Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Frithia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Frithia

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Frithia
    Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 22:46
Ovo je vrlo zanimljiv rod biljaka koji ima samo dvije vrsta biljaka F. Humilis i F. Pulchra.
Stanište im je Južna Afrika. Raste na travnjacima u višim nadmorskim visinama. Voli plitka veoma propusna tla koja u sastavu imaju veliku količinu kvarcnog šljunka i kamenog pjeska. Ne rastu u grupama več uglavnom raštrkane po travnjacima.
Biljke na vrhovima listova imaju neku vrstu leča koje fokusiraju svjetlost u unutrašnjost listova da uspješnije obavljaju fotosintezu. Gode im svjetlija mjesta.
Biljke narastu do nekih 8 cm u promjeru. Listovi su duljine do 4 cm i nalik su prstičima, pa zbog toga biljkama i nadimak Dječji prsti.
Biljke su naviknute na suše, padalina ima samo tokom ljeta i nešto zimi. U vrijeme suša biljka se smanjuje zbog trošenja zaliha vode, a kad se takva zalije gotovo na očigled se povečava.
Cvatu u ljetnim mjesecima, cvjetovi imaju jako kratke stapke, cvijet izlazi gotovo iz biljke.
Uploaded with ImageShack.us
Ovo je moja F. Pulchra
Kupio sam je lani u prolječe i cvala mi je krajem šestog mjeseca.
Uploaded with ImageShack.us
Ovo je slikana u desetom mjesecu kad je bila u pripremi za zimovanje.
Uploaded with ImageShack.us
Ovo je slikano prekjuče i vidi se da je sada u vegetaciji
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 22:56
Meni je cura nedavno kupila jednu, skroz je fora :)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2012 u 09:31
stvarno su "slatke", zimuje u toplom?


ne sviđa mi se taj njihov drugi naziv  "baby fingers", pitam se gdje je beba u svemu tome


Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2012 u 10:41
ovo mi se jako sviđa... mislim da ću orestati ići po ovim novim temama jer svaki put ugledam nešto što mi se jako sviđa :D
Per aspera ad astra.



Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2012 u 22:21
Moja zimuje na sobnoj temperaturi, na prozorskoj dasci iznad radijatora s istočne strane. Inače se navodi da biljka kratkotrajno podnosi blagi mraz.
U ovo doba godine u prirodnom staništu je kišno razdoblje pa je vjerojatno zbog toga i krenula u vegetaciju.
Natalija neznam gdje je beba u svemu tome, ali dosta često se spominje taj naziv.
Zvjezdana samo ti pregledavaj teme, vjerojatno će ti se zbirka širit bez obzira na to.
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 11:48
imam i ja frithiu, samo je još manja od ovih na slici( morat ću je uslikat da vidite) i Zvjezdana, bila je ajme jeftina, nekih 10-ak kn, jedino sto mi se čini da ne raste ni 'vamo , ni tamo... i tako svu zimu. nisam nikakav stručnjak al možda krene na proljeće
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 11:53
joj ma sa orhidejama sam zaražena i adeniumi me drže i imam par kaktusića... kud to sve spremiti kad zima dođe
Per aspera ad astra.



Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 12:44
moje frithie ova na drugoj slici je frithia pulchra minima, cvjetići su jedva 1cm, s naranđastim cvijetom je hibrid i standardna lila kupljene kod Bešlića, frithie zimi miruju i troše vlagu iz vanjskih listova slično lithopsima zato ne zalijevati previše tek par kapi da se održi korijen, moje su u jako poroznom supstratu sad ovu su slike kad su tek stigle.   
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 14:14
Prelijepe su Miss M
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 14:22
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

joj ma sa orhidejama sam zaražena i adeniumi me drže i imam par kaktusića... kud to sve spremiti kad zima dođe


Već dvije godine imam malenu "Baby fingers" - fritijicu, ali sam tek sada saznala kak se zoveShocked,  neznam zakaj je nisam nikad slikala, valjda zato kaj stoji u spavačoj sobi na prozoru, iza zavjese, pa mi nikada nije na putu kada sam u akciji s fotićem!!  Kada bi mogla i ja dočekati malecki cvijetić!! LOLSada ću da redovito zagledam, jer postoji šansa da je i procvao a da nisam niti primjetila!!  Veoma mi je posebno draga uspomena, na riječke prijateljice sa foruma hr./zdravlje!!

Zvijezdana, tvoja muka kuda to sve spremiti, ponukala me da idem prebrojiti teglice i tegle .....  malo zastrašujuće zvući ta brojka, ali ta teglica u spavačoj sobi, mi je 389. Confused Prebrojeno dva puta!!!!  A sada mi je kćer zbog zime doselila do prolječa još 20-tak kaktusa!!!  Ali ako naletim na nešto zbilja posebno,  bez problema ću naći još koje   mjesto!!Wink

Miss M. - tvoje fritijice su pre-kras-ne!!! Heart I, nikada ih nisam vidjela u prodaji!!  Ili ih nisam zamijetila!!  Znači, Bešlić ih ima, e pa ni na njegovim stranicama ih nisam vidjela, iako sam ih prelistala par puta!!  Da li znaš kako se razmnožavaju, i u koje godišnje doba??

                       
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 15:56
Bili cvitak možda imaš Fenestrariju, to je rod jako sličan Frithii. Razlika je u tome što je Fenestrarija za dvije trečine manja od Frithie i cvjetivi joj imaju stapku poput cvjetova tratinčica. Što imaš točno češ znati kad ti procvjeta.
Miss M. tvoje su ljepe. Sigurno su i porasle pa su još i ljepše.
Free razmnožavaju se sjemenom ili djeljenjem, a zna ih biti u prodaji u trgovačkim centrima.
Ja sam svoju kupio u Bauhausu.
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 17:15
hvala zmaj. i moja je iz bauhausa
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 20:53
uzela u buhausu danas 6.5 kn mala teglica.. dobili su svakakvih sukulenata pa ako netko hoće nek si pogleda..na jankomiru
Per aspera ad astra.



Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 21:09
Znaći već je počela sezona nabavke svježih biljčica.
Da se tako često naići na zanimljive i jeftine biljčice.
Kad se nađem na vrtnom odjelu teško je odolit da se nešto ne odabere, tako da nikad ne odem bez nekoliko biljčica.
Ne planiram nikakvu kupovinu prije nego će moči van jer sada stvarno nemam više kuda s njima.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 13:07
evo samo da se malo pohvalim i ja sam danas upecala jednu onako skroz neplanski, nije baš u idealnom stanju, ali čini mi se da je to zato jer joj je falilo ipak malo vode. Presadila ju i sad cu je nadgledati.

By belicasmelica at 2012-04-12
belica,zagreb
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 18:18
moja je nekako mlitava neznam šta joj fali nisam ju previše zalivala a ni malo :(
Per aspera ad astra.



Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 11:39
moja za sad uživa škicam ja nju i čini mi se da joj je definitivno ipak nedostajala voda jer je baš živnula.
belica,zagreb
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 20:41
Moja Frithia je u vegetaciji, a tada joj treba nešto više vlage nego u mirovanju. Moja je u teglici od terakote u jako propusnom supstratu i obilno ju zalijem kad primjetim da omlitavi i malo se volumno smanji. Nakon zaljevanja nakon nekoliko sati se primjeti kako ajmo reč listovi nabubre i izduže se i biljka izgleda ljepše.
Zvjezdana slobodno ju zalij više nego inaće i vidjet ćeš kako će živnuti.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 17:19
moja madam je počela cvijetati





jupi juhu smile126
belica,zagreb
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 17:49
Frithie kao i lithopsi vole porozan supstrat s dosta kvarcnog pijeska pa bi bilo dobro da ju presadiš kad ocvate. Funkcioniraju slično lithopsima troše vlagu iz vanjskih listova u prirodi neka zimi skroz odu u zemlju. Zato oprez s vodom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.