Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 11>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2009 u 16:32
Pronađi modus kako se krema neće pregrijati i kad zaboraviš da je na kuhalu.
Ja to radim ovako:
Donja posuda sa vodom je obavezno velika, širokog dna.Stavim je na malu ploču na najnižu temperaturu (najmanji plamen, ako je plin u pitanju )
Budući da ja radim sa plinom na taj mali plamenik  dodam još jednu  dodatnu ploču  (kupila u Sloveniji ).Tada zaista treba puno vremena da bi se sve skupa  jako zagrijalo i pregrijalo masu koja se kuha u gornjoj posudi.
Osim toga stalno dolijevam hladnu vodu u donju posudu a po potrebi i isključujem sve na neko vrijeme.
Jako je važno da se masa sa maslinovim uljem ne pregrije.(Umočen prst u masu je dobar indikator.Ako nije vruće za prst, onda je toplina OK )
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2009 u 21:06
Poslušala sam tvoj savjet, ali sam išla u vrt i - ponjelo me.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Noela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Noela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2009 u 21:19
Pozdrav svima,nova sam ovdje.Eto danas kad sam otkrila ovaj forum dogodi mi se da padnem nasred ulice onako ko kruška  i otekne gležanj.Pišete da gavez pomaže i kod nategnuća(mislim da nisam ništa slomila jer mogu stati na nogu samo je gležanj dosta otečen).Gdje mogu nabaviti gavez i kako da ga primjenim.Hvala onima tko će mi odgovoriti ,imam i drugih pitanja ,međutim sad mi je ovo najvažnije,da mogu čim prije normalno hodati.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2009 u 22:17

Dobrodošla, Noelasmile99
Ništa se ne događa bez nekog razloga.
Forum nisi slučajno otkrila.
Ne znam odakle si ali najbolje bi bilo da imaš svježeg korijena gaveza da ga izribaš i dodaš malo tople vode, miješaš dok se ne učini gusta kaša koju staviš na gazu pa previješ na bolno i otečeno mjesto.
Ako ne možeš doći do svježeg onda u biljnoj ljekarni kupi gavezov prah s kojim postupaš isto, ili gotovu tinkturu...
Možda tu gdje živiš kumice na placu prodaju korijen svježeg gaveza?
Na vrh
Noela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Noela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2009 u 08:13
Smile
Fermina hvala na dobrodošlici i na odgovoru,evo danas me ne boli jako,jedino što je gležanj još uvijek otečen.Iz Zagreba sam pa cu pokusati otići do biljne apoteke ili placa da kupim korjen.Nego reci mi kad napravim tu smjesu dali ona može i koliko dugo stajati tako napravljena.Recimo da je ne iskoristim svu možda mi neće sva trebati sad.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2009 u 18:07
Napraviš svaki put samo onoliko koliko ti treba, toliko  da pokrije otok.
Ne bi bilo dobro da stoji, stvrdnula bi se.A nema ni potrebe.Koliko napraviš, toliko staviš na bolno mjesto.

Važnije pitanje bi bilo koliko često mijenjati kašu od gaveza?
Idealno bi bilo svaka 4 sata.Ali bit će dobro ako je držiš i preko noći.
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2009 u 17:49
Evo i mene!!!
Pozdrav svima, a posebno Grivi i Fermini, koje su bile moja velika podrška.smile79 Ja sam dobro, a gavezova mast je postala sastavni dio mene. Kad god se sjetim, namažem koljeno, koje se odlično oporavilo nakon operacije. Žao mi je samo što nigdje ne mogu nabaviti svježi korijen pa da si napravim veću dozu tinkture, jer mi se čini da je ona najučinkovitija. No dobro... Još jednom, veliki poljubac svima i čuvajte se lomova!!!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2009 u 22:02
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Evo i mene!!!
Pozdrav svima, a posebno Grivi i Fermini, koje su bile moja velika podrška.smile79 Ja sam dobro, a gavezova mast je postala sastavni dio mene. Kad god se sjetim, namažem koljeno, koje se odlično oporavilo nakon operacije. Žao mi je samo što nigdje ne mogu nabaviti svježi korijen pa da si napravim veću dozu tinkture, jer mi se čini da je ona najučinkovitija. No dobro... Još jednom, veliki poljubac svima i čuvajte se lomova!!!
 
 
pošaljem ti ja pa ga razmnoži :)Tongue
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 19:40
Neka si ti nama dobro, to je najvažnije.Embarrassed
U pravu si za tinkturu tim više što je možeš uvijek imati pri ruci.
Ali svježi korijen gaveza je najučinkovitiji, za lomove, izčašenja, uganuća...Ali ga treba, u pravom trenutku, imati u velikoj količini.
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 21:24
Hvala Griva,
javim ti se kad ga dobijem! smile213 Ljubac Fermina!
Na vrh
sergio View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sergio Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2009 u 14:56
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

E sada kada si me navukla,možda bi bilo dobro ,molim,te da pošalješ koji receptić,za lice, i ostale pripravke,pa ko voli nek izvoli.smile143

Svakako,tim više što mi je želja da nas kozmetička i farmaceutska industrija prestanu pljačkati i trovati te da se što više okrenemo prirodi u riješavanju kozmetičkih i zdravstvenih problema. Evo kako ja radim:
 
Uvijek u kući imam gotovi macerat gaveza, gospine trave,nevena ružmarina koje pravim u domaćem maslinovom ulju.Prve tri trave su melem za kožu a ružmarin potiče cirkulaciju.
Uzmem od svakog macerata jednaki dio i zagrijavam na pari (u vodenoj kupelji )pazeći da temperatura ne prijeđe 60-70°.Dodam pravi pčelinji vosak (ima ga svaki pčelar a i biljne ljekarne,mislim ).
E sad koliko voska treba dodati ja to radim odokativno.Dodam pa izdvojim jednu malu količinu i ohladim da vidim koliko je krema tvrda.Ako nije dovoljno dodam još sve dok ne dobijem željenu tvrdoću.S vremenom se "uhvati ruka".
 Sad dolazi ono najvažnije:aloe vera.
U gotovu kremu dodajem opet odokativnu količinu gela aloje kojega predhodno istučem mikserom kao bjelance.Radi mirisa može se dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili nekog drugog , po želji.Opet izmiksam i spremim u kutijice nekadašnjih skupih krema koje mi nisu nikad bile dovoljno dobre.
Napomena:
S obzirom da u kremi ima kantarionova ulja (ulja gospine trave ) oni koji misle da im ona može prouzročiti fotoosjetljivost, kremu trebaju upotrebiti samo uveče.Nitko nikad od onih koje upotrebljavaju ovu moju kremu nisu imali takvih problema.
I, onima  koji imaju masnu kožu ova krema može dodatno zamastiti kožu, posebno ako je rade bez aloje jer je aloja odličan ovlaživač kože.S alojom, rekla bih, da krema odgovara svakom tipu kože.Ali valja isprobati!
Ako ništa, može se koristiti samo povremeno kao maska za lice koja izvanredno čisti kožu.
Trebam li napomenuti da je krema odlična za ruke (pogotovo naše koje stalno nešto ruju po vrtu ),zatim za opekotine, rane, udarce, modrice, proširene vene, bolne zglobove...
smile56
 
Molim vas da li iko ima praha od crnoga gaveza....kupujem....glava mi visi od toga......moja adresa je    elsergioart@yahoo.com    zahvaljujem...Cry
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2009 u 15:16
Pojasni malo.
I zašto prah?Svježi gavez je najbolji.
By the way, nemam prah.
Na vrh
Bilogorka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bilogorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 11:53
Pozdrav drušvo smile217
upravo me gavez doveo na ovaj forum i baš sam sretna što sam ga pronašla!
Mislila sam ove godine raditi mast od gaveza pa sam se malo raspitivala kako to izvesti a da se ne koristi svinjska mast, jer taj recept imam, ali sam se predomislila jer mi sve to djeluje dosta komplicirano pošto nemam baš iskustva u toj djelatnosti.
Čitajući vaše postove zaključila sam da ću ipak ponovo napraviti tinkturu jer vidim da je puno koristite. Meni je pomogla kod bolova u laktovima, dosta dugo sam masirala tinkturom i prošlo je Thumbs%20Up
Imam gavez u vrtu i upravo sam ga stavila u dvije boce da se kupa u rakiji.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2009 u 23:04
Zašto si odustala od kreme?
Uopće nije komplicirana.Možda sam ja preširoko objašnjavala.
Ni ja ne bih pravila kremu sa svinjskom masti.Ja je pravim sa maslinovim uljem.
Jednostavno izgratani gavez ubacim u maslin. ulje i kuham u vodenoj kupelji na tihoj vatri jer se maslin. ulje ne smije pregrijavati.
Ovaj postupak traje malo duže jer temperatura ne smije biti veća od 70°C.
Kad je gotovo zgusne se pčelinjim voskom.Krema bude odlična.
Ali i tinktura je super!

Kad sam nedavno grubo stukla koljeno (rana, modrice, otečenost, bol...),
nisam znala čime bi prije mazala pa sam koristila gavez na tri načina: svježi u kaši, tinkturu i mast.Za 10 dana koljeno je bilo potpuno zdravo.
Ne smijem ni promislit koliko bi i na koji način liječenje trajalo da sam pošla u ortopeda.Embarrassed
Na vrh
iwanho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iwanho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2010 u 17:11
Originalno poslano od člana Nickless Nickless napisao:

Pa i mene je evo do nedavno živcirao jer raste kako hoće i gdje hoće, a ja sam ga tamanio kao korov. Sad ga od ovog proljeća koristim s koprivom za pripremu prirodnog gnojiva u jednoj bačvi (biljkama koliko vidim izgleda paše) pa već gledam kako će ga biti premalo. Nadam se da lišće brzo naraste ponovo nakon rezanja.


Ja sam nakon duže potrage pronašao gavez. Niknuo na jednoj njivi uz potok.
Također me zanima za dobivanje eko gnojiva u kombinaciji s koprivom. Zanima me kako ga najlakše razmnožiti i receptura za pripemu gnojiva - jel se uzimaju samo listovi i koja količina na 10 lit vode? Koliko vremena treba biti potopljeno?
Ako netko zna, molim pomagajte.
Na vrh
iwanho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iwanho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 19:58
Jel ova tema zamrla, ili sve vas gavez zanima samo za lijekove?smile49
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 21:50
danas je na plodovima zemlje bio prilog (abeceda vrtlarstva) o organskim gnojivima od koprive, gaveza i preslice
nažalost nisam baš pozorno pratila, sjećam se da je rečeno kako listove treba usitniti i namakati,ali omjer vode i listova nisam upamtila

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 21:53
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2010 u 01:24
Pa Kornelija nije baš precizirala omjer.Nasjeckala je otprilike jednako gaveza (lista i cvijeta ), poljske preslice i koprive.Sve namočila u vodu, da voda prekrije masu, još sve pritiskla s komadom cigle (mislim ) i to stoji dok ne počne smrditi.Onda se ocijedi i biljke zalijevaju  u omjeru 1:10 ( gnojivo-voda )
Ja sam to već radila.Biljkama je izvrsno prijalo  ali nama okolo ne.Nije se moglo živjeti od smrada.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2010 u 06:46

Protiv smrada u "gnojnici" od koprive stavljala sam malo svježeg kvasca. Nije sasvim nestao, ali je bilo podnošljivo.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.