Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lophophora
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lophophora

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lophophora
    Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 17:26
Ovo je malen rod kaktusa i pretpostavlja se po najnovijim DNK analizama da su svi kultivari potekli od dvije osnovne vrste L. Diffusa i L. Williamsii
Rasprostranjeni su na jugozapadu SAD (Texas i New Mexico), te na sjevernom i središnjem djelu Mexsica.
Rastu u tlu u kojem ima vapnenca u sastavu tako da im odgovaraju blago alkalno tlo sa večom količinom pjeska
Veči dio prirodnog staništa je u suptropskoj klimi tako da su tokom petog mjeseca podložni jakim padalinama i u to vrijeme su u punoj vegetaciji
Kada su temperature iznad 30 stupnjeva podnose obilno zaljevanje, dok dugi zimski period podnose bez kapi vode i u to vrijeme i male količine vlage često uzrokuju gljivične infekcije
Odrasle biljke su veličine loptice za stolni tenis, i poprilično sporo rastu
Do prve cvatnje im treba i tridesetak godina, međutim kultivari znaju i ranije procvasti
L. Williamsii naziva se se još i Peyote Kaktus
Za ovu vrstu se zna da u svom sastavu ima psihotropnih alkaloida, tako da su ih indijanski vračevi često koristili u seansama
L. Williamsiii i L. Diffusa kao i njihove variatee možete vidjeti na stranici http://cactiguide.com/cactus/?genus=Lophophora ili http://www.cactus-art.biz/schede/LOPHOPHORA/photo_gallery_lophophora.htm
Srodni rodovi su im Ariocarpus , Aztekium i Obregonia
Ako netko ima što za izmjeniti ili dopuniti slobodno neka se uključi u temu
Naravno i svako iskustvo je dragocjeno
Prije godinu dana sam dobio nekoliko pelcera L. Williamsii var Caespitosa
Posadio sam ih u supstrat s 2/3 pijeska i svi su se ukorjenili i pokazali znakove napretka, preko ljeta sam ih obilno zaljevao, a kad su temperature pale ispod 25 stupnjeva zaljevao sam ih samo kad se supstrat posušio. Od početka desetog mjeseca nisu dobili ni kap vode
Kad ih poslikam stavim slike
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 17:51
Evo i nekih slikica sa neta
Uploaded with ImageShack.us
L. Williamsii
Uploaded with ImageShack.us
L. Diffusa
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 19:16
Zmaj, odličan uvodu lophophoru.
Moja susjeda ima oko 50 tak lophophora koje rastu zajedno u grupi. Navodno su L. pentagona. Iz te grupe uzima male kaktuse i dalje ih razmnožava cijepljenjem. Jedan cijepljeni je završio kod mene.
Ove zime sam nabavio sjeme lophophore od Plitz-a i Kohres-a i to : L. fricii, diffusa, williamsii i koehresii sve po 10 sjemenka. Namjeravam ih posijati početkom proljeća u čisti Bims (pumicu). Vidim da pišeš da rastu u tlu u kojem ima vapnenca. Razmišljam dali da dodam malo dolomitskog pijeska u pumicu?
Nisam raščistio sa sobom kada pročitam da neki kaktus raste u tlu u kojem ima vapnenca. Što to u stvari znači ? Dali je vapnenac (kalcij) neophodno potreban zarast kaktusa ili ga kaktusi samo podnose a mogu i bez njega ? Što ti misliš da dodam malo vapnenca u supstrat za sijanje ili ne ?
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 23:02
Pinus pitanje je tako kratko i jednostavno, a odgovor hmmm, delikatan.
Da im pjeskovito tlo odgovara to se spominje svuda gdje sam o njima čitao. I kod mene se pokazalo da im odgovara veča količina pjeska. Iz ovih razloga bi ti preporučio da u supstrat dodaš pjeska.
Dodavanjem pjeska nečeš smanjiti propusnost supstrata, a pjesak daje i rahlost pa se korjen može dobro razvijati.
A što s vapnencom??? Tu se nameče pitanje da li se kod spomena vapnenca u literaturi misli na stjene vapnenaste građe, da li na sitan pjesak vapnenastog sastava ili čak prašinu koju vjetar nosi sa stjena.
Možda je bit u tome da im odgovara što koriste vodu koja ispire te vapnenaste stjene i na taj način dolaze do hranjiva.
Posljedica tog ispiranja je i ta što je zbog toga tlo alkalnije što im odgovara.
Po ovome ispada da im vapnenac nemože štetit.
Ako ga staviš odmoči neče, a da li če pomoči možda nikad i ne doznamo, osim ako si za eksperimentiranje pe sjeme rasporediš u dva supstrata, jedan sa , a drugi bez vapnencaa.
U svakom slučaju želim ti sreču kod sijanja.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2012 u 09:20
.
Lophophora williamsii v. pentagona


Zmaj hvala za savjete. Mislim da će se snaći. U osnovi imam sve riješeno. Stvar je u nekoliko detalja za koje se još dvoumim kako da napravim. Dali je tko upotrebljavao pumicu (Bims) kao supstrat ? Kakva su vaša iskustva sa pumicom ? Pumica će mi biti osnova za sve sukulente koje ovo proljeće namjeravam sijati.
Ovo na slici je Lophophora williamsii v. pentagona. Iz uzgoja moje susjede. Kaže, da nije još sigurna dali se primila. Svejedno sam ju kupio jer joj takvi rariteti prvo otiđu.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 22:41
Pinus nema na čemu.
Guglao sam malo o pumici i koliko sam shvatio da je to materijal vulkanskog porijekla sa mikro porama, pa je lakša od vode. Nešto poput ekspandiranog perlita kakav se koristi u cvječarstvu. Razlika je u tome što je pumica teža i ne upija vlagu.
S pumicom nemam nikakvih iskustava, a perlit izbjegavam.
Nadam se da češ nas tokom godine izvještavati kako se ponaša pumica u supstratu.
Ljepu biljčicu si nabavio od susjede i po izgledu je u dobrom stanju. Ako nije držim palčeve da se primi.
I u ovaj rod su istočnjaci umješali svoje prste pa je tako nastao i ovaj kultivar L. Williamsii v. pentagona, a još se može nači i pod imenom L. Williamsii cv. KIKKO.
Ovo je jedna od največih Lophophora, i cvate u ranoj dobi. Najčešče se nacjepljuju jer su jako sklone truljenju.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 23:19
zmaj drago mi je da si otvorio temu o još jednom kaktusu, lijepo si nam ga opisao i jedva čekam slike tvojih
zašto izbjegavaš perlit?

pinus držim fige za tvoje nove kaktuse
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:04
Perlit ni drobljenu ciglu ne koristim jer zadržavaju vlagu.
Inače u supstrat mješam prosijani dravski šljunak. U svaki supstrat mješam prosijani pjesak iz šljunka granulacije 0-2 milimetra, a kad želim još propusniji supstrat pomješam i sitni šljunak granulacije 2-4 milimetra.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:15
hvala, vidiš vraga, ja sam baš tražila perlit zbog mješanja u supstrat radi propusnosti , čovjek se uči dok je živ
ali uspjela sam nabaviti samo sitni, tj. možda je nekad i bio veće granulacije, ali do mene je došao "skašen", tako da mi se ne činio prikladan za dodavanje u supstrat mesnaticama

lophophora je baš lijepa biljka, ima li ih kod nas u prodaji?

sjećam se nekih novinskih naslova otprije par godina, kad je  netko imao problema sa zakonom zbog držanja te lophophore koja je "na zlu glasu"
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 13:29
Perlit je dosta lomljiv, da se među prstima zdrobiti u prah. Po strukturi i sastavu praktičnijom i svrsishodnijom mi se čini Pumica.
Lophophore i nisam viđao u prodaji, neznam ni da li ih naši kaktusari imaju u ponudi.
Poznato je da Lophophore sadrže laskative u svom kemijskom sastavu i da li je njihov promet reguliran zakonom neznam.
I neki drugi rodovi imaju pojedine vrte koje također sadrže laskative i u svojoj postojbini su se više koristile u plemenskim obredima pa oko njih nema nikakve bure.
Ako je netko više informiran o ovom ajmo reč problemu neka i nas informira.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 12:26
moje lofice
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 13:38
Miss M. lijepe su. Ako su v. pentagona ubrzo će zapuniti teglu (kroz 10 tak god). Kod moje susjede rastu 50 tak u grupi.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 14:05
Ja sam mislio da se Lophophora williamsii ne drži kod nas zbog moguće zloupotrebe kao droge a sad vidim da ga ljudi drže (iz vrtlarskih razloga )

@Pinus - gdje nabaviš plavac (pumice)? Pretpostavljam da je skupo. Vani se preporuča korištenje u uzgoju kaktusa i sukulenata, vidio sam lithops uzgojene u čistom, kao i pachypodiume i adeniume itd.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 14:28
Kod nas ga prodaju prodavaonice građevinskog materijala. Upotrebljava se uglavnom kod izrade laganih betona. Točne cijene se više ne sjećam, mislim da tamo negdje oko 5 € za vreću od 50 l. pogledaj na skladištu kod Samoborke ili Merkura. U rinfuzi je još jeftiniji.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 17:23
Natalija i Mememe su me naveli da malo guglam što i kako sa biljkama koje u svom kemijskom sastavu imaju tvari koje je moguče zlouporabiti u izradi droga.
Merodavne institucije naše države su na osnovi ZAKONA O SUZBIJANJU ZLOUPORABE OPOJNIH DROGA objavile Popis opojnih droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu opojnih droga.
Na osnovu gore navedenog zakona i popisa posjedovanje Lophophora u kolekciji je kazneno djelo.
Prema tome što prije se rješit tih biljaka iz kolekcije ili riskirat.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 17:49

Ovo su Hrovatinove lophophore slikane kod njega u izložbenom salonu. Vjerojatno ih ima još bar 10 x toliko. Cijena sitnica oko 50 € komad. Mislim da je za narkiće to preskupo. Bez brige, ostače oni i dalje na hašu ili rakiji, narodnom lijeku tkz. domaćoj brlji.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 18:08
Originalno poslano od člana zmaj zmaj napisao:

Natalija i Mememe su me naveli da malo guglam što i kako sa biljkama koje u svom kemijskom sastavu imaju tvari koje je moguče zlouporabiti u izradi droga.
Merodavne institucije naše države su na osnovi ZAKONA O SUZBIJANJU ZLOUPORABE OPOJNIH DROGA objavile Popis opojnih droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu opojnih droga.
Na osnovu gore navedenog zakona i popisa posjedovanje Lophophora u kolekciji je kazneno djelo.
Prema tome što prije se rješit tih biljaka iz kolekcije ili riskirat.
Da naša policija ima tri čiste znala bi da upotreba ove i slične biljke nema nikakvu tržišnu vrijednost na tržištu opijatima jer je premala i sporo raste a i količine haluciogenih tvari su u njima premale da bi bile isplative u proizvodnji droga zato se narko mafija drži dobre stare konoplje, koke i ostalih brzorastučih biljaka. Uostalom ovo su hibridi koju su jako daleko od svojih pravih rođaka a i uskoro ćemo u EU gdje se ovi kaktusi slobodno uzgajaju i prodaju.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:08
Miss M. do sada nitko po tom pitanju nije dirao kaktusare koji imaju pokoji primjerak u svojoj kolekciji pa nema razloga da se takvo što i dogodi.
Vjerujem da i dalje možemo bez straha uživati u njegovanju naših bodljiča.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:58
U svakom slučaju ako se netko želi riješiti svojih lophophora može mi se slobodno javiti
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2012 u 22:58
Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
Evo i mojih Lophophora Williamsii var Caespitosa. Na drugoj slici jedna je dosta oštečena, ali se uspješno zakorjenila. Nadam se da će uspješno napredovati i kroz koju godinu nagradit me cvjetovima.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.