Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Surfinija - Surfinia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Surfinija - Surfinia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 46>
Korisnik
Poruka
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2011 u 23:52
Da li netko upotrebljava Florin 7 za dohranu,jedna jušna žlica otopljena u velikoj kanti vode od nekih 25 l.Time se zaljevaju jednom mjesečno biljke u vrtu,pa me zanima da li mogu zalijati i balkonsko cvjeće time.smile135
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2011 u 09:13
Ne razumijem što točno misliš kada kažeš „dohrana“. Ako upotrebljavaš neko drugo uravnoteženo gnojivo kao osnovno + jednom mjesečno Florin 7 u navedenoj koncentraciji tada je to po meni sasvim u redu.

Svoje Surfinije gnojim sa rastopljenim granulatom NPK + mikro elementi. Puno jeftinije u odnosu na tekuća gnojiva a kvaliteta sasvim zadovoljavajuća. U sezoni intenzivnog rasta dodam u rastopinu i malo KAN –a.

Pelargonije češće upotrebljavam za balkonsko cvijeće. Povremeno mi dosade i tada su na vrsti Surfinije:


Na vrh
Bonsai... View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bonsai... Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2011 u 15:08
     Ja moje cvijece dohranjujem sa valentin gnojivom za cjetanje,floravit zsmile127a listanje.prije neki dan sam od prodavca cvijeca obila fito cate u granule za cvjetanje moze i za sobno i za vrtno cvijece.pozrav!!!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2011 u 22:03


Surfinije trebaju puno gnojiva da bi ostale u dobroj kondiciji. Zalijevam ih svakodnevno ali sa malom koncetracijom gnojiva. Ako mogu zalijevam ujutro. Čini mi se da su jednobojne dosadne zato volim miješati boje.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 09:17
opet predivno cvijeće. surfinije sam htjela nabavit ove god ali nema ih nigdje! dali sam prekasno tražila?? a pelargonija ima, po tom nebi trebalo biti kasno...
Tena 28.3.2010
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 19:33
d.i.n.a.

Kasno nije. Na kontinentu je pravo vrijeme za iznošenje Surfinija na prozorske police krajem travnja početkom svibnja. Ne smije više biti mraza. U Dalmaciji i Primorju je vjerojatno sada pravo vrijeme.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 20:24
Sutra cu jos pokusati nabaviti a ako ne uspijem odustajem. Nemam vise strpljenja
Tena 28.3.2010
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 20:39
Pinus, preeeeee divne su ti surfinije, kako su samo zdrave i bogatog cvijeta Thumbs%20Up , a mjesanje boja je i meni puno zanimljivije :)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 20:39
Ako si sa mora imaš još tjedan sigurno ako ne više. Pravilnim tretmanom biti će one lijepe preko cijele sezone. Skloni ih od kiše i jakih vjetrova, postavi na sunčani položaj, redovito svaki dan zalijevaj i prihranjuj nekim uravnoteženim gnojivom. A ono najvažnije povremeno slikaj da i mi malo uživamo u njima.
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 20:49
d.i.n.a. zašto odustaješ, čemu žurba...kad bude vrijeme za surfinije ima ih u ponudi svaki plac, a i bau..bau...
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 22:14
Pinus,pod dohrana mislim gnojivo za cvjeće,usput surfinije su Ti prekrasne .Ja sam ih kombinirala sa visećim pelargonijama i sad čekam da vidim hoće li ta kombinacija biti dobitna ovo ljeto,odnosno da li će se lijepo uklopiti jedne sa drugima i cvjetati.smile149
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 22:29
Pcelica, hoces reci da jos nije vrijeme za surfinije?
Tena 28.3.2010
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2011 u 10:27
ja ih sredinom petog mjeseca nabavljam i cilo lito budu krasne, sa prihranom počinjem tri tjedna nakon sadnje, a koristim gnojivo za surfinije 2x tjedno + željezo 1x, stavljam pola od preporučene količine...

obožavam kombinacije kao što ih ima Pinus, prekrasne su
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2011 u 23:53



Evo jedna luda kombinacija boja pa tko voli neka izvoli. Naime radi se o dva para komplementarnih boja istovremeno . Crveno/zelenoj kombinaciji i ljubičasto/žutoj kombinaciji.

Sa slijeve i desne strane ostanu crvene Surfinije. U sredinu posadimo umjesto dviju plavih dvije ljubičaste, bijelu Surfiniju zamijenimo sa žutom.

Što smo dobili ? Dobili smo dva para komplementarnih boja.

Sa strane ostane isto. Crveno, zelena (lišće) kombinacija - 1. kombinacija komplementarnih boja.

U sredini sada imamo ljubičaste i žute Surfinije - 2. Kombinacija komplementarnih boja.

Na slici: C,P,B,P,C

Nova kombinacija boja : C,Lj,Ž,Lj,C
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 20:17
Mama mi nabavila surfinije, jupii. Sad još da mi netko kaže koliko ih ide u recimo 50 cm dužine, tj na koji razmak posaditi a da nebude rupa između???
Clap
Tena 28.3.2010
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 21:30
U 50 cm teglu bi posadio dvije Surfinije. Čini mi se da je idealan razmak oko 25 - 30 cm.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2011 u 21:20
Pročitao sam temu o Surfinijama od početka i nema ništa napisano o mirisu Surfinija. Terasa , balkoni i cijela okolica je u sezoni cvjetanja okupana tim divnim diskretnim mirisom. Surfinije toliko ne poznam da bi znao reći dali postoje dvije vrste: mirisne i obične. Ako je to tako sigurno se isplati malo potruditi i kupiti mirisne.
Na vrh
lolo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lolo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 13:03
surfinija
 
 
 
Molim pomoć!
 
Imam problem kod mojih surfinija, naime ne razvijaju se dobro pa bi mi svaka pomoć dobrodošla. Dakle radi se o biljčicama starim 2 tjedna. Nakon presađivanja bilke su se dobro primile i počele su napredovat, međutim mladi listovi mi djeluju zakržljano i počeli su se čak i deformirat. Također mi ni cvijetovi ne izgledaju baš reprezentativno. Očito imam neku grubu grešku koju ne vidim!
 
E sad, ovo su uvjeti u kojima se surfinije nalaze:
 
- južna strana balkona, dakle sunca ima i na pretek
- biljke su presađene u običnu zemlju za cvijeće
- prihranjujemo ih 2x tjedno "Valentin" gnojivom za cvatuće biljke
- biljke se zaljevaku kasno navečer 1x dnevno sa odstojalom vodom i pazi se na zaljevanje
- željezo još nisam nabavio, a planiram ga sutra kupiti i prihranjivati i sa željezom
 
Gdje griješim: možda previše prihranjujem ili možda premalo, možda biljčice sada nemaju dovoljno mjesta budući da se 3 biljčice nalaze u kaliću dužine 50 cm, ne znam ni sam pa bi mi svaki savjet i pompć dobrodošao!
 
Hvala!
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 17:05
Lolo za sada koliko vidim ništa nije kritično. To što su listići na vrhovima grana zakržljali (mali) je najvjerojatnije uzrok njihova starost. To su mladi listići koji se još nisu razvili. Ako zaostaju u razvoju što bi moglo biti uzrok tome?   Napisao si da su posađene u običnu zemlju za cviječe i da prihranjuješ dva puta tjedno "Valentin" gnojivom za cvatuće biljke.

1. Obična zemlja za cviječe je u većini slučajeva prepakiran treset bez gline, komposta (hranjivih tvari) i perlita. Ona je siromašna hranjivim tvarima i u njoj biljke dobro rastu samo u slučaju adekvatne prihrane.

2. "Valentin" gnojivo za cvatuće biljke ne poznam (ne poznam odnos N : P : K ). Ali čim si napisao cvatuće pretpostavljam da je uravnoteženo. Da ne kompliciram sada na početku rasta trebaš gnojivo sa većim postotkom dušika. Kasnije u sezoni uravnoteženo. Svoje Surfinije nikada nisam dodatno prihranjivao željezom i niti ne namjeravam.

3. Posadio si tri Surfinije u relativno malu teglu i one su odmah iscrpile i ono malo hranjivih tvari ( ako ih je uopće bilo) u supstratu.

Predlažem da svakodnevno prihranjuješ nešto manjom koncentracijom gnojiva i zalijevaš. Po meni je zalijevanje ujutro bolje. Biljka ima najviše vode u trenutku kada joj je najpotrebnija. Za vrijeme najvećih vrućina 7/8 mjesec predlažem zalijevanje ujutro i navečer.
Na vrh
lolo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lolo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 21:38
Ok, zahvaljujem na odgovoru i probat ću prihranjivat svaki dan, ali u manjim količinama.
Omjer n:p:k je 7:5:6.
 
1. Sad mi malo nije jasno za željezo, pročitao da je ono obavezno kod ovih biljaka, a ti si rekao da ga ne koristiš, a cvijeće ti je prekrasno Confused?
 
2. Može li se dušik nabaviti posebno?
 
3. Budući da je zemlja čisti treset moje pitanje je dali bi bilo dobro možda izvaditi jednu biljčicu?
 
4. I također pitanje imaš li neku recepturu za dobru zemlju?
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.