Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Surfinija - Surfinia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Surfinija - Surfinia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 46>
Korisnik
Poruka
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 13:18
Evo jednog pitanja:
Imam i ja surfinije koje su jako lijepe i cvati i imaju puno listova- znači dosta su se raširile.Cijeli ali stvarno cijeli dan su na suncu i u večer kada ih zaljevam dignem lišće da bih zalila, ali... ispod lišća je zemlja još vlažna???
Ja ih zalijem svako večer jer me strah ako ih jedan dan ne bi zalila da bi se uništile, ali mi nije jasno kako to da pored tako puno sunca zemlja bude vlažna???
 
I... ovo željezo koje sam kupila na njemu piše da na 2 litra vode idu 3,5 ml željeza i kada sam ja to smješala učinilo mi se nekako prejako???
Da li i vi stavljate takav omjer ? (ja ga ove godine prvi puta koristim, pa nisam sigurna, a ne bih htjela napraviti kontraefekt)
Tongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 15:13
Bok! Naišla sam na pitanje i nisam dovoljna stručna da ti odgovorim, ali pokušat ću ti bar na pola odgovoriti.
Ja svo cvijeće zalijevam samo kad je površina zemlje suha, to znači nekada svaki dan, nekada ssvaki drugi dan. Cvijeće u manjim posudama treba češće zalijevati,a ono u većim manje. Nema tu pravila, zslijevaš prema potrebi.
Što se tiče prihranjivanja, uvijek stavljam onoliko koliko piše na uputama. Do sada mo se nije dogodilo da sam nešto uprskala!
Evo toliko od mene, a stručnjaci će ti objasniti detaljnije!
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 15:18
Bergenija,  hvala ti na savjetu, malo sam se zamislila, jer to željezo to mi se učinilo nekako previše, ali eto biljke su super sve podnijele, izgleda da im godi...
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 16:38
proljeće ja sam na infu proćitala da ti je toni tata mata za surfinije  i on sipa jednu kašiku željeza na 5 litara pa mu se javi
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 23:02
Proljeće, to su bili dani kad je vlaga u zraku visoka, pa nije jako isparavala voda iz zemlje, kod nas je zrak pretežno suh pa je to za njih loše......ali isto su mi , za naše uvjete, pristojne....štipkala sam vrhove i to se pokazalo dobro, jer su sad bujnije....
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 23:23
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Evo jednog pitanja:
Imam i ja surfinije koje su jako lijepe i cvati i imaju puno listova- znači dosta su se raširile.Cijeli ali stvarno cijeli dan su na suncu i u večer kada ih zaljevam dignem lišće da bih zalila, ali... ispod lišća je zemlja još vlažna???
Ja ih zalijem svako večer jer me strah ako ih jedan dan ne bi zalila da bi se uništile, ali mi nije jasno kako to da pored tako puno sunca zemlja bude vlažna???
 
I... ovo željezo koje sam kupila na njemu piše da na 2 litra vode idu 3,5 ml željeza i kada sam ja to smješala učinilo mi se nekako prejako???
Da li i vi stavljate takav omjer ? (ja ga ove godine prvi puta koristim, pa nisam sigurna, a ne bih htjela napraviti kontraefekt)
Tongue
 
Jedan od glavnih razloga odlaska i uginuca biljaka je prevelika kolicina vode i dolazi do truljenja biljke!!! u vecini slucajeva vise ce biljci nastetiti prevelik kolicina vlage nego malo suce... zemlja se ponekad treba prosusiti (ali ne previse da se biljka sasusi) ako je zemlja uvecer vlazna znaci da stavljas previse vode... probaj malo smanjiti poljevanje -tj. smanjiti kolicinu vode koju stavljas tijekom zalijevanja....
 
a sto se tice doziranja to je razlicito... sve ovisi od gnojiva i proizvođaca .... ali najvaznije je da se koristi samo gnojivo za cvijeće nikako poljoprivredna gnojiva (jer vrlo velika mogucnos je da ce biljke biti spaljene) i to u dozama koja pisu na deklaracijama... ili pak manja doza ali cesce prihranjivanje(ne jednom nego dva puta tjedno ili vise, znaci moze i manja doza pa cesce.... nego jedna a prejaka koja ce spaliti cvijeće)
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 08:05
Eto bili ste mi vrijedni i slali svoje odgovore, i hvala vam na tome.smile79
 
Admine, moje surfinije izgledaju lijepo i zdravo, ja ih zalijem svako večer a li mi je normalno ako je zemlja vlažna da dodam sasvim malo vode da ih ne bi uništila. Ali općenito imaš pravo, jer sam jednu biljkicu tako uništila bila prošle godine, jadna dobila je previše vode i sav trud je bio za ništa.
 
U svakom slučaju -  hvala na savjetima!
Thumbs%20Up
Na vrh
addalucija View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje addalucija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 16:21
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

izvadi je iz posude. odrezi s nozem dno s korijenjem recimo debljine dva prsta. Stavi nove i mlade zemlje i ostavi. naravno drrzati u toplom. da se ne smrzne. ne znam kako je u dalmaciji.
 
No s ovime mozes malo i pricekati da jos zatopli jer postoji mogucnost da zahladi!!!
 
cekaj, cekaj!? niš ne kužim?? odrežeš doljnji dio korjena i baciš, a kaj s ovim cvjecem gore kaj se posuši?
Na vrh
Vlatka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 02:03
Moje surfinije jos prije mjesec dana dobile neke "kuglice" slicne zrnju maka. Spricala sam to bijelim uljem i skupljala saloteipom no sada mi se cini da bi to mozda moglo biti sjeme?!?!? Stoje tu vec vise od mjesec dana i ne mijenjaju se! Valjda bi se neka gamad vec izlegla da su jajasca? Iznad surfinija su petunije.

Zna ne'ko kak sjeme izgleda?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 08:22
Je , to ti je sjeme!
Ja sam prošle godine imala petunije kao balkonsko cvijeće u teglicama iznad vrta. Kad kuglica pukne pusti jaaako puno sjemena koje je sitno-sitno i crno. Meni se čak samo zasijalo pa sam ove godine u vrtu imala samonikle petunije!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 23:55
.... meni sulfinija još uvijek cvate ali je vani i jako je zahladilo zadnja 2 dana.... pa se bojim ako bude mraza da ju ne uništi, unjeti ću ju u zatvoreno, negrijano.... no, čitam da je jednogodišnja biljka ( ove god ju prvi put kupila) ..al se još dobro drži., a bila zdrava i cvala prepreobilno cijelo ljeto... pa si mislim ako je neki dobar gen... ima li šanse da sad pošišam grančice koje ne cvatu i probam ih zakorjeniti.... da li se i tako može razmnožiti ( šteta dobrih gena... :))))

...ili ono orezivanje korjena koje je admin preporučio donati....?
Na vrh
Tinaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tinaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2009 u 13:10
trebam pomoć,
 
svake godine gledam prepune balkone divnih surfinija, ali ti balkoni nisu moji. Ove godine odlučila sam i ja imati takve surfinije i bilokakva pomoć je dobro došla. Od zemlje za sadnju (navodno Stender), sadnicama (gdje kupiti) gnojivima i zaljevanju.
Hvala!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2009 u 14:18
pozdrav i dobro došla tina...
 
evo pogledaj malo sto smo do sada napisali  u ovih par stranica... ima dosta odgovritog na tvoje pitnaje..
 
ali odgovorimo ti mi jos jednom ako ti nesto nije jasno ili zelis saznati vise
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2009 u 21:00
Jako lijep cvijet...i ja sam mislila ove godine kupiti ga... !!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
Tinaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tinaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 07:31
Hvala na dobrodošlici. Dobro sam proučila zadnjih 5 stranica, ali ima i dalje velike nedoumice i puno pitanja... Hvala vam unaprijed na strpljenju i na odgovorima.
Koja je zemlja najbolja za surfinije? Čula sam da je Stender, ali ako ima netko bolji savjet samo neka kaže. Da li je potrebno pinciranje ili ne? Koja gnojiva su najbolja. Znam za tekuće željezo i za surfinije (plantela), ali koja su se vama pokazala najbolja? I na kraju najbitinije....ja svake godine ubijem cvijeće vodom. Puno zaljevam jer su cijeli dan na suncu pa se bojim da ne uvenu, a ako zalijem manje do večeri su u komi. Koliko je optimalno? Koliko često gnojiti?
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:42
Evo moje su surfinije spremne za zapoceti sezonu


Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:43
ajme kolko sam izostrio da izgleda kao ona muholovka s tekucinom na dlacicama
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 00:02
:)))  ma nijeee  :))))))) ..............
...moj sufe od prošlog ljeta što je ostala tistjerala je cijeli čup :)) listove i grančice  ( ali ih srca, ne iz odrezanih grančica koje sam nadobudno zabola sastrane :))) ...nisam ju zaljevala cijelu zimu ( al ju spremila tek malo pred Božić... i nisam joj niti šišala korjen.... da li će joj taj stari korjen crpsti snagu za nove cvatnje, tj da li da ga krešem sad?.... gazda ?? :)))
Na vrh
cvjetoljubac View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 29 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 152
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjetoljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 20:43
da li se smiju prskati vodom kako bi se osvježile preko lišća i cvijetova???? negdje pročitala da isključivo zaljevanje preko zemlje.....hm
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2009 u 20:46

Ja svoje nikada ne prskam jer sam negdje pročitala da samo biljke koje imaju glatke listove vole prskanje.

Možda sam u krivu pa me molim ispravite ako griješim.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,199 sekundi.