Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 64>
Korisnik
Poruka
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 13:59
Potražite bosanski ljiljan pod imenom lilium pyrenaicum, a sjemena u prodaji ima ovdje
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 14:34
Bebolina,to su dva različita ljiljana.Lilium bosniacum je jedno to drugo.Ima razlike malo u listu i cvjetovima.Toliko sam izučila o njemu da ću morati ići u potragu,čim mu bude sezonaLOL
Baš prije neki dan sam se iznenadila da  ovi ljiljani kod nas nisu samo u žutoj boji,ali je samo žuti registrovan kao lilim bosniacum..Kod prijatelja na slikama vidjela sam  ljiljan koji su slikali na obroncima Prenja ,nekada u ljeto i ima  tamno rozu boju..Martagon sa dosta cvjetova..
Uglavnom nisu to isti ljiljani,iako su dugo  Bosanski ljiljani svrstavani pod tu grupu pyrenacium..Kako god,dosta su slični pa je svejedno do kojeg se prvo dokopam..Za sijanje nisam raspoložena,jer to dugo traje, a pogotovo kupovno sjeme ne obećava..LOL
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 21:37
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:

Originalno poslano od člana petit petit napisao:

Ovi su ljiljani božantveni, kao da nisu pravi, kao da ih je netko izfotoshopirao , uživaj u njimaa z sve nas !

Pročitala sam sve - samo me izkontrolirajteWink :   sade se iz gomolja po tri kom u skupinu u proljeće, ne sade se duboko,  prezimljuju vani , cvjetaju u ljeto, kad se sade dodaje se mlo pijeska.



Za početak, dobro nam došla smile73  i ugodno ti druženje želim s nama.
Što se tiče ljiljana, samo da te malo ispravimWink, rastu iz lukovica a sade se ovisno o vrsti i veličini lukovice,a i o tlu. Većinom je dovoljno lukovice posaditi na 15tak cm u dubinu. One vrste koje se sade u vrt u hladnijim podnebljima gdje temperature preko zime idu i u veći minus sade se dublje ili se mogu i vaditi iz zemlje. Mogu se sadii u većim grupama (više  od tri komada) gdje ljepo dolaze do izražaja a mogu i u manjim. Cvjetaju, zavisno od vrste, od kasnije proljeća pa do kasnijeg ljeta. Mogu se saditi u vrt a mogu i u tegle. Eto, nadam se da sam ti malo približila ljiljane.

Danas sam bila u našim trgovinama sjemenjem i tražila gomolj ljiljana,  malo me žena čudno pogledla a onda se sjetih tebe i brzo se  ispravima  - i tražim lukoviceSmile Thx! Ali - nema ništa je je vrijeme sanje u jesen pa ih sada ni ne naručuju.  Eto kakve sam ja sreće! Ispitivala sam okolo pa mi se čini da bi se ona druga biljka mogla zvati graničica ili grančica al, naravno ni nje nema. Kao da malo kasnim, al nema veze.
Hvala na dobrodošlici!!Hug
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 22:00
petit,najveca ponuda ljiljana vecinom bude tijekom 3.mjeseca tako da nisi zakasnila.U prodaji su i u 9.mjesecu ali ih je puno manje.Pokusaj ponovo sredinom 3. ili cak malo kasnije i bit ce ih
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 18:58
U Slavoniji žene kažu da se Gospin ljiljan ili kako neki kažu ljiljan Sv. Antuna vadi kada i bijeli luk ( 7 mj ) a sadi se u jesen.Ja sam tako napravila istjerao je i jučer sam ga gledala dobro se drži.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 19:19
Zar treba bijeli ljiljan svake godine vaditi iz zemlje? To nisam znala. A možda ipak ne treba?
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 19:24
Ma neeee, ne treba Ana!
To samo kada ga želiš još nekamo rasaditi. Bar je mene baka tako učila. Pamtim njene, više od 20 godina na istom mjestu.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 19:42
U Interšparu imate ljiljane,već se dosta dugo prodaju,ja sam kupila.Htjela sam žuti ali nije bilo ali naći ću ga već.
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 19:44
Alisa ako ga nađeš misli i na mene.......
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2013 u 19:48
Anabistrica neeee, ali ako ga hoćeš podijeliti ili premjestiti ili nekome pokloniti onda se vadi u ljeto kada mu je nadzemni dio suh.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 09:41
OSica hvala na informaciji
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 10:37
moja iskutva sa ljiljanima su da bi ih trebalo izvaditi barem svake 3-4 god jer se lukovice svake sezone povlače sve dublje u zemlju i onda kada ih želiš izvaditi treba ti - bager. inače ljiljani se mogu razmnožiti i malim lukovicama koje rastu na stabljici. samo se malo odgrne zemlj i njih se poskida. one ce cvjetati tek trecu god.
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 11:08
takodjer ljiljani se razmnozavaju skaliranjem lukovica ili odvajanjem ljuski 
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 12:05
Kupila sam sada ljiljane i trebam savjet.Da li da ih posadim u kaliće pa kada dođe toplo vrijeme u vrt ili da čekam treći mjesec.Jedna baka u Interšparu mi je rekla da ih odmah stavlja u zemlju.
Na vrh
JEKA FRA View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 710
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JEKA FRA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 12:34
moj savjet odma u zemlju
JELENA FRANIC
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 12:43
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:

OSica hvala na informaciji


Vidim na "oglasima" da si nabavila ljiljan. Ja sam nova pa mi još ne daju na oglase al kaže se "strpljen-spašen"Smile pa pišem ovdje.
Nisam išla još u Interšpar ali budem,hvala na infu.
Mislim da si ti napisala da ćeš ih saditi u teglice, ja nemam mjesta pa sam ih mislila odmah u zemlju. Ali kod nas je jučer i prekjučer  padao snijeg, danas je zemlja skroz  smrznuta.  Molim savjet - da li da pričekam s nabavom dok ne zatopli (cca travanj) pa u zemlju  , da li da ih stavim sada teglicu  u sobu a onda ubrzo preseljavam u zemlju , ako to napravim hoće li cvasti ove godine,  ili da sadim ujesenConfused, što je po vašem mišljenju najboje?
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 13:22
Originalno poslano od člana petit petit napisao:


Mislim da si ti napisala da ćeš ih saditi u teglice, ja nemam mjesta pa sam ih mislila odmah u zemlju. Ali kod nas je jučer i prekjučer  padao snijeg, danas je zemlja skroz  smrznuta.  Molim savjet - da li da pričekam s nabavom dok ne zatopli (cca travanj) pa u zemlju  , da li da ih stavim sada teglicu  u sobu a onda ubrzo preseljavam u zemlju , ako to napravim hoće li cvasti ove godine,  ili da sadim ujesenConfused, što je po vašem mišljenju najboje?

Što se tiče sadnje u tegle, ja tako radim jer nemam vrt nego sam u stanu a ljiljane obožavam pa sam se snašla na drugačiji načinBig%20smileDok se ne bune ja presretna. Sa sadnjom u vrt bi ja ipak još pričekala radi snjega ali možeš ih posaditi u tegle pa pričekati travanj. Ja osobno se ne bih mogla strpiti do travnja da ih kupim. Ukoliko se odlučiš uzeti ih sada, posadi ih u veće tegle tako da zemlja potpuno prekrije lukovice. Neka budu minimlano 10 cm pod zemljom. Ja ih osobno ne volim držato u stanu jer to nisu baš najidealniji uvjeti za njih. Oni su ipak vrtne biljke pa ih ja rađe držim na balkonu gdje relatvno imaju vanjske uvjete. Pokušaj tako i ti. Ako vani temperatura padne ispod 0 samo ih zaštiti s nečime da ne smrznu.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 18:54
Originalno poslano od člana OSica OSica napisao:

Kupila sam sada ljiljane i trebam savjet.Da li da ih posadim u kaliće pa kada dođe toplo vrijeme u vrt ili da čekam treći mjesec.Jedna baka u Interšparu mi je rekla da ih odmah stavlja u zemlju.


Osice sačekaj malo.Ne žuri dok zemlja ne bude odmrznuta(ako si na kontinetnu),ako si negdje u toplijoj klimi možeš odma.Sada ih spremi na prohladnije mjesto,ali niposto da smrznu,pa kada bar februar prođe onda ih sadi..Ovo sve govorim ako ti je klima kontinetalna..Ako ih sada posadiš,oni će doživjeti nagli šok,jer je zemlja još smrznuta a moguće da će zime biti još..Naglo ćeš ih izložiti zimi.Ja sadim ljiljane od marta mjeseca..Nemoj ih  saditi u saksije ako nisu pustili klice..Tako češ samo da ih maltretiraš sadnjom u saksije pa presađivanjem u vrt,kasnije.Neće im ništa biti ako malo sačekaju proljeće,pa čekali bi i u garden centru..LOL
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 19:01
Originalno poslano od člana SlavujVk SlavujVk napisao:

moja iskutva sa ljiljanima su da bi ih trebalo izvaditi barem svake 3-4 god jer se lukovice svake sezone povlače sve dublje u zemlju i onda kada ih želiš izvaditi treba ti - bager. inače ljiljani se mogu razmnožiti i malim lukovicama koje rastu na stabljici. samo se malo odgrne zemlj i njih se poskida. one ce cvjetati tek trecu god.


Da,to je tačno,idu duboko u zemlju..Vecinom ostanu mlade lukovice samo pa se dugo ceka na ponovno cvjetanje..Mogu se razmnoziti i  vazdušnim lukovicama,još..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 20:41
Samo još ovo : ako se sade u trećem- četvrtom  mjesecu hoće li iste sezone i cvjetati?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.