Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dalija, Georgina - Dahlia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dalija, Georgina - Dahlia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 24>
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2010 u 05:43
i meni su se niske dalije  pokazale jako zahvalne
posijane na vrijeme cvatu već iste godine, ni ja ne vadim gomolje, osim ako ih se slučajno ne uništi prilikom okopavanja

jedino što mi ih napadne pepelnica ili im nešto jede lišće pa im nagrdi izgled
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 16:12
Pozdrav, meni jedna stvar nije jasna, moje dalije su sad iznikle iz gomolja , imaju nekih 10-15 cm visine, pa me zanima da li da ih sada odrzem i posadim u nove teglice ili da ih ostavim da rastu dalje?
Da li ce one opet pustiti nove reznice iz gomolja ako ove odrezem?
Inace to sam danas vidila na tv u plodovima zemlje, al nisam skuzila u sve.
Pomozite
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 18:22
ne znam...mislim da će potjerati ali trebat će im dosta vremena da porastu i procvatu.....ja ih ne bi rezala na tvom mjestu
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 18:25
keeka ne znam te savjetovati jer sam ih uvijek sijala - one niske koje uglavnom prezime,
a 2 puta sam i gomolj posadila (1 mi nije prezimila)

i ja sam danas gledala korneliju i koliko sam ubrala - odrežu se reznice pa s njima u teglice, u supstrat i odozgo kesa, jedno 2 tjedna pa na odabrano mjesto u vrt

a ti oreži s gomolja reznice , a ostavi 1 izdanak pa zakopaj gomolj u zemlju
mislim da ne bi bilo puno rizika, ne vidim zašto ta jedan izdanak ne bi nastavio rast iz gomolja
a naravno da ćeš onda imati i tu daliju + reznice koje će se već i zakorijeniti
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 22:24
aha...znači riječ je o zakorjenjivanju reznica.....mislim da natalija ima pravo pokušaj tako...ostavi jedan a ostale odreži....i naravno javi nam rezultate.....
Na vrh
sunce :) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 109
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunce :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2010 u 23:14
A moželi meni netko reći kako kad budem po zimi ih vadila kako da rezdvijim gomolj?
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2010 u 11:21
pozdrav, evo da vam javim da su reznice prezivile, ali su dugo morale biti pod najlonom, i sad su jako slabe, tako da mi se cini da to necu prakticirat u buducnosti.
Osnovna, maticna biljka je odlicno, mislim da sad i bolje napreduje  nakon tog orezivanja, puna je pupova koji samo sto se nisu otvorili. Kad procvjeta u cijelosti stavim sliku.
Hvala svima na savjetima.smile64
Na vrh
slatkica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slatkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 23:17
Ja bih molila za savjet.
Ove godine sam prvi put zasadila Dalije iz sadnice i prvo mi je 2 sadnice nešto pojelo pa sam ih presadila u žardinjere i stavila na tarasu ali sad im lišče smeđi i pupovi se ne otvaraju nego sa vremeno jednostavno strunu a da se nisu ni otvorili
Na vrh
slatkica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slatkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2010 u 23:18
Molim da mi date savjet, da li smeđe radi puno vode ili malo vode ili....help!!!!!
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2010 u 22:50
imam jednu prekrasnu daliju pa me zanima kako da je razmnozim. znam da ima razmnozavanje putem gomolja  pa me zanima jel ima i neki drugi nacin osim toga. 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2010 u 07:44
neke dalije razmnožavaju se sjemenom, mislim da su to uglavnom niže vrste sa jednostavnim cvjetovima

nedavno je na tv bio prilog o razmnožavanju dalija pa ću ga pokušati opisati po sjećanju, a drugi nek me isprave ili nadopune - gomolj koji se preko zime izvadi, polegne se u pijesak, održava se umjerena vlažnost i kad počnu izbijati grančice one se odrežu i stave u zasebnu teglu sa supstratom, na njih se dalje pazi kao na ostale biljke koje se trebaju zakorijeniti - svijetlo mjesto, prekriju se najlonom da se održi vlažnost i redovito prozračuje i zalijeva
kad se ožile i osnaže sade se u vrt
...kao i gomolj iz kojeg smo dobili mladice
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 07:54
Evo, dio mojih dalija..
 
 
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 18:52
anaida jako su lijepi,ljubičasti pogotovo... smijem li te pitati bih li mogla kad bude vrijeme s etrampiti..za cvijeće.ja bih taj ljubičasti,ja imam crveni takav i narančaste...
Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 19:57
Anaida,prelijepi su ti
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 09:12
Angell, budi dobra i javi mi se na pp s adresom tako da zapišem za jesen!
 
Mali kaktus - hvala draga moja!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 09:53
ja sam skupila sjeme zute jednostruke dalije i crvene sa mnogo latica ako ikog zanima... i to taman prije nego su je bure stukle prije tjedan dva... tako je lijepo cvjetala, a onda je puhalo jako i unistena je skroz... bijela koja mi cvjeta kasnije nije uspjela ni oformiti jos pupove, a stabljika je ogoljena od bure :(( bit ce bolje valjda slijedece godine... prvi put cu i pokusati sa sijanjem dalija koje obozavam otkad sam god dobila gomolje prije 7-8 godina i svake godine cvjetaju otad, osim jednom kad sam ih ja sredila jer sam ih dijelila za susjedu... al slijedece godine su se oporavile :)

inace, zivim kraj splita i bez problema mi prezimljuju u vrtu, bas kao i kane, ljiljani, amarilisi i kale... jedino sto mi je jedne godine zima sredila gladiole od kojih se prije nismo mogli obranit :(
Na vrh
dadimir View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2010 u 18:09
Pozdrav
imam jedno pitanje.. pospremajuci podrum, nasao sam stare gomolje dalija koje je moja majka kupila i zaboravila na njih pocetkom proljeca.. Na vrecicama pise rok trajanja do 01.09.2010...
Gomolji su poprilicno suhi... Da li ima kakva mogucnosti da se to spasi? Vecina ih je i potjerala onu grancicu na vrhu...Al svejedno djeluju prilicno smezurani.. nisam nesto siguran da ce izdrzati zimu....

Na vrh
sunce :) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 109
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunce :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2010 u 18:20
da,mislim da je to zbog previše vode,jer meni dalije cvatu ko lude,imam ih pun vrt ali kako je sada kiša padala non stop nekoliko dana za redom pupoljci su posmeđili i istrunuli a da ih nisi prskala kakvim pesticidom protiv ušiju jer znaju i od toga posmeđit
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2010 u 22:12
Ja sam lani u proljeće dobila od Shashe sjeme dalija, posijala i do ljeta sam imala 5 mladih dalijica. Kada su porasle ( u teglama u kojima sam ih sijala) presadila sam ih u zemlju, pa su krajem ljeta procvale i cvale sve do mraza. S obzirom da su bile pune pupova, ja sam njih opet posadila u tegle (malo veće) i tako su još bile na terasi dok nisu počeli ozbiljni minusi, a onda zajedno sa teglama pospremila u podrum. U proljeće smo ih iznijeli van i u tim teglama su i potjerale, pa sam ih samo izvadila iz tegli i posadila u zemlju. Ove godine su bile prekrasne, sve do kiša u 9. mjesecu, ali danas sam ih išla izvaditi iz zemlje i  ...ŠOK, nema nijednog gomolja.
 A sigurna sam da su u proljeće imale gomoljčiće...
Kakva su vaša iskustva sa niskim dalijama ili sa dalijama uzgojenima iz sjemena? Jeli moguće da one nisu trajne, nego dvogodišnje?
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 23:21
 kat.rea mora da ih je nešta popapalo (miševi)
sad mene nešto drugo muči, dobila sam gomolje tamnolisne dalije od malog kaktusa i nisam sigurna kako da ih čuvam preko zime, možda ih treba staviti u pijesak, bojim se da bi se inače mogle osušiti

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 24>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.