Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7677787980 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2013 u 16:41
Lovro hvala na odgovoru, trbalo bi malo bakice upoznati sa CIF-om...LOL
Neobično je kako iz lukovice ide stabljika i onda se račva u listove. Nije baš tipično "amarilski"... no i ja sam u fazi učenja pa me baš zanima što će na ovu sliku komentirati znalci...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 15:40
Lovro ovo nažalost nije belladona..nemogu se sjetit kako se zove ovj cvijet jer belladona je sada bez lista sa eventualno stapkom, a i lukovica je dugoljasta ne okrugla
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2013 u 14:04
Bromelija, meni liči na "stabljiku" ismene. No, ona mi je cvala u 7 mj. i nije nešto posebno mirisala, dok cvijet od ove lukovice sad cvate i miriše prekrasno.
 i da..ovaj cvijet ima samo pune laticebaš poput amarilisa, bez "resica" kao kod ismene...
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2013 u 16:33
Na ovo temi sam pročitala kako malim lukovicama koje još nisu spremne za cvatnju ne treba prekidati vegetaciju. Imam jednu prilično staru lukovicu uz koju rastu dvije mlade. Još su vezane za nju i nisu spremne za odvajanje. Što da radim u ovom slučaju? Nije mi sada toliko važno da ta lukovica cvjeta, važnija mi je sigurnost malih lukovica...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2013 u 18:08
desert rose, slobodno ih sve zajedno pustiš da ti miruju. Preporučila bih ti da ih samo ostaviš u tegli na mirovanju.
Sljedeću godinu će ti ove male do jeseni još narasti pa ćeš vidjeti da li ih možeš odvojiti.
Odvajaš ih onda kad imaju svoje korjenje ( izvadiš iz tegle i pogledaš- sljedeću jesen ).
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2013 u 18:21
Hvala sunceeee,Heart nadam sa da ću ovu zimu imati koji cvjetić za pokazati...Ermm
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 14:18
Molim pomoć! U vazi su tri lukovice. Po mojoj procjeni, dvije bi bile spremne za cvjetanje. Imala sam namjeru svaku odvojiti, velike pospremiti na mirovanje a malenu ostaviti, da joj ne prekidam vegetaciju. Kao što je vidljivo, korijena ima jako puno, isprepleteni su, kako da ih odvojim a da ne potrgam korijenje? Koliko se korijena mora ostaviti ako nešto slomim a sigurno hoću?!
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 18:30
desert rose- samo je važno da ne oštetiš lukovice.
Možeš i sve ovako kako je sada posaditi u širu teglu ( ali ne preduboku ), pa da ti tako nastave rasti, jer se bojim da ti ako im sve izrondaš- a morat ćeš- neće cvasti sljedeću godinu.
 
Ali nemoj se bojati, slobodno ih razdvojiš rukama, ako nejde onda nožem- makneš svo potrgano korijenje i višak korijenja, suho korijenje.... možeš pustiti samo par korjena ( recimo od 5-8 ili više ), možeš ih pustiti i više.
Ne moraš paziti da li će ti ostati dugi- slobodno ih malo skratiš.
 
Malenu lukovicu još pusti uz ovu veliku, zajedno ih presadi i stavi na mirovanje.
 
 
Ali ja bi to sve napravila tek negdje u 11-12 mj.- ovisi kad hoćeš da ti ponovno cvatu.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 19:09
Dala sam si truda pa sam raspetljavala i nisam jako puno potrgala. Prema ovome što si napisala, bila sam i previše pažljiva. Lukovice su ostale cijele mada se sa ove najmanje skinuo onaj njen omotač. Ne znam kako se to dogodilo, bio je samo u jednom sloju i otpao, a nisam bila gruba! Nadam se da mu to neće smetati jer za svaku lukovicu se lavovski borim...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 02:16
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

lovro, je li procvjetala tvoja biljka?
moja valota upravo cvjeta



Prekrasna ti je Natalija. Nisam još vidijela takav cvijet. Je li je ostavljaš vani ili je seliš u zatvoreno?
sutra je novi dan
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 21:59
hvala jagoda, ostaje vani
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 23:13
Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Dala sam si truda pa sam raspetljavala i nisam jako puno potrgala. Prema ovome što si napisala, bila sam i previše pažljiva. Lukovice su ostale cijele mada se sa ove najmanje skinuo onaj njen omotač. Ne znam kako se to dogodilo, bio je samo u jednom sloju i otpao, a nisam bila gruba! Nadam se da mu to neće smetati jer za svaku lukovicu se lavovski borim...
 
Nemoj se bojati neće joj ništa biti ako nema ovoja- stvorit će novi.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 07:52
ja sam prije par dana svoje amarilise lagano izvadila iz tegli i otresla sam im zemlju
zato jer su bili jako mokri, od prošlih kiša pa me bilo strah da ne istrule

korjenje im nisam dirala, sad ću ih pustiti da se prosuše, a onda spremiti za dogodine

jesam li pogriješila što sam ih dirala prije nego im je lišće propalo?
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 10:08
Hm, hm sada sam ja puna znanja o amarilisima pa ću se usuditi odgovoriti na ovo pitanje! LOL
Natalija, lišće će se osušiti i lukovice će iz lišća "povući" još energije u sebe. Tada treba samo maknuti suho lišće. Tako se to i radi, prije spremanja lukovica na hladno i tamno. Neke moje su prije par dana izvađene i već im lišće žuti, doduše kod mene su bile skroz suhe jer ih već par tjedana ne zalijevam. Big smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 11:51
fala ti na odgovoru, sigurna sam da sve to već negdje piše, ali nemam vremena čitati od početka

ma one su meni ovih godinu - 2 prezimljavale u tegli skupa sa zemljom, ali nije bilo kiše pa bi išle suhe na zimovanje

Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 21:05
Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Hm, hm sada sam ja puna znanja o amarilisima pa ću se usuditi odgovoriti na ovo pitanje! LOL
Natalija, lišće će se osušiti i lukovice će iz lišća "povući" još energije u sebe. Tada treba samo maknuti suho lišće. Tako se to i radi, prije spremanja lukovica na hladno i tamno. Neke moje su prije par dana izvađene i već im lišće žuti, doduše kod mene su bile skroz suhe jer ih već par tjedana ne zalijevam. Big smile
 
 
LOL ClapClapClap U pravu si!
 
Natalija neće im ništa biti što si ih izvadila, nebi im ništa bilo ni da si ih pustila u tegli, voda bi se ocijedila, isparila- mogla si ih samo smjestiti negdje pod krov da na njih više ne pada kiša.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 23:38
Hvala ti Natalija na odgovoru. 
Čitam kako pripremate amarilise za zimovanje. U dilemi sam što da napravim. Obično ih ostavljam u posudama sa zemljom selim u kuću i ne zaljevam. Neki mi procvjetaju, neki ne...Lišće je bilo skroz zeleo pa sam ga neki dan porezala. Da li treba već sada staviti ih u mrak ili je bolje da još budu vani?WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2013 u 08:43
Jagoda bilo bi bolje da si ostavila da listovi uvenu sami....to je dobrodosla energija lukovici. Sada vise nema smisla da ih drzis vani, moglo bi ti se dogoditi da opet potjeraju listove a onda od cvijeta nece biti nista!
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2013 u 19:28
Da, bolje je da se listovi sami posuše.
S obzirom da si tako napravila smjeti ih na mirovanje, hladno i tamno.
Bilo bi dobro da se prije spremanja zemlja malo osuši ako je mokra.
 
desert rose- sad mogu malo na godišnji! LOL 
Vidim da si pohvatala sve konce te da ja više nemoram toliko pisati, iako je pravi stručnjak za njih Voki ali se on ne javlja.
Ja cijelo vrijeme pišem jer ih imam jako dugo a poznato je da su vlastita iskustva ponekad bolja od sve stručne literature.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2013 u 21:56
Eh sunceeee, tako je to kada imam dobrog učitelja!  Wink
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7677787980 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.