Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tanacetum parthenium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tanacetum parthenium

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tanacetum parthenium
    Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 14:03
Tanacetum parthenium, eng. feverfew, hrvatski nazivi su mu  bratić i povratić ali se u njih ne bih pouzdala, rađe koristim latinski ili engleski naziv.U svakom slučaju ne smije se miješati sa našim vratićem ( Tanacetun vulgare ) koji u većim dozama može biti i otrovan.

To  je lijepa i korisna biljka iz porodice Asteraceae koja će vam, osim svojih ljekovitih svojstava, još i ukrasiti vrt.Njena ljekovitost odnosi se u prvom redu na migrene a u Engleskoj i Americi je vrlo cijenjena i puno korištena za liječenje ovog problema.Tamo je to jedna od najistraženijih biljaka a priznaje je i službena medicina.Mnogi su se riješili migrene zahvaljujuć njenim listovima koji se mogu jesti sirovi  ( prema James Duke-u kojega vrlo cijenim) ali kako kod nekih ljudi žvakanje svježih listova može izazvati rane u ustima, možda je bolji izbor čaj ili tinktura.Postoje i tablete i kapsule od nje koje se mogu i kod nas kupiti u biljnim ljekarnama.
Ja sam sjeme svoje biljke naručila iz Engleske gdje postoji velika tradicija liječenja prehlada, migrena, artritisa sa njom.Budući da sam je naručila pod latinskim i engleskim imenom sigurna sam da sam dobila ono što sam tražila.Od listova svoje biljke ( na slikama ) odlučila sam napraviti jako koncentriranu tinkturu koja bi morala pomoći u liječenju migrene.Imam već i dragovoljaca koji će je isprobatii. Nestrpljiva sam kakvi će biti rezultati.Bili oni dobri ili loši - objavit ću ih.





Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 18:33
fermina, super tema, prekrasna biljka, a da je ljekovita

reci mi imaju li biljke različitog oblika cvijeta ista svojstva?
pitam te zato jer ja imam baš ovakvog sa tvoje slike
http://i31.photobucket.com/albums/c386/nikinola/P1180511_zps82b16e30.jpg
http://i31.photobucket.com/albums/c386/nikinola/P1180672_zpsdecae430.jpg

svekrva ima onu vrstu koju u unutrašnjosti zovu gumbeki, sa punim, loptastim cvijetom
http://i1024.photobucket.com/albums/y302/kalelarga/AD%202012/P1110331.jpg

a starom sam lani odnijela klijanac od svoje koji sad cvjeta cvjetom kao kamilica - ima samo jedan red latica, nemam sliku njegovog

sve 3 vrste su jako sličnog, možda i identičnog lista, stvarno nisam zagledala detaljno pa ne bi htjela bubnuti krivo
ali, cvjetovi su im različitog oblika
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2013 u 00:01
Natalija, žao mi je, ja nisam stručnjak za cvijeće.Ovakvi ili onakvi cvjetovi mi ništa ne govore.kad se radi o ljekovitosti neke biljke onda je prava samo jedna.Tanecetum parthenium je ljekovita biljka koja pomaže kod migrene.Ima raznih tanecetuma sa sličnim cvjetovima i listovima a da li su oni ljekoviti treba drugdje istražiti.
Osobno sam tanecetum parthenium najprije dobro istražila a onda naručila sjeme iz Engleske pod imenom tanecetum parthenium ili fevefew.To što mi je niklo, to je biljka na mojoj slici i poklapa se sa  slikama na googlu pod tim imenom.
Sve drugo ne bih komentirala jer - ne znam.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2013 u 05:22
fermina, nema ti zašto biti žao Wink

čak i kad uguglam naziv, izbaci mi slike identiče tvom i onom mome, bar po cvijetu
"gumbeki" su drugačiji

nadam se da će tvoja tinktura imati željeni učinak Thumbs Up
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2013 u 23:44
Ovaj cvjeta prvi puta.


A ovaj je tako cvjetao prošle godine. Sada je promijenio priču - duplo je viši i glumi ivančicu. U vazi izgleda fenomenalno, a izdrži i dva tjedna uz redovito mijenjanje vode.


Orezala sam ga drastično. Baš ću vidjeti kako će se sad ponašati.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2013 u 23:52
Baš mi je drago što na forumu sada imamo i temu o povratiću, jer je biljka zaista interesantna.
Dodao bih da je ova vrsta primenjivana za lečenje od davnina. Nekada pre svega za ublažavanje migrene i glavobolje, regulisanje menstruacije, snižavanje povišene telesne temperature, kao i za ublažavanje zubobolje, bolova u stomaku i ujeda insekata. Danas se najčešće koristi kod migrene, artritisa (kao što je napisala Fermina) i psorijaze. Povoljni efekat kod migrene pre svega se ogleda u prevenciji migrenoznih napada, a ne u trenutnom ublažavanju bola. Nije poznato kako je nastao latinski naziv Tanacetum parthenium, ali jedna od pretpostavki kaže da ime vodi poreklo od grčke reči parthenios što znači devica (pošto pomaže kod "ženskih" tegoba). Smatra se da je aktivni sastojak partenolid, i da se on nalazi u dlakama na listovima.
E, ono što mene interesuje jeste u kom obliku i dozi treba primenjivati T. parthenium? Da li kao sprašenu herbu (100 mg/dan), ili kao čaj ili kao tinktutu (doza?)?


 
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.