Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 64>
Korisnik
Poruka
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 22:55
Imam jedno pitanjce u vezi samog uzgoja...Da li bi se ljiljani trebali zalijevati i gnojiti (tekućim gnojivom) za vrijeme cvatnje ako se uzgajaju u loncima ili je to skroz nepotrebno?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 13:56

Ljiljani se u pravilu jako oprezno prihranjuju. Ljiljane koji rastu u vrtu se obično pognoji u proljeće, a u toku sezone rasta i cvjetanja se samo povremeno malo pognoje.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 14:00
Pa upravo iz tog razloga i pitam jer prošle sezone sam gnojila jednom tjedno(do jednom u dva tjedna) čini mi se da su se cvjetovi naglo razvili i jedan se zatvoreni potpuno osušio,znači nije se ni otvorio.Mislim da sam previše gnojila pa su prenaglili.Može li to biti u pitanju?Trebam manje gnojiti?Koliko cca?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 15:06
2201 tea mislim da im ne bi bilo ništa da gnojenje odgodiš dok prođu cvjetovi, ionako cvjetovi rastu na rezervama koje lukovica ima od lani, a poslije cvjetanja počinje hranjenje lukovice za cvatnju u idućoj sezoni (dogodine)
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 08:56
Evo što se tiče mog skromnog iskustva:Ja sam svoje ljiljane počeo gnojiti kad su narasli oko 10 cm i to gnojivom za rajčice.Gnojio sam ih jednom na tjedan i to nakon zalijevanja običnom čistom vodom.Bili su u posudama(bilo im je jako tijesno) i savršeno su napredovali.Gnojio sam ih sve do rujna.Negdje sam pročitao da se ljiljani bolje razvijaju i da bolje cvjetaju kad im je tijesno...Kod mene se to pokazalo kao istina...Pozdrav!
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 10:50
Natalija,Plantlover hvala na odgovorima...Čini se da svak ima svoju taktiku i da ću trebat nać svoju.Stoji i jedno i drugo.U biti bi se trebalo gnojiti kad prođu cvjetovi zbog hranjenja lukovice a opet sam čula i druge da gnoje i prije.Sve u svemu,hvala na odgovorima.
Imam još jedno pitanjce smile188
Jednu sam lukovicu zasadila u jesen i sad nisam sigurna kad bi trebala početi sa zaljevanjem?Znam da bi trebalo kad zatopli al nisam točno kada bi to bilo kad vrijeme zna malo i varati.Kada vi to radite?Recimo početkom 3.mjeseca ili kasnije?
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2011 u 16:13
Jesi posadila lukovicu u vrt ili u posudu?Pretpostavljam da se je posadila u posudi,a ako jesi moraš znati da se lukovice ljiljana(osim par izuzetaka) nikada ne smiju skroz osušiti,znači zemlja im uvijek mora biti vlažna,ali ne i mokra.Ja svoje ljiljane također nisam isušivao i kad sam ih nedavno presađivao lukovice su bile u izvrsnom stanju(velike i čvrste).Samo moraš paziti da ih ne zaliješ previše jer onda mogu početi trunuti...Pozdrav!
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 13:04
Plantlover,hvala na objašnjenju,znam da im zemlja nikad ne bi trebala biti suha al mene svejedno zanima kada treba početi sa zaljevanjem koje će potaknuti vegetaciju odnosno rast.Jeli ovo što si napisao znači da ljiljani sami iziđu kad im je vrijeme bez obzira na zaljevanje?Bojim se da ako ih prečesto zalijem da će izići prerano tj. da bi im moglo hladno jer mislim da hladnoće još nisu prošle kak spada bez obzira što nije u vrtu al na balkonu je dosta hladno....Trebam li čekati kalendarsko proljeće da intenzivno zaljevam ili oni sami izlaze kad im odgovara?
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 13:13
I još nešto...kako to da si gnojio sa gnojivom za rajčice?Zanima me jesu li rezultati bolji i kako si uopće došao do toga da s tim gnojivom gnojiš?
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 19:22
Tea moji ljiljani niknu sami,kad malo zatopli.znači ništa posebno ne zaljevam da bi počeli rasti...Gnojivo za rajčice sam koristio prvi put prošle godine i rezultati su mi puno bolji.Pretprošle godine koristio sam normalno univerzalno gnojivo i lukovice su bile manje,a listovi orijentalnih ljiljana bili su žućkasto-zeleni(za razliku od gnojiva za rajčice s kojim su tamno-zeleni).Za njega sam pročito na nekoj stranici,ne znam kojoj...
Pozdrav
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 20:34
Hvala puno na odgovoru,sad mi je jasno.Budem pogledala za to gnojivo za rajcice..pozz
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 10:34
Kaj se tice oplodnje,treba li se uplitati ili su ljiljani samooplodni?Ja sam jednom dobila sjeme al nisam sigurna jesam li ja petljala ili je slucajno...trebali oplodjivati ako zelimo sjeme?
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 10:43
Ljiljani,uz nekoliko iznimaka nisu samooplodni i ako želimo sjeme moramo ih sami oprašiti.Od većine hibrida danas nemožemo dobiti sjeme zato jer su sterilni,ali naravno ima i iznimaka.Tvoj su ljiljan vjerojatno oplodili leptiri ili neki drugi kukci.Od kojeg ljiljana imaš sjeme?
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 10:46
Ljiljani,uz nekoliko iznimaka nisu samooplodni i ako želimo sjeme moramo ih sami oprašiti.Tvoj je ljiljan vjerojatno oplođen od strane nekog kukca...Imaš li još tih sjemenki?
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 12:09
Da,nazalost nemam..sve bi dala da imam al sam sve pogubila.Nisam sigurna koji je bio jer nisam sacuvala papir s kojim sam ga kupila.Velika steta za mene jer mi je sjeme dobro izgledalo i bilo ga je dosta.Mislim da nikad to necu prezalit al dobro.Mislim da nije do leptira i kukaca jer sam ga uzgajala na 8 katu na balkonu i super je napredovao dok ja nisam zafrknula i lukovica nije prezivjela...Dakle,morat cu petljat ponovo.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 14:57
Što se tiče lukovice,možda pomogne,kupila sam ju u Pevecu kod Žitnjaka prije 3 godine i nije pisalo ime hibrida (npr.Lilium nešto) nego samo Lilium pa pretpostavljam da to možda nije bio neki poseban hibrid i možda je zato dao sjeme.Nakon toga sam kupila (prošle godine) Lilium nešto,ne sjećam se kako su se zvali hibridi i nisu dali sjeme pa sam odlučila kupovati samo ona pakiranja na kojima ne piše posebno ime hibrida odnosno samo ona na kojima piše Lilium jer pretpostavljam da možda nisu neki specijalni hibridi i da bi mogli dati sjeme...
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 09:33
Možda tvoja teorija ima smisla ;)Ipak najbolje je kupovati lukovice vrsta ukoliko želiš sjeme.Npr. možeš kupiti nekoliko vrsta iz azijatske skupine kao Lilium cernuum,L.pumilum,L.lankongense i možeš njih križati i stvarati svoje nove hibride :).Isto tako možeš križati i L.regale i L.henryi od kojih bi dobila prekrasne potomke...Ima bezbroj mogućnosti,samo moraš eksperimentirati!Pozdrav
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 10:06
Ma da,to bi bilo super.Samo kad si u postu napisao da su hibridi većinom sterilni,treba pogoditi onaj koji može dati sjeme,kaj ne?Ili ti već imaš iskustva u tome koji daje sjeme a koji ne???
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 10:51
Hibridi su nešto drugo,oni su nastali križanjem između vrsta,a ono na što mislim u zadnjem postu su upravo te prirodne vrste(nađene u prirodi) koje su poslužile kao roditelji hibridima.Možeš u google upisati lilium species i proučiti ih malo.Ima ih jako puno i svaki je poseban na svoj način.Neki su jednostavni za uzgoj,a neki teški.Proguglaj malo ako te zanima;).Pozdrav!
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 10:54
Ma ja sam mislila da pričaš o hibridima.Guglala sam ljiljane i prije.Svi su prekrasni samo sam mislila da misliš na hibride...Hvala na objašnjenju...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,235 sekundi.