Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje gljive
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje gljive

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 00:16
2.







Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 00:14
Kordi , ako što prepoznaš napiši.

1.





Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 00:09
Zbog čega se ne ostavljaju te stabljike tu ako nisu jestive? Zbog estetike ili ...? Meni bi bilo logičnije ih pustiti da trule tu na livadi ili možda ne oštetiti micelij pa samo odrezati klobuk.

Danas je bio plodan dan. Krenuli smo ranije, iako su bar 2 osobe češljale prije nas našli smo dosta .
U ovoj šumici smo prošetali čisto zbog ljepote ( mlade jele ).  Međutim glasanje životinje nije bilo niti malo ugodno, kao u filmovima o grizliju. Poslije smo vidjeli da se u blizini nalaze košnice, što nas je moglo navesti na samo jednu ideju, medo. Suprug je višlji 20 cm, ali ja sam duplo brža. Zaključak nikada ne zaključavati auto i pustiti ključ  u bravi.


Ovo je današnji ulov. Količinski 2 košare.
Prva gljiva.





Ovo su samo sunčanice, šampinjoni su se krčkali u vrijeme slikanja.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 08:52
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Sunčanice.

Još jedno pitanje. Stabljike sunčanica su jestivi ili ne? Nekako su mi drvenasti.Smile Bacila sam ih.
 
 
U principu su nejestive zato jer su žilave i vlaknaste. Ali navodno ih neki suše i melju u prah i kao začin dodaju jelima.
 
 
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:


Kordi kako se pravilno beru gljive. Ovdje čitam vađenjem stabljike, a čula sam da treba rezati pri korijenu plastičnim nožićem.
 
Zavisi od vrste do vrste gljive. Neke je (poput vrganjevki) najbolje u tlu zaokrenuti 360 stupnjeva i tada izvaditi, a kod nekih to ne možeš napraviti jer će ti se potrgati (smrčci npr.), pa je onda najbolje ih odrezati nožem skroz pri samome dnu. Plastičnim nožićem baš i neće tako lako ići, preporučam obični metani nožić Smile
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 08:47
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Što bi bilo ovo?

 
Ovo je neka vlažnica, gljiva iz roda Hygrocybe, odnosno Camarophyllus. U tim rodovima nema otrovnih gljiva. A ujedno tu spadaju najljepše gljive, koje po livadama oduševljavaju svojim prekrasnim jarkim bojama.
 
Ovako po slici mi se čini da bi ova tvoja mogla biti livadna sočnica -Hygrocybe pratensis (=Camarophyllus pratensis). To je odlična jestiva gljiva, jedna od najboljih iz tog roda.
 
 
 
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 08:36
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Evo neke stare slikice. I živa sam, hvala Bogu.
Puhara.
 
Calavatia utriformis - trbušasta puhara.

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

A što bi bilo ovo? Da nije sjajna hrastovka?

 
Nije, neka druga guba. Vrlo moguće kresivna guba - Fomes fomentarius.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:51
Sunčanice.


Šampinjoni.




Ovo sam ja i moje šumske cipelice.


Još jedno pitanje. Stabljike sunčanica su jestivi ili ne? Nekako su mi drvenasti.Smile Bacila sam ih.

Kordi kako se pravilno beru gljive. Ovdje čitam vađenjem stabljike, a čula sam da treba rezati pri korijenu plastičnim nožićem.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:45
Što bi bilo ovo?





Na žalost ljudi unište dosta gljiva. Mislim da tu gdje smo vidjeli zgažene , nisu životinje to radile, jer smo vidjeli ljude koji šetaju.

I finiš je oko 2 kg gljiva, jupii.











Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:39
Ostavljena.


Ubrana i pojedena.


Početak. MM nije želio ići u gljivarenje, a ja nisam krampati na teren.
Ipak mi je želja uslišana i kupljena je ukrasna vrećica za gljivice, papirnatu je nemoguće naći.


Punjenje.



Šampinjoni.













Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:30
Današnji plodovi.





Nemojte me kritizirati učimo se ( ja i MM), ubrali smo neotvorenu sunčanicu, sutra već nećemo.



Ove smo pustili drugima.







Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:22
Evo neke stare slikice. I živa sam, hvala Bogu.
Puhara.


A što bi bilo ovo? Da nije sjajna hrastovka?








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 21:57
Kordi hvala, hvala!! Ti si pravi biser foruma i naš učitelj.smile211
Ja sam se konačno najela sunčanica, slike ću stavit čim stignem i ako budemo živi. 
Svugdje preporučuju blanširanje prije zamrzavanja, a zašto nebi moglo dinstanje sunčanica i šampinjona. Imam još gljiva za 2 večere .Embarrassed Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 17:04
Şvaka čast! Hvala na jezgrovitosti.
Probat ću za vikend poslikati ovo carstvo koje me okružuje, jer bez obzira na jestivost stvarno impresioniraju.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:33
Preslice se razlikuju od pupavki i muhara po tome što nemaju vjenčić na stručku!
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:32
Ima 20-ak vrsta preslica (pogledaj 1 dio enciklopedije) i sve su jestive. U sirovom su stanju otrovne, zato ih treba dobro termički obraditi prije jela da se otovi unište. Preporuča ih se prije samog pripremanja prokuhati 5 minuta u kipućoj vodi i nakon toga pripremati na željeni način. Inače, Božac ističe da su preslice odlične jestive gljive.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:29
Sjajna hrastovka se može piti kao čaj, a vjerojatno staviti i u med i ulje.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:28
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 13:47
Evo me opet, jučer sam se preforsirao izvlačeći drva, pa sam danas samo lutao po šumi i vidio na desetke vrsta gljiva. Jako mi je žao što nemam nekoga kao što je cordyceps, da mi barem svrsta gljive u neke rodove i skupine, da ne zurim u njih kao potpuna neznalica.
Od poznatih sam prepoznao preslicu u raznim stadijima nicanja, pa bih vas molio da mi kažete nešto o njenoj jestivosti i mogućnosti zamjene s otrovnima. U početku je tamno smeđa i zatvorena, da bi se laganim otvaranjem i poravnavanjem klobuka (bude potpuno ravan) i boja promijenila u svjetlosmeđu. Pretpostavljam da ni jedna slična gljiva nema guste crtice - reckice u krug po rubu klobuka.
Usput, enciklopedija gljiva me razočarala - 1. dio 450, 2. dio 600 kuna, a o svakoj gljivi tek po jedna slika i vrlo malo vrlo krupnog teksta. Za amatere baš i nije.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 21:31
Hvala na odgovorima. Zadnja dva linka se ne mogu otvoriti. Uspjela sam nešto naći po riječima u linku.

Jedna mi stvar nije jasna. Može li se sjajna hrastovka naći u našim šumama?
I na koji način se može konzumirati (izuzev u alkoholu, imam alergiju na njega). Bi li se mogla staviti u med ili ulje, piti kao čaj ili se isključivo konzumira kao gotov proizvod?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 12:26
I da, lisičica zbog žilavog vlaknastog mesa spada u teže probavljive
 gljive, ali nisam nigdje pročitao da opterećuje zbog toga jetru.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.