Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 38>
Korisnik
Poruka
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 11:24
dobr ideja lavandablue
da znas da sam si i ja vec mislila o stvaranju umjetne sjene pomocu suncobrana. sve samo da moze hortenzija biti na mom balkonu
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
erix View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erix Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 00:40
ovo me malo prestrašilo i razočaralo. još malo i hortenzije će procvasti, i zabio sam čavle i nadam se plavoj boji... pa nije valjda da neće biti ništa od toga??
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 06:15
Nisam sigurna koliko će ti to s čavlima upaliti 
Na vrh
erix View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erix Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 14:02
a šta da onda napravim da mi budu plavi?

i ja sam ovo s modrom galicom čuo već prije. ali šta nema još nekih drugih mogućnosti?
Na vrh
lidac1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lidac1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 22:03
Pozdrav svima od novog člana. Moji roditelji imaju već nekih 10 god hortenziju u vrtu na zapadnoj strani i na suncu je od 13h pa dok sunce ne zadje i cvjeta odlično. Tata mi ju je proslu jesen presadio dijeljenjem korijenja. Izgledala je prilično mrtvo, ali na moju radost početkom travnja potjerali su novi izdanci. Presdjena je na juznu stranu, ali je u polusjeni susjedove šljive.Vidjet cemo da li ce cvjetati ove godine. Svi se nadamo da hoce.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 00:37
Lidac1, nadam se da bu sve OK sa novom hortenzijom i dobrodošla u naše rascvjetano društvo!!! Clap
Ja sam danas kupila gnojivo za rodendron, pa me zanima vaše mišljenje jeli bu ono prekiselo za hortenzije? Jeli bih ga koristila i za hortenzije?
Na vrh
lidac1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lidac1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 21:44
Hvala. Gledam slike na forumu i prekrasne su. Nadam se da cu i ja uskoro imati nesto za pokazatiEmbarrassed
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 22:26
Bok!
Moje hortenzije ove godine izgledaju dobro, skoro će procvasti i moram vam ih pokazati jer sam ponosna na njih!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 22:27
   Moje iskustvo... a kad sam ga usvajala nisam imala nikakvu namjeru poplavljivati hortenzije, već se proces plavljenja desio spontano dok sam pripremala zemlju za sadnju biljaka i bila mi je potrebna velika, dobro pripremljena struktura s obzirom da je tlo na kojem sam počela raditi, iako proizašlo iz nekdašnje šume, nešto najgore što vrtlar ili bilo tko tko se pača u zemljane radove može i zamisliti (vjerujte mi na riječ!) - najužasnija ilovasta masa koja zimi kad je omekšaju kiše može poslužiti za oblikovanje svih mogućih oblika, a ljeti je ispečena kamena ledina.
Dakle, da bih je oplemenila, umiješala sam dosta riječnog šljunka, kupljenog humusa u vrećama i podosta pepela skupljenih s hrpa gdje su se palili ostaci grana iz posječene šume i šikare.
Pepeo stvara kiselu reakciju i hortenzije koje su prethodno bile ružičaste poprimile su intenzivno blistavo plavu boju.
Takve su nekoliko godina bez dodavanja ikakvih primjesa.
 
Naravno, ako tlo nije prirodno kiselo može se pribjeći jednostavnom i dugoročnijem rješenju od jedne godine - kupiti gotovi supstrat za rhododendrone i posaditi ružičaste hortenzije u njega,.
Istina, i ja sam čula za zahrđale čavle, a kao jednostavna ideja dobra su dopuna kiselom tlu.
Modra galica također pomaže.
No, ako imate pepela, odstajalog jedno vrijeme na kiši, izmiješajte ga s tlom i hortenzije će se dugo plavjeti.
No, bijele će ostati bijele.
Na vrh
branka_mk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Svibanj 2008
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branka_mk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 22:56

moje hortenzije
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 11:23
   Ja imam veliki broj hortenzija različitih oblika cvjetnih glavica, boja, ali i kultivara.
Hydrangea macrophylla je najzastupljenija u svim vrtovima, i mislim da je ima svaki zaljubljenik u bilje.
Najljepše su mi one nevelikih plosnatih glava sa skromnim cvjetićima unutar samog cvijeta, ali okruženih većim laticama koje djeluju poput vijenca.
Ove godine sam kupila ružičastu hortenziju s bijelim rubom koju ću formirati u obliku stabalca.
Prošlogodišnja Hydrangea petiolaris će dobiti svoje mjesto na sjenovitijem terenu uz visoko stablo na rubu šume, jer ona zna doseći ohoho visinu.
I visoki grmovi bijele "šumske" hortenzije uživaju pod sjenom stabalaca i ostalog cvijeća.
 
Hydrangea je, u svakom slučaju, zahvalna biljka kojom se može oplemeniti svaki, iole tamniji prostor i unijeti mu čar rascvjetanog ljeta - sa bojama - po želji!
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 11:58
Moja hortenzija pocela da cvjeta,a onda stala prije nego je cvijet dobio boju i sad se polako cvjetovi suse.Sta da radim?Da li da odsjecem te cvjetove sto su poceli da se suse ili sta...? Molim vas pomozite mi.smile143Jos da napomenem da je u saksiji precnika 35cm.smile43
Nije isto zivjeti i biti ziv!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 13:52
Kolika je veličina grma? Da li je posuda prevelika ili premala? 
Da li si je previše ili premalo zalijevala?
To objektivno moraš prosuditi.
 
Možda se supstrat zasušio prije ovih kiša, jer kad krenu pupoljci trebalo bi je pravovaljano zalijevati, ali i držati na sjenovitijem mjestu.
Posude su općenito kritične u uzgoju bilja..., ili se supstrat prevlaži ili se zasuši.
Iskustvo, no, ponekad ni ono ne može pomoći u nekim nedoumicama.
Govorim to jer sam i ja niz godina na svojim terasama u mnoštvo lončanica uzgajala cijelu plejadu različitog bilja, sve dok ih nisam počela prenositi na zemljište pored vikendice i saditi u tlo u kojem su uvelike odahnule.
No, znam kakva je zabrinutost i ljubav kad vidiš da se nešto dešava a ne znaš razlog.
Stoga, razmisli o ovom što sam napomenula.
Možda su pupoljcima naštetile ove vlažne nepogode?
Da li dodaješ dovoljno hranjiva?
 
Cvjetove odreži ako stvarno propadaju, a ako je sama biljka zdrava , ne brini, ponono će potjerati nove.
 
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 17:47
E ovako.Grm je visine oko 1m.Stoji u sarenom hladu,zalivam je redovno barem ja tako mislim.Sad me jedino buni ova kisa,jel se njeni cvjetovi ne smiju pokvasiti jer ako je tako kada prskam ostalo cvijece prskala sam i nju. Znaci da odrezem propale cvjetove i opet ce procvjetati?
Inace i redovno sam je prihranjivala.
A i presadicu je u vecu saksiju,koju sam vec kupila.smile78
Nije isto zivjeti i biti ziv!
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 21:01
Zasto je  ne stavis u bastu imace  bolje uslove nego u saksiji.Sto se tice kvasenja cvjetova, pa kisa kada pada kvasi sve i to je o kod nas ali nije to to da joj smeta.Nego uzmi pa je izvadi iz saskije pa vidi da mozda nema kakvih zivotinjica u zemlji.smile64
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 21:30
Nemoj je presađivati u veću posudu ako smatraš da korijen nije ispunio cijeli prostor.
S mnogo većim brojem teglice opet izazivaš stres jer se korijen mora mučiti s dodatnim potaknutim razvijanjem, pri čemu gubi snagu za bujniji cvat.
Ne vjerujem da ima nametnike i nematode u zemlji jer bi se to pokazalo na samoj biljci.
Zalijevati je nemoj po listovima niti po cvijetu jer voda iz vodovodnih cijevi ne može oponašati kišnicu koja je mekana i niti jednoj vrsti ne može naškoditi, naravno ako pada iz oblaka a ne iz kantice za zalijevanje, jer u neprikladnim uvjetima i kišnica, nepestano prskana po lišću, može izazvati napad bolesti.
Ako je biljka potpuno zdrava, ako izgleda jedro i lijepe je boje lista, ne moraš se brinuti jer će opet nakon rezanja propalih zametnutih cvjetova potjerati nove u jednako velikom broju.
Znači, niti jednu biljku ne zalijevati po listu i cvijetu ako nema uputa o prskanju, a takvih je veoma malen broj.
Zašto je cvijet takav, uvenuo ili pak možda propao uslijed jedne vrste truljenja, ne mogu reći jer bi samu biljku trebalo vidjeti, ali smatram da nije ništa strašno ako nema nikakvih drugih simptoma.
 
Sretno s novim cvatom Tongue
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 21:52
Hvala on the cloudsmile79
Fatka stavila bih ja nju u bastu samo mi fali,..............basta!smile197
Nije isto zivjeti i biti ziv!
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 18:42
    prije nekoliko dana sam kupila PLAVU hortenziju i pitala cvječara kako održati tu boju, rekao mi je da je presadim u zemlju uzetu ispod bora neka ima i borovih iglica, te povremeno joj dodati željeza, e pa sad ostaje samo da vidim šta će se dalje događati očeli se izgubiti plava boja.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 18:49
bergenia, krasne su ti hortenzije!
Baš se danas vozim s posla i nalukavam se po dvorištima. Nekak mi se čini da ove godine sve hortenzije imaju manje cvjetove nego lani!
I moja ima cvijet veličine dlana(bez prstiju). Maličke su! Lani su bile prek obadva dlana ( s prstima)Smile
Na vrh
natasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 21:12

Kupila sam u četvrtom mjesecu hortenziju u Pevecu i bila je prekrasna sve dok nisu počele ove kiše. Sad su mi cvjetovi počeli smeđiti. Na nekim cvjetovima vide se pupovi dok su na drugim ti pupovi također smeđe boje. Jel' to u redu i ako nije kaj da radim s njom?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.