Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 64>
Korisnik
Poruka
Neva View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 17:35
Pa, fino! Smile Hvala!
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 17:36
I ja,no ja  lukovicu izvadim iz zemlje i posušim.Spremim je na tamno i suho.Tako čeka novu sadnju na proljeće.Pogotovo one koje kupim ko lončanice.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 17:40
Ja ljiljane ne vadim nikad iz zemlje.tj. lukovice ljiljana.Odrežem stabiljku na jesen kad se skroz osuši i to je to.Zašto vadiš lukovice Sasha?
Na vrh
Neva View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 17:45
Ja sam danas kupila ljiljan u tegli, ali nisam imala namjeru vaditi lukovicu van... mislim ga i drzati kao sobnu biljku, pa cemo vidjeti. Jedino, ako ju vec drzis na suhom, Shasha, da li to onda znaci da se preko zime opce ne treba zalijevati ako ostane u tegli?
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 18:04
Alisa,prvo jer je u onoj premaloj kupovnoj tegli.Ako ih i mislim u teglu dogodine saditi,to radim u većoj.No kako ja imam dvorište,sadim ih na proljeće u vrt.Najviše zbog toga jer se bojim da im se nešto u zemlji ne desi.Iz vrta ih ne vadim najesen,osim ako ih selim,naravno.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 19:34
Ja sam razumila da svake jeseni vadiš lukovice ljiljana,pa sam zato pitala.Ja i one koje kupim u saksiji,čim ocvatu prebacim u baštu,i ne vadim ih iz zemlje.Ništa im se ne desi,čak šta više to su mi jedine lukovice koje,kada posadim opstaju dugo godina u vrtu,za razliku od tulipana npr.jednu sezonu i drugu ako-ako.Ni sama ne znam koliko sam do sda tulipana posadila a svake godine ih sve manje ima..

Hvala na odgovoru!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 20:04
Malo ću skrenuti sa teme(ako te bude dalje šta zanimalo,pređemo u temu tulipana)no u svezi tulipana provjeri imaš li voluharica.One utamane najviše tulipane.
A ovo za ljiljane,ma to je čisto zato da ne sadim recimo preko ljeta lukovice.One koje su cvale na proljeće,pa prestale negdje u 6-7mj,onda ih spremim za jesenWink
Na vrh
lolla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lolla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 10:47
pozdrav svima
kupila sam pre neki dan prelepe ljiljane u saksiji koji su u punom cvatu. da li treba sada da ih presadjujem u vecu saksiju,ili da sacekam prolece? stoje mi u sobi..
hvala unapred..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 16:54
Počekaj da ocvatu i najbolje ih je presaditi direktno van ako imaš kamo. Ako nemaš, pusti da ocvatu, pa spremi teglu preko zima na suho i hladno da prezime, uz minimalno zalijevanje.
Na vrh
lolla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lolla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 20:44

jel' to znaci da ovo sto je cvetalo je sve za ovu godinu i nista do sledece jeseni? smrcc..Cry da li treba da mu secem stabljike, ili samo da mu poskidam cvetove? izvinite na ovolikim pitanjima,ali totalni sam pocetnik..

Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 21:04
ja sam svojima otkinula ocvale cvjetove,stabljike,a ljiljani su se razmnožili,sljedeće godine ću ih presadit u veću posudu. 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 22:05
Liljani inače prirodno cvatu na proljeće, a ovi koji su sad u prodaji su forsirani da sad cvatu, jer ovo im nije prirodno doba cvjetanja. Za sad samo pusti da prirodno ocvate, a kad popadaju latice otrgni samo tučke, ako su se oprašili da se biljka ne muči s stvaranjem sjemena, nego da se preusmjeri na lukovicu. Stapku makni tek dok se osuši, nemoj ju na silu rezati.
Dok se sve lijepo osuši možeš kako Rose veli rasaditi u veću teglu, ili već sad dok ocvatu samo izvadi skupa sve iz tegle i presadi na otvoreno - ali najbolje u košarice od žičane mreže, jer ako slučajno imaš voluharice požderati će ih.Wink
Na vrh
lolla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lolla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 18:26
hvala svima na savetima!Smile
kada bude precvetalo,presadicu ih u vecu saksiju,pa sta bude-bice! ono sto me je bas iznenadilo je brzina kojom se od pupoljka razvije cvet, i na zalost,kako brzo precveta. u svakom slucaju je prelepo cvece
p.s. da li saksiju da ostavim preko zime na terasi, ili da bude u sobi? i kako se zaliva preko zime? nikad nisam gajila visegodisnje biljcice..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 23:13
Najbolje bi bilo da ju uneseš u hladnu suhu negrijanu prostoriju, a zalijevaš preko zime na kapaljku - malo vode i jednom do max dva puta mjesečnoWink
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2009 u 20:45
Danas sam posadila lukovicu jednog prelijepog ljiljana. 
Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2009 u 07:24
Već dvadesetak godina se bavim uzgojem naših divljih ljiljana vani i u loncima, pa tu spominjem neka iskustva o trajnom držanju ljiljana kao lončanice. Najvažnije je da skoro svi ljiljani pa i s teglom moraju biti vani na zraku (balkon ili terasa), a zemlja treba biti vapnasta, za naše divlje i s puno kamenčića.
Od svih naših za trajni lončani uzgoj najidealniji je čudnovati crni ljiljan (Lilium dalmaticum Elwes:Beck) koji traži škrtu krašku zemlju jer prirodno raste u škrapama tj. pukotinama izmedju stijenja na Velebitu, Biokovu i Orjenu. Ima mračno-sjajne garavocrne cvjetove (poput ulaštene cipele), - meni bujno raste i cvjeta u loncima već 2 desetljeća. Može rasti i u vrtu, ali samo na suhom i sunčanom strmom kamenjaru ili najbolje u rupama (škrapama) velikoga vapnastog kamena unesenog u vrt.
Drugi manje pogodan kao trajna lončanica je vatreni ljiljan (Lilium aurantiacum West. ili L. croceum Chaix.) velikih narančastih cvjetova, koji raste divlji u kamenitim borovim šumama Dinarskog gorja, a najbolje se uzgaja u polusjeni na vapnastom kamenjaru. Oba ljiljana dobro podnose mrazove ako im tlo nije mokro, glinasto ni kiselo.
Ostali domaći i uvozni ljiljani takodjer većinom traže vapnastu zemlju, ali lončani uzgoj podnose slabije i najduže po 1 - 2 god., a onda moraju vani u vrt.
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 21:11
Pozdrav svima.Posadio sam lukovice ljiljana(2 azijska,2 orijentalna,tigrinum i jedan LO hibrid)u lonce i niknuli su mi.Posto su na sjevernom prozoru i vec se pomalo pocinju okretati za svjetlom zanima me da li bi ih mogao premjestiti van ili da ij jos pustim unutra?Hvala unaprijed na savjetima.
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 09:28
ima li netko iskustva sa razmnožavanjem ljiljana sjemenom?

lani sam ostavila par glavica  orijentalnog ljiljana



sjemene glavice su pune sitnih ljuskica
sad bih ih probala posijati pa me zanima isplati li se, tj. ima li pozitivnih rezultata

zanima me točan postupak - položaj, zalijevanje... (koliko dugo treba da se dobije biljka spremna za cvjetanje)

možda voki zna? ili neki drugi stručnjak s foruma Smile
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2010 u 23:44
Gdje ja mogu naci lukovice "Madonnenlilie" ?
Zahvalna sam u naprijed za svaki tip !

PS "guglala" sam ali bez uspjeha !
Na vrh
Mladi cvijet View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mladi cvijet Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2010 u 14:50
Ljudi,pozdrav...pratim vas u stopu već neko vrijeme i svi ste super.Nemam ni jedne zamjerke.Čast mi je s vama razmijeniti iskustva...nadam se da ćemo se ugodno družiti Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.