Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gomoljasta Begonija - Begonia sp.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gomoljasta Begonija - Begonia sp.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 15>
Korisnik
Poruka
sabaheta View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sabaheta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 11:11
da da i ja sam na tu mislila
ensar
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 21:21
Vidim da pišete da je begonija gomoljasta biljka. Pošto sam ja ove godine prvi put u životu kupila dvije stajaće (bijelu i crvenu) i jednu viseću (žutu) i nisam im vidjela korijen jer sam ih samo presadila u veliku teglu sad me zanima mogu li ih nekako sačuvati preko zime? Znam da ih i iduće godine mogu kupiti na placu, ali ove su prekrasne, toliko bujno cvatu da mi ih je milina gledati pa molim neku dobru dušu za savjet 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 22:23
Originalno poslano od člana natasa natasa napisao:

Vidim da pišete da je begonija gomoljasta biljka. Pošto sam ja ove godine prvi put u životu kupila dvije stajaće (bijelu i crvenu) i jednu viseću (žutu) i nisam im vidjela korijen jer sam ih samo presadila u veliku teglu sad me zanima mogu li ih nekako sačuvati preko zime? Znam da ih i iduće godine mogu kupiti na placu, ali ove su prekrasne, toliko bujno cvatu da mi ih je milina gledati pa molim neku dobru dušu za savjet 


Kod gomoljaste begonije nadzemni deo u toku zime propada, ali se gomolj moze sacuvati za sledecu sezonu. Postupak posle precvetavanja je isti kao i kod svih drugih gomoljastih cvatnica. Tek kada se svi listovi osuse (negde u oktobru), odstranimo ih, a gomolj pohranimo na tamno i suvo mesto gde nema opasnosti od smrzavanja.

Neko gomolje i ne vadi iz zemlje, vec citavu saksiju spremi na 'zimsko mirovanje'. U tom slucaju ne treba zalivati, a saksiju spremiti tek kad se zemlja dobro osusi.

poz.
Aglaja
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 07:38
Ako su u "saksiji", a ako su direkt u zemlji, dali ih ostaviti. U Rijeci sam - znaš primorska klima?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 22:05
Trisa, ovde je rec o gomoljastim begonijama, a tvoje su, kako fotografije pokazuju, Begonia semperflorens. I one mogu uspesno prezimiti, ali pod uslovom da zima nije jaka, iako se najcesce uzgajaju kao jednogodisnje letnje cvetnice. Ukoliko zelimo da ih sacuvamo i za narednu godinu, ipak bi ih trebalo uzgajati u saksijama ili u zardinjerama, kako bi se u slucaju niskih temperatura spremile na zasticeno mesto.

Nevolja je u tome sto se na temi o B. semperflorens zaceo razgovor i o drugim vrstama begonije, sto cesto dovodi do nesporazuma. Mozda bi bilo najbolje da se tema preimenuje, odnosno da se iz naslova teme izbaci odredjenje vrste. Na taj nacin bi i naziv teme odgovarao sadrzaju, a nas bi obavezao jedino na to da svaki put jasno stavimo do znanja o kojoj vrsti begonije govorimo.

poz.
Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 22:14
Triša, s obzirom da živiš u Primorju, mislim da bi tvoje begonijice komotno mogle prezimiti vani. Iz jednih neprovjerenih izvora sam saznala da mogu prezimiti i na - 9. To mi izgleda čak i moguće, ali vjerojatno treba biti relativno suha zemlja. Pretpostavljam da bi u vlažnom tlu vrlo brzo istrunule.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 17:23
Oduševila sam se Adminovom kombinacijom žutih i crvenih begonija i ovoga proljeća sam kupila gomolje i posadila. Žute su visoke, a crvene viseće, međutim jedna mi je umjesto žute ogromna narandžasta. Danas sam vidjela da iz zemlje pored njih nešto niče. Je li moguće da to niču mlade begonijice? Trebala bih im dodati zemlje, jer je kiša prošlih 2 tjedna sve spjuskala, ali se bojim ako su to mlade begonijice da ih ne uništim. Ovako to izgleda
nešto%20niče?
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 17:25
Ta "velika" je pored narandžaste koja je tek počela cvasti, znači nije moglo sjeme iz njih  pasti u zemlju. ali u drugoj žardinjeri ih ima puno
nešto%20niče?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 23:27
Hmm teško za reć.Čekaj dok nebudu listići malo veći,onda se vidi jel njihov ili ne.Ili si ko i Silvek,pa si zajedno sa zemljom dobila i sjemenke u njoj.
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 00:59
bez obzira što smo u primorskom kraju, begonije vani ne mogu prezimiti.....Wink

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 13:56
Znaš Shasha da već imam jedan cvijet koji mi je niknuo iz kupovne zemlje, ali mislim da je to mimulus, ali ovo ..... ništa moram čekati.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2009 u 00:18
Aglaja,Kika....Jel ovo ta begonija semperflorens?
 
 
Ove godine sam našla tu duplu.Do sad ih nisam vidjela pa bi ja to nekako probala sačuvati za sljedeću godinu.Da ih tako ostavim ili se mogu zapelcati?
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 00:58
Administratore, begonije na onom balkonu(crveno-žute) su ti zbilja fenomenalne Thumbs%20Up!!!!!!!!
Zanima me kako si ih točno posadio, vidjela sam da si napisao
da se sade crvene puzave-žute grmolike- i opet crvene ..

Mene bi još zanimalo koliki bi trebao biti razmak i koje su to točno vrste?

Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 11:15
Kat.rea ovo mlade biljčice i jesu od begonija semprflorens koje imaš baš ljepo što su nikle.Nadam se de će daljnje njegovanje uspjeti.Inače znam da je iz sjemena teško dobiti mlade biljčice.Nastavi samo tako.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 11:37
Jučer sam kupila četri lukovice različitih boja begonija, koje cvatu ogromnim vjetovima cjelo ljeto - prekrasne ima naša Sarajka. Ne znam kako se zovu i koja je vrsta, ali lukovica je velika kao krafna, pa se pitam dali je dovoljno velika vaza promjera 25 cm i visine ito toliko i kako duboko u zemlju staviti gomolj, naravno zanima me i kakva zemlja je potrebna.
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 17:39
KOLIKO TIM BEGONIJAMA TREBA DA NIKNU ,VEĆ SU MJESEC DANA POSAĐENE  VRLO PLITKO U TEGLICE I SA NORMALNIM UVJETIMA ZA NICANJE,PA NIKAKO DA NIKNU.KOLIKO TO MOŽE JOŠ POTRAJATI?.smile207.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 18:33
Moje su tek 8 dana u teglama , nemam pojma, javim kad izvire, do tada će tvoje već možda cvjetatismile64
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 21:39
Pozdrav...Ja mislim Triša da su tegle dovoljno velike,a zemlju možeš koristiti kao i za ostalo balkonsko cvjeće mislim da je supstrat isti,a da Silvestra nešto tvoje begonije dugo jiću dali si pogledala da nisu možda istrunile u zemlji ili si ih duboko posadila.Triša pazi da ih neposadić duboko ja sam ih sadio tako da je gomolj malo virio iz zemlje.Želim vam puno uspjeha u gajenju.Javite rezultat.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 22:30
Nisam ih duboko posadila jer gotovo da im je vrh vani,a zalijem ih malo po malo tako da ne bi trebale trunuti i mislim da nisu jer sam malko privirila i gomolji su tvrdi.Tongue
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 08:52
Ja čekam, valjda ću dočekati!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,285 sekundi.