Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Surfinija - Surfinia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Surfinija - Surfinia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 46>
Korisnik
Poruka
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 02:30
molim pomoć pod hitno! izgleda da sam surfinije previše zalila. inaće sam ih zalijevala svaki drugi dan, al svekrva ih je zalijevala svaki dan, a nekad i dva puta dnevno isto kao i neke susjede pa odlućih i ja. i što se desilo- užas! sve je bilo dobro do jednog dana kada su se naglo poćele sušiti kod korjena ( lišće i peteljke ocvalog cvijeća), lišće je uvenulo kao i cvijeće, sve se to posušilo, a iz pupova su se otvorili jako maleni cvjetići. naravno, novih pupova nema. još nešto, u jednom od tih zalijevanja je bila i prihrana. je li moguće da je bila prejaka iako sam radila po uputi? da li je ikako moguće spasiti te surfinije? prvi put imam cvijeće na prozorima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 12:33

Ketty, za svo cvijeće vrijedi manje je bolje, .....

Vrijedi zalijevati kad se vidi da je supstrat /zemlja suha ali ne nikako bez pregledavanja zemlje jer na taj način istrune korijen!
Ako biljka ima manje vode ona nam to pokaže svojom klonulošću ali isto tako kad ju zalijemo ona se opet povrati (razumljivo ako se radi o jednom danu ne zalijevanja, ako ne biljka će isto uvenuti!)
Meni se u početku isto događalo kao i tebi, to su  tzv, početničke muke i svaki put ne bi bilo pomoći jer korijen istruli.
Jedino što možeš, po mom mišljenju, svu biljku porezati i čekati da počen rasti iz temelja!
Želim ti puno sreće.............Wink
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 11:52

smile43

Na vrh
Annie View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Annie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 10:42
Joj, i ja sam izgleda pretjerala sa zalijevanjem, ličće je počelo žutjeti, a cvjetići su još ok..
ali zašto onda po drugim forumima daju savjete da se surfinije zalijevaju i dva put dnevno tj. ujutro i navečer? Pogotovo po ovim vrućinama..
 
Na vrh
Annie View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Annie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 10:44
Što se dogodilo s ovim "vrućinama" gore u postuConfused
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2009 u 00:04
ja sam jednu morala odrezat do kraja! sumnjam da će se uspjeti oporaviti. dvije sam uspjela spasiti. vidjet ću kako će se dalje ponašati. imaju malo i sitnih cjetića,al čini mi se da će bit ok. imale su vraški tretman-bez zalijevanja dok se zemlja nije skoro pa do kraja osušila. a onada nekoliko zalijevanja vrlo malo i to svaki drugi dan. vidjet ću... mislim da su ih ubile te vručine pa naglo kiša kroz nekoliko dana pa opet smile46... izgleda da mi se je u to vrijeme i jedna pelargonija razboljela. i ona je na samrti! smile48
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2009 u 08:33
moje skromno iskustvo tu kod mene 20m od mora..je kad je biljčica mala ne zaljevam ju svaki dan da ne istruli korijen kako biljčica raste i ako počinju vrućine naravno da ću je češće zaljevati..evo sad surfinija je ogromna visi na sve strane zaljevam je ujutro i navečer i gnojim 1x u 10 danaConfused(možda malo neznam) u hladu je cvijeta kao luda...znači ona mi sama je rekla nije mi dost vode navečer oću i ujutro..gledaš biljkicu i nema frke..ali imala sam joj i blizanku nažalost ju je napao pauk ja ju špricala..izrezala ali ode u nepovrat..eto neke biljkice se nemogu spasiti..
Na vrh
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2009 u 16:34
imam jedno pitanje...da li je netko od vas sakupljao sjeme od surfinija i dali su drugu godinu onda bile jednako lijepe ili su slabije uspjevale?
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2009 u 08:15
na balkonu imam surfinije, sve su prekrasne osim i jednoj tegli u kojoj su mi počele žutjeti i sušiti se, a neznam zbog čega. s drugima je sve dobro, a na istom mjestu su. može li mi netko pomoći?????
Na vrh
Štefica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 19 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1800
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Štefica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2009 u 17:53
Martina,pogledaj da nema slučajno uši.
Vrlo su sitne pa se i teško primjete.
Želim ti da ti se surfinija što prije oporavi    .
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2009 u 05:56
Štefica, hvala na savjetu... Pogledala sam ali nemaju uši. jednostavno su se počele sušiti, samo mi nije jasno zašto samo te u sredini, a drugima nije ništa....
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 13:46
evo i mene opet na ovu temu.... zanima da li je moguće uzeti sjeme surfinije (da li ga ona uopće ima)?????
Na vrh
zagorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 688
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 16:58
i ja bi se pridružila sa pitanjem: kako se razmnožavaju surfinije? (za proljeće) jel ih ima smisla pelcati kao pelargonije, jel ima tko kakva iskustva? 
moje imaju sjeme, sitne crne točkice, posijala sam ga al do sad ništa nije niknulo Confused
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 18:19
a gdi ti se pojavilo to sijeme? na ocvalom cvijetu ili???? ja dosad još ništa nisam primjetila na svojima.
Na vrh
lika1 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 844
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lika1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 18:59
Surfinija ima sjeme,pojavi se u čašku u kojoj je bio cvijet,sitno je i crne boje,može se dobiti nova biljka iz sjemena,sije se od 1-3 mjeseca,ali mora biti na toplom,kad niknu za 20-tak dana,prorjeđuju se i kad zatopli sade se u sandučiće gdje će dalje rasti.Probala jesam i zaključila da nisu korisne toliko patnje,odem na tržnicu i kupim gotove!!!!Confused
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 23:01
evo da vam pokušam odgovoriti u svezi zalijevanja.najvažnije je prilikom presađivanja kada se kupe,znači kada se presađuju u posudu u kojoj će ostati staviti granule ,krupniji šljunak ili što drugo da bi imali dobru drenažu,tj.obično se desi da se začepe rupe na dnu posude i voda se ne može iscjediti i naravno da dolazi do trulenja korijena
lako je provjeriti koliko je vlažna zemlja pri dnu posude
samo se malo dublje gurne prst u zemlju,naravno ne zaboraviti na činjenicu da se zalijeva odstajalom vodom,koja stoji negdje u blizini biljaka,naravno u hladu,da bude približna temperatura kao i zemlja kada se zalijeva,dovoljno je samo 2-3 puta zaliti biljku vodom direktno iz pipe da se biljka uništi Wink



vozi sigurno vozi bager
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 23:06
Originalno poslano od člana zagorka zagorka napisao:

i ja bi se pridružila sa pitanjem: kako se razmnožavaju surfinije? (za proljeće) jel ih ima smisla pelcati kao pelargonije, jel ima tko kakva iskustva? 
moje imaju sjeme, sitne crne točkice, posijala sam ga al do sad ništa nije niknulo Confused

ako se i uzme sjeme i ako i nikne biljka,mala je šansa da bude kao i ona sa koje je sjeme uzeto,surfinije su hibridi,a i biljka neće biti baš nešto extra
kao što lika kaže,previše muke a bez garancije za uspjeh

vozi sigurno vozi bager
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 08:22
pa koliku  ti imaš cisternu za kišnicu?... jer treba sve one tvoje cveteke zaliti LOL  ja imam jednu surfiniju duga je metar zaljevam ju vodom iz slavine (jer nemam druge mogućnosti) i što ti kažeš ima dobru drenažu i korijen je u hladu al kad opali sunce kod nas izgleda kao da je ofurena vrućom vodom..mislim da ću odustati sljedeće godine od sadnje ipak je to biljčica za vaše krajeve..pa ću ja uživati barem u vašim slikicama..pozz s murtera  
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 20:35
Originalno poslano od člana vepar vepar napisao:

evo da vam pokušam odgovoriti u svezi zalijevanja.najvažnije je prilikom presađivanja kada se kupe,znači kada se presađuju u posudu u kojoj će ostati staviti granule ,krupniji šljunak ili što drugo da bi imali dobru drenažu,tj.obično se desi da se začepe rupe na dnu posude i voda se ne može iscjediti i naravno da dolazi do trulenja korijena
lako je provjeriti koliko je vlažna zemlja pri dnu posude
samo se malo dublje gurne prst u zemlju,naravno ne zaboraviti na činjenicu da se zalijeva odstajalom vodom,koja stoji negdje u blizini biljaka,naravno u hladu,da bude približna temperatura kao i zemlja kada se zalijeva,dovoljno je samo 2-3 puta zaliti biljku vodom direktno iz pipe da se biljka uništi Wink



 
ja svoje stalno zalijevam s vodom iz vodovoda i cvatu ko lude. ako izuzmem ono što sam ih previše zalijevala. al sad su se oporavile i ljepše su nego prije. čak sam ih i svega dvaput prihranila, a po najjačem suncu sam ih zalijevala svaki drugi dan, al izdašno. vodu nisam čak opstavila ni da preko noći odstoji. velim, direktno iz pipe!Embarrassed
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 21:07
Budući da mi dnevno ode minimalno 100l.vode na lončanice i ja zaljevam direktno iz pipe vodom i ništa im nije ni jedne godine.Svakako je bolje da je voda kišnica ili odstjala barem, no ne vjerujem da je voda problem ako cvijet propadne(osim ako ima previše ili premalo vode).
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.