Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Živi kamen - Lithops
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Živi kamen - Lithops

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910>
Korisnik
Poruka
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 19:02
Da su moji ja bi ih očistila s alkoholom.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 19:11
Mali kaktus , napraviti ču tako kako kažeš, hvala. Sutra krećem u potragu za alkoholom.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 19:47
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Mali kaktus , napraviti ču tako kako kažeš, hvala. Sutra krećem u potragu za alkoholom.
Kaj nemaš doma kakvu dobru žganicu?Wink
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 20:08
Ma imam doma nešto ličke brlje no zbog Gripe nju upotrebljavam za dezinfekciju grla. Štete nju za uši.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2013 u 15:49
Nakon dva špricanja sa confidorom i jednog špricanja sa neopitroidom beštije su još uvijek žive:



Vidim da grickaju i euforbije. Izgleda da im lateks ne smeta.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2013 u 16:39
Meni je međimurska kaktusarka preporučila Calypso protiv ušiju na kaktusima.Problem je što sad kaktusi miruju i sistemični insekticid ne djeluje kako bi trebao,da su biljke u vegetaciji mislim da bi ih se brzo rješio.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2013 u 17:27
Prošle godine po savjetu susjede napravio sam 25 lit. otopine confidora i mospana. Kaktuse sam izvadio iz tegli i zajedno sa supstratom držao potopljene u otopini minutu dvije. Sve do jedne tegle sam očistio od uši. Bila je druga polovica veljače, sunčano i temp. oko 15 C. Nakon što sam kaktuse (supstrat)dobro osušio presadio sam ih u nove tegle. Sada je prehladno za tako nešto. Sada sam špricao no izgleda da to nije bilo dovoljno . Mislim da su problem uši koje su skrivene u supstratu.

Mali kaktus sigurno je i Calypso dobar insekticid. No, upotrebljavam confidor zato što ga imam kod kuće.
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2013 u 19:09
Ajme Pinus ovo me zgraža, jer te životinjice ne volim vidit ni na slici a kamoli na biljki, ja sam sve moje biljke prije unošenja u kuću pošpricala protiv uši osim jedne kalanhoe koja je duže bila vani (zaboravila je) i ona je unjela zelene gusjenice koji su pojele list ali vidjela na vrijeme i eto sad se oporavlja a na ovim drugim nisam primjetila ništa neobično, morat ću u detaljniji obilazak jer ako se pojavilo kod tebe ??????? što da ja očekujem
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 10:28


Vunastih uši se nisam riješio. Toliko sam špricao sa confidorom da su mi euforbije koje rastu u istoj tegli počele pucati. Mislim da je sljedeći korak vađenje lithopsa iz supstrata , pranje korijena pod mlazom vode, špricanje korijena sa confidorom i presađivanje u friški supstrat. No ta operacija će počekati da malo zatopli.

Jučer sam bio u posjeti kod jednog gospodina koji se kaktusima bavi iz hobija dugo vremana. Uživao sam nekoliko sati u njegovom stakleniku razgovarajući sa njime. A na kraju sam još dobio punu kutiju sukulenata. Ovi lithopsi sa slike su njegov uzgoj iz sjemena:
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 14:09
Pinus,oko tebe žive samo kaktusari,e na tome ti zavidim!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 17:35
Mali kaktus, ništa nemam protiv kaktusara ali hm, kaktusarke su mi slađe.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 18:23
Uh,moja jedina kaktusarka ima ohoho godina,ne mogu te s njom primamiti,ali kaktusi su joj super.Jedva čekam proljeće da mogu opet do nje.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 18:27
Pinus..ooobaš ti je bilo lijepo, najprije obilazak kaktusa, a onda i pokloni, bravo, ovi sijanci su preslatki, lijepo ih je vidjeti ovako brojne na jednom mjestu, više dolaze do izražaja
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 19:06
Pinus smile227 
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 19:09
Nije kao Pinusova sličica ali sam se bar potrudila probušiti  vatrostalku vjerujte bilo je teško
 

 

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 19:41
aralija...dobro da ti nije pukla....krasno izgledaju
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 20:56


Lithopse sam imao napadnute vunastim ušima. Nekoliko puta sam špricao Lithopse otopinom Confidora i mospana ali nije pomagalo. Mislim da je problem bio u onim vunastim ušima koje su bile sakrivene u samome supstratu. Na kraju sam uradio ono što sam morao na samome početku. Lithopse sam izvadio iz supstrata oprao pod jakim mlazom vode posušio i takve golog korijena pošpricao insekticidima. Prošlo je nekoliko dana a uši više ne vidim.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 21:01
Pinus,držim fige da si ih se riješio,a sam isti problem imala na aeoniumu.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 13:18
Imam namjeru presaditi sve svoje lithopse u jednu veću terakotnu posudu u kojoj se nalazi već dio njih, ali nisam nimalo zadovoljan smjesom koju koristim je izgleda da se korijen muči u sitnom kvarcnom pijesku i malo komposta.

Sad malo sam gledao po netu i ima sve i svakakvih bučkuriša od supstrata i mali milijon mišljenja.

Na više mjesta sam naletio da najbolje rastu u zemlji za bonsai (!?), Dok neki rade smjesu te zemlje za bonsai, pumice malo veće granulacije (tipa šljunak) i kvarcnog ŠLJUNKA. Neki i u čistu pumicu ali sa tim se ne bi igrao.
Sad, kvarcni šljunak ima u pet shopovima, pumicu sam dobio jučer, sad me zanima što je točno bonsai zemlja, mislim da sam neki kupovni mix vidio po centrima za kupiti.

Tu se spominje taj bonsai mix

http://mrbrownthumb.blogspot.com/2010/12/how-to-repot-lithops-living-stones.html

to je ovo na slici



Svi lithopsi koje sam od Bešlića nabavio došli su u ovakvom mixu i još uvijek ih držim u to i super su zasad.

Jedino je optica rubra bila u nekakvoj žućkastoj zemlji, možda je takva zemlja u Petrinji, zna li tko? Nije baš bilo neko sretno riješenje jer je takva zemlja napravila koricu na vrhu i mučio sam se sa zalijevanjem istog. Nažalost je optica rubra u međuvremenu propala ali ju moram svakako ponovo nabaviti.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2013 u 14:00
ne znam što si joj radio no moja koju sam kupila kod Bešlića je živa i presvukla se u dva komada. I moja je je u
istoj zemlji to je ilovača pomješana s kvarcnim pijeskom kad se površina stvrdne malo razrahlim čačkalicom. Dok god preatiš njihov ritam ne bi ti trebali propadati, dok imaju rezervni par listova ne zalijevaš. Kad sasvim potroše vanjske listove ja moje zalijem tek kad primjetim da su se malo smežurali.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.