Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gospina trava ili kantarion
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gospina trava ili kantarion

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gospina trava ili kantarion
    Objavljeno: 07 Siječanj 2008 u 19:06

Gospina trava (poznata i pod imenom kantarion) zeljasta je korovska biljka (visoka 30 - 70 cm). Raste uz rubove šuma, po čistinama, šikarama, livadama i uz živice.
Vrhovi grančica puni su kitnjastih cvatova sa žutim cvjetovima.  Gospina trava cvate u vrijeme cijeloga ljeta, od svibnja do rujna, ali najviše u srpnju. Bere se gornji dio biljke dok je u cvatu. Pripravci od gospine trave upotrebljavaju se izvana – za liječenje rana, posjekotina, udaraca, ozljeda mišića, opekotina, hemoroida i čireva, a iznutra – za liječenje bolesti želuca, jetre, žučne vrećice, crijevnih parazita, glavobolje (naročito kod migrene), noćnog mokrenja u krevet, proljeva, upale maternice, astme, bronhitisa i katara pluća. Također pospješuje cirkulaciju krvi i podiže opće (psihičko) raspoloženje. Dokazani su njeni lagani sedativni i antidepresivni učinci. Upotrebljava se za pripremu čaja, a posebno je poznato i cijenjeno ulje od gospine trave.

Ovako ja radim ulje od gospine trave: Svježe ubrane cvjetove (najbolje u podne, tada je najveća koncetracija eteričnih ulja) stavimo u tamniju staklenu bočicu (bočica mora biti puna cvjetova) i u nju ulijemo maslinovog ulja. Bočicu dobro začepljenu držimo na suncu oko mjesec i pol. Ulje je odlično za rane, opekotine (kad god se opečem samo namažem tim uljem i ne napravi mi se plik a ni ne peče i brzo prođe), hemeroide (vanjske)... NEMOJTE ga koristiti za sunčanje jer ćete izgoriti... jako pigmentira kožu kada je namazana s njim pa nije dobro ni rane mazane s njim izlagati suncu.. I da ulje je crvene boje

Za čaj možete koristiti i lišće i cvjetove...


Najlakše ćete ju prepoznati po tome što cvjetovi kada ih protrljate među prstima puštaju crveni sok..
Ovo je biljka koju ja svake godine berem i stvarno je jako ljekovita.. Preporučam svakome da si napravi ovo  ulje jer je stvarno jako jako korisno.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2008 u 19:27
Koliko smo već ožiljaka sa ovim uljem uklonili!!!
U kućnoj apoteci je obavezno! smile126
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2008 u 20:11
Mislim da se cvjetove i ulje stavlja u prozirnu staklenku i ostavi na suncu 28 dana. Zaista nema logike stavljati u tamnu bocu i držati na suncu. U tamnu bocu se stavlja pripravak kad je proces gotov Big%20smile
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2008 u 20:25
Ima logike staviti u tamnu jer se bočica jače zagrije, ali možeš ju staviti i u prozirnu, nije pravilo ja stavljam u tamnu...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2008 u 11:36
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

Ima logike staviti u tamnu jer se bočica jače zagrije, ali možeš ju staviti i u prozirnu, nije pravilo ja stavljam u tamnu...
MORA biti u tamnoj bočici !!!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2008 u 12:39
nisam nikada koristio gospinu travu!
 
Šta je stvarno dobro u  liječenje rana, posjekotina, udaraca i opekotina???
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2008 u 14:07
Da i to jako dobro, i ulje i čaj i tinktura itd.

Hvala Ivane što si naglasio da mora biti u tamnoj bočici tako da nebude više rasprave oko toga mada ja uvijek koristim tamnu bočicu...Smile
Na vrh
Dorotea View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 56
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dorotea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2008 u 15:07
 To je ulje fotosenzibilno .
Moj otac ga radi a ujedno radi i liker od kantariona.


Ažurirao Dorotea - 09 Siječanj 2008 u 15:44
http://venus.hooxs.com/portal.htm
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 14:14
Napisala sam to pogledaj gore....

Na vrh
Dorotea View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 56
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dorotea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 15:44
ok, sad cu ispraviti svoje pisanje
http://venus.hooxs.com/portal.htm
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 15:45
Morati cu nabaviti pa isprobati!!!
Na vrh
Dorotea View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 56
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dorotea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 16:55
Samo sto se kantarion bere ljeti -mislim kad procvjeta-ovako nesto-i znam da moj otac samo reze one cvjetove
http://venus.hooxs.com/portal.htm
Na vrh
patuljak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2008 u 23:35
Tijekom srpnja i kolovoza traje moja akcija sakupljanja cvijeta. Ćak smo bar biljčica iz livada presadili bliže vrtu, kao i majčinu dušicu. Koristimo tamne flaše u koje stavljamo cvijetiće i ulje!

Zvjezdana, a kako radi tvoj otac liker?
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2008 u 19:11
To ne radi moj već dorotein.....

Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 07:21
Ovo je stvarno močna biljčica. Doma imam ulje od gospine trave (baza -maslinovo ulje), a nerijetko sam ga koristila u čaju. Samo vrlo oprezno! Velike količine nisu preporučljive! Ja obično stavim u čaj samo prstohvat!
I ako niste znali - ne smijete se izlagati suncu nakon mazanja s kantarionom - dobijete fleke!

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 07:33
Pošto je pun mjesec, blagdani prošli, zadužili se previše, depresija je na pomolu... gospina trava pomaže kod depresije. Fotosenzibilnost se kod nekih ljudi očituje  u oticanju usta kao u konja, nije lijepo ni ugodno.
Ulje se može koristiti i kod vanjskih hemeroida. Doduše, ja sam prije spravljao ulje koje je bilo mješavina gospine trave, kamilice, stolisnika i nevena, stajalo je na suncu 42 dana... sada u Zagrebu nemam te prilike Cry
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 08:57
Zasto nemas prilike? jel nema gospine trave ili nema sunca?
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 10:47
gospine trave ima... to znam pouzdano a ima i sunca...
Per aspera ad astra.



Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 11:26
Tamo gdje stanujem nema je, znači moram u prirodu, a opet onda nemam je gdje sušiti za čaj (takav je dio grada), doduše mogu spremiti  ulje, ali moram van Zagreba, ne volim zagađenu prirodu
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 13:48
Da problem je ako si baš u zg, ja sam u sv. nedelji pa je tamo ok...
Per aspera ad astra.



Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,223 sekundi.