomoljasta biljka...i temu otvorila ovdje a ne pod"lukovice i gomolji".
Tamo već postoji tema o ciklamama pa budu valjda moderatori preselili tekst.
Ova tvoja je prekrasna.Jel i uživo tako nježna boja ?Nemrem je se nagledatismile94
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 00:15
Sorry, jučer sam tražila svugdje, samo ne pod lukovice i gomolji smile42.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 00:29
Dok nadležni ne"ulete"mogu malo zachatati,ionak budu obrisale.
LOLA kaj da ti velim,pročitaj svoj tekst pa buš znala di spadajuLOL
Joj,pukla sam ,moram te malo zezati,MM mi je već žao,njega stalno zezam.
smile78
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 09:27
evo premjestila sam necu brisati posto je lijep tekst :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 11:34
Šta da kažem, osim žao mi jesmile42.Tražila sam pod kućno cvijeće, vrtno cvijeće, slike cvijeća...... i čudom se čudila kako nitko ništa o njoj nije napisao. Onda sam išla tražiti po knjigama, po netu i iz svega izvukla tekst......, a da sam tražila na pravom mjestu ne bih se mučila. I dok sam pisala nije mi zazvonilo na uzbunu...... a lijepo sam napisala  gomoljasta biljka Embarrassed.Hvala Zvjezdana što si ispravila moju grešku i još jednom oprosti.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 13:34
Evo kad je već riječ o ciklami da pokažem u kakvom je stanju moja. Usprkos niskim temperaturama jedna od dvije koje navodno mogu podnijeti do -3 (što znači da mogu i više) drži se sasvim dobro i cvjeta. druga pak     doduše bijele boje nikakva.
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 23:50
moje su bile sve mlitave, ali kako se ja lako ne predajem, sve sam pregledala, i one čiji mi je gomolj izledao dobro presadila /morala sam osloboditit neke vanjske vaze/, pa što bude, jednostavno nisam htjela baciti,,,,nikad se ne zna

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 21:40
Sobna ciklama je godinama moja omiljena cvjetajuća lončanica. Obično ju nabavim krajem jeseni a razveseljava me do Svibnja mjeseca. Tada su završavale na kompostu. Ove godine imam namjeru sačuvati gomolje i naredne jeseni ponovo uživati u njezinom cvijeću. Zalijevam ju na način da teglu potopim u vodu, kojoj sam prethodno dodao malo gnojila. Glavni uvjet koji morate ispuniti ako želite da dugo uživate u njenoj ljepoti je temperatura. Ja ju držim zajedno sa kaktusima na tem. 7 – 12 C. na prozorskim policama.

. . . . . . . .
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 23:36
Prelijepe  su,Pinus.
E sad pitanjce,za nekog ko zna.Naime, jedna ciklama mi je nakon cvatnje otišla u sjeme.Sad su to okrugle čahurice no nisu još zrele.
Jel netko sijao ciklamu?Treba li neke drugačije uvjete kod sjetve,koliko joj treba da nikne i kolika je uopće klijavost?
 
Pinus,vidim da imaš i veliku okućnicu  pa vjerujem da se nađe i hladovine.Ja sam svoje ciklame,nakon cvatnje,kad je zatoplilo,presadila u vrt.U hladovinu,naravno.Prvo su ,nakon nekog vremena,listovi otpali i mislila sam da je to to,nema je više.Najesen je potjerala mlade listove i prije mrazeva sam je presadila u teglu i unjela u kuću.Ogromna je bila.Ovi tvoji listovi su prekrasni,zeleni,zdravi,no ovi su bili još veći i jači.
Možda se odlučiš da koju u vrt posadiš.Stvarno,najesen,bude barem duplo veća.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 07:28
Moj susjed se bavi uzgajanjem ciklama na veliko. Kupuje u Nizozemskoj tek proklijale ciklame. Navodno se ne isplati sam doma sijati ako uzgajaš ciklame radi prodaje.
Shasha, kako duboko posadiš gomolj kada ga izneseš na vrt?      
Pitam zato jer mjesto gdje namjeravam posaditi ima direktno ljetno sunce do recimo 9 - pola deset. Mislim da bi u tom slučaju, bilo bolje cijeli gomolj pokriti sa zemljom? Kakva su tvoja iskustva u vezi toga ?
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 07:37
Mislim da sam već pitala na ovoj temi a možda i mom vrtu, tko zna?Confused
Dakle, ova ciklama je kod mene vani na prozoru u zaštićenom dijelu ( u kući imam centralno i  nema uvjeta).
Prva slika je u prosincu kada je kod nas pao snijeg, nosilo je, poškropilo ju je i nije joj naškodilo.
 
Ova slika je snimljena točno dva mjeseca kasnije u veljači.Ciklama i dalje "živahna"!
 
 
Ova je slika od jutros. Dakle vrijeme cvatnje je očito prošlo. Ja je i dalje držim na istom mjestu.  I molim odgovor(čitala sam ja sve što ste napisali, ali bedaku to nije dostaConfused) : kad bih ju trebala presaditi da slijedeće zime imam opet cvijet?Ne u zemlju jer nemam mjesto gdje bih bila sigurna da neće Dead(lovor, bršljan,kesten,,,), nego u vazu.
Nikad očito kao Pinusov ili Kat.rein, ali.... ja sam i s manjim zadovoljnaWink
 
 
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 08:48

Pinus, jako lijepe ciklame, šteta bi bilo da završe u kompostu. I ja držim svoje sa kaktusima i to im odgovara, cvatu od studenog. Jedino imaju manje lišća a više cvjetova od prve godine - meni ne smeta Wink, ni njima. Ali bih možda probala ove godine jednu gurnuti u zemlju, pa čekam Shashin odgovor. Čini mi se da im sunce do 9 ne bi trebalo smetati, a možda možeš nešto posaditi ispred ili staviti teglu s nekom tvojom lijepom crnogoricom. Imaš prekrasan pogled kroz prozor.

Baka, ostavi je u tegli negdje u hladu i postepeno joj smanjuj zalijevanje, vidjet ćeš, i sama će manje tražiti. Kako koji list uvene, lagano ga okrećući isčupaj iz gomolja i kad ostane bez lišća prestani sa zalijevanjem. Možeš gomolje ostaviti u tegli i zaboraviti (tako sam ja), a mogu se i izvaditi kad se zemlja sasvim osuši, zamotati u papir i spremiti na hladno. Negdje krajem ljeta presadiš/posadiš u novu zemlju i počneš zalijevati. Zapravo, bolje natapati kako je opisao Pinus. Prilikom sadnje pazi da gornja površina gomolja nije pod zemljom.
 
Shasha, nikakav posebni postupak kod sijanja nije potreban - posiješ i povremeno zaliješ, trebaš se samo oboružati strpljenjem, niču nakon nekoliko mjeseci i polagacko rastu, tako da iduće proljeće možeš očekivati male bublice veličine manjeg zrna graška. A klijavost, kaj ja znam, ja sam sjeme posula na jednu teglicu, niknulo ih je 7.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 08:58
Ja svoje ciklame namjeravam skupa sa teglicom zakopati u zemlju negdje u hladovinu, lani sam je uspjela održati na taj način 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 09:07

Nana, hvala na odgovoru. Ja sam i drugu ciklamu (male) ostavila "na suhom", samo je ta bila u zemlji u sanduku, izložena zimi, pa nisam sigurna je l' preživila.  Ali ova je bila baš lijepa i bilo bi mi žao da propadne. A TO kada ju presaditi zapravo nisam znala.

Otok ja moje nažalost u zemlju...Confused Znaš kako kod mene "prođe" cvijeće u zemlji. Uglavnom nikako.

Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 09:25
Baka, ova druga je možda malo pre rano ostala bez lišća, pa je pitanje koliko je gomolj ojačao. Kod vas su ipak niske temperature kraće vrijeme, pa se zemlja nije stigla smrznuti, a postoje i ciklame koje to podnose. Možda je tvoja takva. Ništa te ne košta, da ju ostaviš i probaš "oživjeti".
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 37>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.