Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelargonije ili muškatle
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelargonije ili muškatle

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 94>
Korisnik
Poruka
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 13:28
ok alkemičar probat ću tako. ja dosada listove zabadala u zemlju i mudrovala oko "kosog" rezanja. ah, prava sam neznalica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 13:40
svi smo mi nekada bili neznalice
zato smo tu
da se naučimo svemu što ne znamo smile78
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2008 u 09:38
Ma one su toliko zahvalne da ih ja naprosto obožavam, a i za razmnožavanje eznicama su lake.
Sjemenom sam probala jednom i to je naravno završilo neslavno.

Jučer sam kupila jednu sitnu duplu i evo kako trenutno izgleda

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 02:55
Nesto sam saznala na netu o muskatlama, jedna caka u vezi  njihovih strucnih naziva:
Naime, muskatle koje imaju cvetove sa bilateralnom simetrijom nazivaju
se 'geranium'. Primer - muskatlino seme koje sam kupila (muskatla zonale) nosi naziv: Geranium X hortorum.
Muskatle koje imaju cvetove sa samo jednom ravni simetrije (na prvi pogled izgledaju asimetricnih cvetova) nazivaju se 'pelargonium'.
Primer - muskatlino seme koje sam kupila (padajuca muskatla) nosi naziv: Pelargonium X peltatum.

{engl. "Among the geraniums we would have the genera 'Geranium' and the genera 'Pelargonium'.
The first one(genera 'Geranium') is formed by plants that present flowers with bilateral symmetry, or actinomorphic whereas the pelargoniums possess flowers with a single symmetry plane (genera 'Pelargonium'), which is named zygomorphic."
 
A typical flower of a member of the genera 'geranium' with a symmetrical flower or actinomorphic (Geranium samgineum L.)
link: http://www.botanical-online.com/fotosgeraniumsanguineum.htm
 
A typical flower of a member of the genera 'pelargonium' with an asymmetric flower or zygoomorphic (Pelargonium  )
(link: http://www.botanical-online.com/macro44-g.jpg  )
 
p.s.
Actinomorphic= can be divided into two exact parts, if a line is drawn from one side to the other, reaching the centre, no matter where the line is drawn (radial symmetry).
Zygomorphic= Only two symmetrycal parts are possible if a lineis drawn one side to the other, reaching the centre (bilateral symmetry).
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 03:33

Molim za odgovor:

Da li je neko od vas sa foruma uspeo da dobije odraslu biljku iz kupovnog semenja hibridne muskatleQuestion
 
Ovo sada radim prvi put, seme mi je stiglo pouzecem pre nekoliko dana (krupnocrvena oranz muskatla zonale-Geranium X hortorum, i Padajuca muskatla pink-lila-Pelargonium X peltatum).
 
Tek planiram da ih posejem za dan dva, pa me takodje interesuje da li je i sada dobro vreme za setvu semena muskatleQuestion
Na pakovanju pise da se seje od decembra do marta (Prosinac-Ožujak), na toplom  i svetlom mestu na temperaturi 22-24C, pa cu se potruditi da bar to ispostujem.
 
Hvala unapred!   smile73   smile219 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 20:47
Lavandablue, sijala sam krajem januara seme hibridnih muskatli. Imas nesto vise o setvi na temi 'Kada i kako sijati' pod 'Razmnozavanje biljaka i cvijeca'.

Seme je jako brzo proklijalo, ali mi se i u ovom slucaju pokazalo da je najteze odnegovati klijance u kucnim uslovima. Uspele su mi samo dve. Bice da mi se omaklo vise vode nego sto je bilo potrebno. Do nicanja ih orosavaj, a kasnije vrlo oprezno zalivaj i uvek odstajalom vodom sobne temperature.

Mislim da mozes pokusati sa setvom, temperature jos nisu previsoke, ali buduci da setva prilicno kasni, najverovatnije nece procvetati ove sezone.

I jos jedna stvar. Preporucujem da ih sijes individualno. Tako je manje gnjavaze.Wink

Srecno.
Aglaja
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 23:18

E, upravo me to zanima   -  "bez gnjavaže"  (aglaja). Što znači posijati individualno?

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2008 u 19:04
aglaja,
hvala na odgovoru.
 
manči,
to znači svaku semenkicu posejati u posebnu posudu.
 
Ja ću posejati sutra, pa ćemo videti sta će biti.
Javiću rezultate.
Na vrh
romira View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje romira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 09:06
 
 
Embarrassed ako upadam, ali može jedno pitanje, dali su  pelargonije ono šta mi u Splitu zovemo đirani ,a na Hvaru čokete....ovo
 
 

Cilu zimu su mi bile vani na teraci i cvale  







Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 09:29

romira da to su pelargonije (kod nas ih još zovu muškatli, đirani, kako kažeš na Hvaru čokete ..... to su narodni nazivi)

kod tebe nisu niske temperature pa mogu biti cijele godine vani, na kontinentu bi se smrzle. Ova tvoja je puzava vrsta, a imaš još i uspravne pelargonije zonale, engleske pelargonije......ma ima ih preko 280 vrsta)
Na vrh
romira View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje romira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 09:34
smile75 imam šta učit, vidim ja Wink
 
hvala....ove godine sam se obogatila sa crvenim čoketama
 
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 13:42
Dobrodosla romira!smile106
Na vrh
Pupsy View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pupsy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 22:42
uskoro očekujte i cvijetić moje nove pelargonije,
kako ja nisam uspijela da stavim sliku staviti će ju admin
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 21:46
Danas sam u jednom vrtu vidjela onu starinsku vrstu sa rozim cvijetom a list joj ima tamni kružni dio, naraste visoko do 80- tak cm i  izgleda pravi grm. Takve je imala i moja svekrva, veliki grmovi u zemlji, ali sam izgubila tu vrstu. 
Na vrh
sabaheta View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sabaheta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 12:20
sad sam upravo gledala slike ovog cvijeća što ga zovete pelargonije mene interesuje jesu li pelargonija,muškatin i sardon ista biljka,jer sam upravo vidjela slike nekih biljaka koje moja majka zove sardonima pa me interesuje jeli to neki narodni izraz za pelargonije.prije nekoliko sedmica ja sam kod čovjeka koji na ulici prodaje cvijeće kupila on mi je rekao da se zove muškatin međutim neki mi kažu da se taj cvijet zove sardon pa me zanima jeli to jedno te isto.
ensar
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 19:50
Meni su pelargonije u koritima na balkonu i nisu nadkrivene pa me zanima da li da ih maknem s ove kiše s obzirom da pada već tri dana. Kaj mislite hoće li im to smetati? Ipak je to malo previše zalijevanja. Confused
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 23:25
A moje prošle jeseni pelcane nikako da počnu cvasti! Zašto?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 00:40
Andrea, to sam se i ja pitala. Planirala sam pitati Lanu 2 što im je radila da joj tako brzo i obilno cvatu. Sve moje koje sam ikada imala iz vlastitog uzgoja procvale su dosta kasnije od kupljenih.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 07:30
Ja sam svoje od lani na jesen skratila i ostavila u posudama u kojima su i bile cijelo ljeto. Povremeno sam ih preko zime zalila i to je to. Na proljeće sam ih samo presadila u frišku zemlju i procvale su mi kojih tjedan -dva nakon ovih što sam kupila ove godine. Nikakva specijalna procedura
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 11:42
Jeste li probali da ih malo dohranite.Ja mojima svake godine jednom nedeljno dodam gnojivo za pelargonije.Bude cvjetova i previse.Jedino kad zasadim pelcere ne dohranjujem jedno mjesec dana dok se ne prime i onda krece normalno.smile219
Nije isto zivjeti i biti ziv!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 94>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.