Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Viola odorata- mirisna ljubica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Viola odorata- mirisna ljubica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Viola odorata- mirisna ljubica
    Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 14:26
Skoro u svakom vrtu u proljece nikne ova biljkica mirisljavih cvijetova la manje je poznato da je ljekovita zato i pisem u ovoj temi.

Naziva ima puno od fijola, ljubicica, poljska ljubica...

Ljubica je trajna biljka mirisljavih cvijetova. Miris je ugodan koji se kod susenja gotovo sasvim izgubi.
Okus je sluzav, poput trave a okus korijena tjera na povracanje.
Cvate od ozujka i travnja a ponekad zna procvast i u jesen.

Raste medu grmljem, na sjenovitim mjestima uz rub suma, na cistinama a i u vrtovima kao i moja gdje se brzo siri.
Skupljau se cvijetovi ,listovi tocnije cijela biljka samo sto se gornji dijelovi biljke skuplaju u proljece a korijen u jesen.
Svi dijelovi biljke se suse u hladu a korijen se nakon ciscenja nanize na konac gdje se bolje susi.

Hvale caj i sirup kao odlicno sredstvo protiv kaslja te raznih oblika nesanice ,nervoze,straha i sl.

Ocat od ljubice umiruje glavobolje s osjecajem vrucine.

Saka cvijetova ljubice stavi se u ocat (mislim da je najbolji domaci) jednom prkuha i ostavi 1-2 sata da odstoji.
Upotrebljavati kao oblog ili utljati malo u sljepoocnice.

Evo kako moje izgledaju 



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 14:40
Eto svaki dan se može naučiti nešto novo.Baš sam danas gledala moje ljubičice koje rastu na mjestu gdje ima više kamena nego zemlje,a one uredno rastu i cvijetaju.
Na koliko octa ide šaka cvijetova ljubica?
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 19:07
Neznam tocnu kolicinu octa al mislim da je dovoljno da prekrije malo cvijetove .imam recept za sirup od ljubica
Na 1 l  dobro izgnjecenih cvjetova nalije se 1 l prokuhane vruce vode i ostavi stajati 10 sati.
Nakon toga se dobiveni sirup procijedi i i ugrije do kljucanja i nalije na svjeze  nabrane cvijetove , ponovo ostavi stajati 10 sati te taj postupak ponoviti 2-3 puta.
Nakon zadnjeg postupka sok se jos jednom dobro ugrije te kad se ohladi dodaje se toliko meda nda nastane gusta smjesa poput sirupa.
Ovaj sirup se uzima malom zlicicom(cajnom) i lijeci nesanicu, rastvara nakupljenu sluz u disnim organima i jaca srce.


Nadam se da sam pomogla. Ako nadem jos sta u svojim knjigama stvait cu recept.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 22:08
Svašta čovjek može ovdje naučitiThumbs%20Up
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 23:53
Čula sam od nekih starijih ljudi da treba pojesti prvi cvijet ljubice koji uberete i nećete imati problema sa žgaravicom.
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 11:29
To ni ja nisam znala. Obicno se cvijet ljubice koristi u dekorativne svrhe na kolacima. Bjelanjak i kristal secer.
Puno biljaka imamo oko sebe a ni neznamo koliko mogu biti korisne dok malo ne proucavamo. 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 11:42
obožavam njihov miris,
 iako nisam baš koristio njena ljekovita svojstva oduševljen sa ovom biljkom. vraća me u djetinjstvo i vraća smijeh i vedrinu na lice
 
također nije našla dom u mome vrtu jer ne volim uzimati biljke iz prirode i nositi ih doma, nego ih ostavim u svome prirodnom staništu.
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 11:49
Ja sam svoje samo preselila s kopna na more i na istom su mjestu kao i kod mame. Ispod drveta,medu travom i nista se oko njih ne radi.
Na vrh
Duke View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duke Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2012 u 16:19
Zdravo svima, nova sam! Obožavam cvijeće, divno mi uspijeva (nasljedno je, haha) i primi mi se sve što taknem/presadim ALI...

Ljubičice. Nisam niti pokušala jer nigdje nisam našla sjeme za sadnju, afričkih svuda - "divljakuša" nigdje. Razmišljala sam o tome da iskopam neku divlju, ali bi mi bilo žao da ubijem biljčicu ako se ne primi.

Molim savjete! Je li itko presađivao divlje ljubičice? Moj cilj je žardinjera puna ljubičica na balkonu. Za početak bih samo jednu kraj uzglavlja da me čuva.

Hvala i pozdrav svim cvjetoljupcima!
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2012 u 22:47
Kao prvo ako ne moras nemoj ih kopati i pogotovo ne u zandinjere jer neznam kako bi rasle. Ja sam ih preselila i rastu kao i na pravom stanistu,medu travom i ne kopam niti pljevim oko njih i pustam ih da se same sire. Presadila sam ih u proljece mislim sa dobrim komadom zemlje i zaljevala i primile su se. Ja sam ih uzela iz naseg vrta doma gdje ih ima puno jer su se prosirile i ne diraju se i preselila na more i eto ih. A kako bi u posudi bile stvarno neznam.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2012 u 23:01
Maslačak tako je i kod mene imam ih u dvorištu u travi i uopće ih ne diram,neka se šire same kamo hoće,to je najbliže i najnormalnije njihovom prirodnom staništu.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2012 u 07:21
Prošle godine naiđem ja na bijele ljubičice kraj puta.Moj susjed ih iskopao i preselio u vrt.Ove godine procvale iste boje kao i sve ljubičice.Prošetati ću ovih dana okolo,možda nađem još koju takvu da je slikam.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2013 u 17:56
Viola calcarata
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.