Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Cijepljenje kaktusa

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sukulenti i kaktusi
Opis foruma: Forum o kaktusima i sukulentima
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1180
Datum ispisa: 05 Kolovoz 2024 u 17:15
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Cijepljenje kaktusa
Objavio: zmayoc
Tema: Cijepljenje kaktusa
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 08:59
pozdrav!

nisam bas vicna bilju do sada bila, ali ovih par kaktusa, cuvarkuca i cvijetova sto mi je mama poklonila za jos jedno preseljenje, unijelo mi je zelju da im posvetim sto vise paznje.

imam jedan kaktusic okruglastog oblika kojeg sam dobila cijepljenog na drugi, malo duguljasti kaktus. receno mi je da tako bolje i brze raste. no isto tako su mi rekli da cu ga morati nakon nekog vremena "presaditi" na novi kaktusasti stapic jer ce se ovaj stari poceti susiti i drveniti. e pa sad se upravo to pocelo dogadjati a ja vise nemam koga u blizini da zamolim za savjet i nemam blage veze kako da to napravim.

nije bas neko konkretno mozda pitanje, ali mozda netko od vas radi nesto tome slicno u zagrebu?

hvala!



Odgovori:
Objavio: idae
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 10:15
Ja ti još nemam iskustva s cijepljenjem, ali znam da ima više varijanti i da ti je nabolje koristiti kaktuse koji su se zbog prebrzog rasta izdeformirali. To ti mogu biti i okruglasti kaktusi koji su počeli rasti u špic. Taj vrh im odrežeš i staviš svoj kaktusić...znam samo da njima nije bed to rezanje i da večina cjepova uspijeva. Na žalost ne mogu ti reći ništa konkretno ali imam knjigu na engleskom iz koje ti mogu izvuči citate ako te zanimasmile138.


-------------
Ida


Objavio: zmayoc
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 19:32
hvala!
idem iduci tjedan u potragu za nekim zgodnim kaktus domacinom posto mi je zao rezati moja dva koja imam za sad.. nekako mi se cine prebodljasti :)

bilo bi super ako mozes pogledati u knjizi koliko da odrezem ovog malog okruglog? teko toliko da "sjedne" na ovaj drugi ili?

poz!


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 18:18
Molim da se HITNO jave znalci, tema me izuzetno zaintrigirala a stvarno ne znam kad bih pronašla vrijeme za pregledavanje literature. Uostalom na stranjskim jezicima, koje sam nekad govorila, više nisam sigurna da bih se snašla a i ovako mi je lakše, ako nešto ne razumijem pitam pa mi objasnite a i Plantlover će mi dodatno pomoći pitanjima.


Objavio: zmayoc
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 08:46
znalci??? gdje ste?
smile217
ima li neko doba za cijepljenje ili je svejedno?


Objavio: idaei
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 11:33
Ej društvo imam malo drugačije ime jer sam nešto zeknuo peknuo s lozinkom pa sam dodala slovo i - uf. Važno je da pišemo o kaktusima!!!
Rekla sam da ću pogledati u knjizi o cijepljenju...
Dakle, piše...
Karakteristično je za kaktuse koji imaju slabo korijenje ili oni kojima je teško simulirati prirodno stanište. Cijep bi trebalo izvesti što niže moguće (najviše zbog izgleda). Kalem treba staviti na jače deblo od samog kalema. Ako je kalem jači od debla na koji se stavlja, prije ili kasnije cijela će biljka uvenuti. Epiphytic cactus je dobar za kalemljenje jer imaju minimalni korijenjasti sistem. Oni se mogu kalemiti na Hylocereus undatus.
Mesnati rubni dio donjeg dijela kalema se treba odstraniti i napraviti kao klin, a u deblu treba napraviti rascjep, pa položiti jedno u drugo. Na Hylocereus se mogu kalemiti i po tri kalema što daje bolji vizualni efekt od samo jednog kalema. Tajna uspješnog kalemljenja je u pravilnom rezanju - klinasto oblikovana baza kalema, mora se u rascjep debla smjestiti "udobno" i trebalo bi ga gurnuti dosta duboko bez velike sile. Kalem treba pričvrstiti za drugi kaktus vrlo finom-tankom gumicom, špagicom, koja se vadi nakon 8-10 dana. To bi trebalo biti dovoljno vremana da rana zacijeli, ako se biljka drži na temperaturi od 25 stupnjeva i na vrlo suhom zraku. Ako nisu takvi uvjeti trebat će i do mjesec dana. Vezanjem se sprečava nastanak mjehurića između njih. Gumica se stavlja preko kaktusa pa ispod posude. na kalem se može staviti mala zaštita, a gumicu, špagicu ne treba čvrsto stegnuti. Nema navoda o specifičnom vremenu za cijepljenje, dakle navalite!
Ako imate primjedbe ili drugačija iskustva javite se, pa ćemo prodiskutirati. Pozdrav svima!
Ida


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 20:39
Baš si bila vrijedna, nisam sigurna da sam išta shvatila (to baš i nije previše čudno) no moram si to vizuelno predočiti. Znači pogledati slike svakog pojedinog kaktusa pa onda možda shvatim o čemu je riječ: Znatiželjna sam, mada još uvijek pamtim zvuk kaktusa kojeg sam rezala radi bolesti pa snu sebe pitam imam li ja snage takvo nešto započinjati. U slučaju da se netko odluči pokušati, prosim fino polako ukruno slikati.smile78


Objavio: Vrijedni mrav
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 16:19
Franjica, bitno je napomenuti koji bi kaktus cijepila ? Jer da se bolje može odrediti podloga. Echinopsisi su inače idealni kao podloga, ali koji bi ti cijepila ? Ako ne znaš naziv, stavi makar sliku. 


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 17:55
Pa ja sam "premlada" u kaktusima da bih se odmah spremala "porađati " nove, rekla sam da mi je interesantna tema, baš me zagolicalasmile183


Objavio: suharak
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 18:48
smile39meni nije jasno
kužim, neke je potrebno cijepiti jer ne mogu direkt iz tegle, ali zapravo si ne mogu zamisliti što onda rade ta dva združena kaktusa i kako to izgleda
može neka fotka?


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 23:01
Kako to misliš,ne kužiš šta rade zajedno?! Pa rastu!
Ovaj mali u sredini crvenkasti je takav,nakalemljen.Em što raste on i cvateWink
 


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 08:01
Bravo Shasha ti to nama onako zdravo objasni, odrežeš tu staviš tamo i gotoav priča, dok ja pronađem koji je koji kaktus, pa onda provjerim je li moj takav doma proći će moja druga polovina stoljeća. Sad nam još lijepo opiši kada si to radila ((godišnje doba), kakav je bio ovaj gornji (rezan ili ne). Zlatia, imaš "pačju školu" no nadam se da ćemo se ipak nešto naučitismile183


Objavio: Vrijedni mrav
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 08:07
Meni se čini da ga je takvog kupila. E kad bi sada skinula reznicu s tog gymnocaliciuma trebalo bi ju cijepiti na novu bazu jer ne bi sama opstala kad bi se zasadila u zemlju. 


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 08:55
Vidi se ko zna nešto o kaktusimaWink
Da,toga sam kupila. Na žalost puno toga nisam nikada ni slikala a dosta slika mi je izbrisano tako da nakalemljenih nemam.
Davno sam to radila. Uspjeh je bilo polovičan,neki se primili neki ne. Ovog crvenog nisam no jednom sam dobila takav žuti.Imao je puno mladih i kad su se lijepo"udebljali"  onda sam ih odvojila i kalemila.
Ja stvarno nisam znalac u tome. Prije 15ak i više godina sam to radila i strašno sam malo o tome znala.
Bilo bi dobro da netko ko stvarno zna veli kako se radi i šta treba.
Mislim da je najbitnije da alat(skalpel,nožić) budu čisti,dezinficirani.Da kaktus na koji kalemimo,baza, bude  jači od onog koji kalemimo. Idaei je već to rekla pa da ne ponavljam.
 


Objavio: suharak
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 11:55
a ti žuti i crveni, to su neki hibridi?
zato ne uspjevaju iz zemlje? ili postoje vrste kaktusa koje ne uspjevaju 'u zarobljeništvu'?


Objavio: Vrijedni mrav
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 16:40
Originalno poslano od člana suharak suharak napisao:

a ti žuti i crveni, to su neki hibridi?
zato ne uspjevaju iz zemlje? ili postoje vrste kaktusa koje ne uspjevaju 'u zarobljeništvu'?


Ma nisu oni nikakvi hibridi. Postoje mutacije kaktusa ( hajdmo to tako nazvati da se lakše shvati ) gdje kaktus gubi svoju "izvornu" zelenu boju. Nedostatak klorofila i ostalih elemenata dovodi do toga da kaktus postane neke druge boje ( žute, crvene, ljubičaste....). Osnova koja se koristi za takve kaktuse zapravo služi tim "mutantima " da im pomogne u bržem rastu, ali i u opskrbi klorofila kao i ostalih elemenata u biljci potrebnih za normalan rast i razvoj. Najpreporučljivije su osnove ( biljke na koje se cijepi ): echinocactusi, trihocereusi pa cak i neke opuntije. No katkad se cijepi neki kaktus da bi mu se ubrzalo rast jer postoje vrste koje jako sporo rastu ako se " samostalno " zasade u zemlju. Primjer je sulcorebutia rauschii koja se često cijepi na opuntiu upravo iz razloga da joj se ubrza rast. Ta osnova ne mora stršati iz zemlje i može biti tako "kratka" da samo malčice viri iz zemlje. Stoga, kad biljka koja je cijepljena naraste, nekad se ta osnova uopće i ne vidi.
Eto ako imate još pitanja..... na raspolaganju sam Vam ako slučajno budem znala odgovor.


Objavio: suharak
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 08:31

smile186

super si objasnila, mrave! ja sam još daleko od ovakvih podhvata, ali pratim i učim, pa ak se zaljubim u neki žuti kaktus da mu znam pomoć
tnx


Objavio: gejsha
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 11:47
evo sto sam ja pronasla o razmnozavanju kaktusa

Kaktusi ili sukulentne biljke potječu iz pustinjskih područja u kojima rijetko pada kiša i gdje su velika temperaturna kolebanja. Neke cvatuće vrste pak potječu iz toplih i vlažnih prašuma. Lako ih je razlikovati od ostalih sukulentnih biljaka po karakterističnim jastučastim tvorevinama iz kojih se razvijaju bodlje, dlačice, cvjetovi i izdanci.


U hladnijim područjima većina kaktusa uspijeva u staklenicima i kućama, a otporne vrste možemo vidjeti i u vrtovima. U toplim krajevima pružaju impresivan prizor kod oblikovanja pustinjskog vrta. Idealni su za uzgoj u posudama u kućama i vrtovima. Zanimljivi su zbog raznolikosti veličine, oblika, te bogatstva boje i teksture. Oblici variraju od rozeta, nažlijebljenih stupova pa do kuglastih. Značenje kaktusa je postojanje mesnata tkiva u tijelu, listovima i korijenu, čija je funkcija prikupljanje vode da bi biljke preživjele duga sušna razdoblja. Većina katusa zahtjeva obilje svjetla, topline i prozračnost, ali ipak ih ljeti valja zaštititi od izravna sunca da se listovi ne bi spržili.

Za uzgoj kaktusa najbolja je mješavina pijeska s ilovačom i lisnjačom (natrulo lišće). Prednost pred plastičnim loncima imaju glineni lonci jer se zemlja u njima sporije suši pa nema opasnosti od propadanja biljke uslijed viška vlage. Kaktusi se mogu razmnožavati na više načina: sjemenom, reznicama, izdancima i najrašireniji način razmnožavanje kalemljenjem. Sjeme se sije u mješavinu pijeska i ilovače koja se predhodno mora navlažiti. Prekrije se staklom ili plastikom i drži na temperaturi od 25-30 *C. Staklo se skida kad niknu mladi izdanci, a biljke se nakon tri mjeseca presađuju u lonce.

Razmnožavanje reznicama i izdancima obavlja se kraj proljeća i početak ljeta. Izbojak se oštrim rezom odvji od matične biljke, a rez se pospe prahom drvenog uglja da ne bi došlo do truljenja reznice i ostavi se par tjedana da se posuši. Nakon toga se posadi u vlažan pijesak da se ožili, a kasnije u male posudice.


Kalemljenje je jedan od načina razmnožavanja ali i oplemenjivanja bilja kojim spajamo dvije biljke u novu cjelinu s boljim svojstvima (ubrzavamo rast,povećevamo otpornost biljke, duže bodlje i dlačice itd.). Osim kaktusa kaleme se voćke, vinova loza i ruže. Kalem se sastoji od plemke i podloge. Plemka je važna za kvalitetu i veličinu plodova, a podloga osigurava otpornost i intenzivan rast. Svaka podloga i plemka nisu kompatibilne stoga je važno poznavati osobine pojedinih podloga. Za podloge se preporučuju Careus, Trihocereus, Eriocereus, Myrtillocactus, Pereskia itd. Kalemljenje se radi u toplijim mjesecima kad je niža vlažnost zraka.

Povišena vlaga poboljšava razvoj infekcija i odbacivanje cijepa. Oštrim skalpelom prerežemo vrh podloge vodoravnim rezom. Kosim rezom odsječemo rubove rebara. Plemku presječemo vodoravnim rezom u donjem dijelu i obradimo kao podlogu. Spojite podlogu i plemku takoda se provodni snopovi što bolje poklope i sve privežite kudeljinim ili pamučnim konopom. Konop skinite tek kad ste sigurni da je kalemljenje uspjelo i da je jedna biljka srasla s drugom.


preuzeto s uredidom.com
Autor: dipl.ing.agr. Ana Strgačić Tiška



Objavio: gejsha
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 11:55
e sad mene zanima pošto imam ovakav kao na ovoj zadnjoj slici,  ima 3-4 mlada koji su izrasla iz zemlje, dali bi mogla to razdvojiti i posaditi u drugu posudicu? il se mora kalemit ?


Objavio: idaei
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 12:19
Izvadi i posadi imam ih i ja.
Gejsha, plastične posudice su po mom mišljenju bolje baš zato što ne zadržavaju vlagu, dok glinene zadržavaju. Pa ako su kaktusi negdje u sjeni i u glinenoj posudici, korijen može istrunuti od stalne vlage koja se zadržava. Kaktuse je nabolje dobro zaliti kad se odlučimo za zaljevanje, a višak vode treba ispariti i isteči iz posude. Važno je da se oni napiju i povuku vodu u "tijelo", a korijen ostaje na relativno suhom.
Kalemiš one biljke koje presporo rastu, pa im se rast ubrza u simbiozi s drugom. Bitno je da je baza jača od biljke koju kalemiš.


Objavio: gejsha
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 12:29
super, hvala smile78

ovaj se sad nalazi u keramičkoj posudi koji ni nema rupe Embarrassed zaljevala sam jednom mjesečno i super raste,budem ih rasadila onda i stavila u plastične kantice.
Predpostavaljam da ima za kupiti zemlja bash za kaktuse? sobzirom da je ovaj moj u običnoj trenutno.


Objavio: idaei
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 12:42
 Ne treba ti zemlja za kaktuse, može obična za cviječe ili vrtna nakopana pomiješana sa pijeskom ili šljunkom ili pomicom ili tenisitom. Bitno je da je porozno da korijen lakše primi minerale i vodu i da ne zadržava vlagu. Glinene svakako probuši ako se odlučiš za njih! Meni su glinene posude ljepše, ali svi kaktusi su u plastičnima. Oni moraju imati feeling da su u naturalnim uvjetima : voda, suša, trpnja...tako najbolje rastu. S glinenima je definitivno manje gnjavaže, ali kaktusi se duže saftaju. Kako se kome sviđa :)


Objavio: aglaja
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 13:50

Iz ovog teksta izdvojila bih dve stvari koje su mi zapale za oko.

1."Prednost pred plastičnim loncima imaju glineni lonci jer se zemlja u njima sporije suši pa nema opasnosti od propadanja biljke uslijed viška vlage.

Po ovome ispada da sto se duze vlaga zadrzava, nema opasnosti od truljenja, kao i da glinene saksije duze zadrzavaju vlagu od plasticnih. Na taj nacin postaje besmislena njihova prednost pred plasticnim saksijama.

Misljenja sam da bi ova recenica trebala da glasi ovako: “Prednost pred plasticnim saksijama imaju glinene, jer se u njima zemlja brze susi, pa nema opasnosti od propadanja biljke usled viska vlage.”

2. “
Kaktusi se mogu razmnožavati na više načina: sjemenom, reznicama, izdancima i najrašireniji način razmnožavanje kalemljenjem.

Mislim da je najjednostavniji, najlaksi, najbrzi, najuspesniji, a time i najrasireniji nacin razmnozavanja – razmnozavanje izdancima. Na drugo mesto postavila bih razmnozavanje reznicama, a na poslednje semenom.

Gejsha, rupice na dnu saksije su obavezne, kao i drenazni sloj sitnog sljunka ili krupnog peska. Ako nisi u mogucnosti da probusis rupice, keramicke saksije koristi samo kao ukrasne u koje ces
postaviti saksije sa rupicama.

poz.



-------------
Aglaja


Objavio: idaei
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 14:33
Gejsha je malo čudno to napisala...mislim da je citirala nekog, no BRAVO za trud. Plastični definitivno brže osuše zemlju jer ne mogu u sebe povuči vlagu kao glina. Glina se napije dosta vode i na taj način ne dozvoli zemlji da se suši a to šteti korijenu, pogotovu ako je u sjeni i hladu i ako je vlaga u zraku.
Za razmnožavanje se slažem s aglajom, najbolje je kad biljka pusti svoj izdanak koji kasnije mogu odvojiti. Teže je s reznicama jer trebaju vrijeme da se suše pa dok puste korijen...a sjemena me trenutno ne privlače jer proces je stvarno dug, no svakako ću probati.




Objavio: gejsha
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 14:57
Nisam sama pisala.. zato sam stavila na dnu izvor i pisca da nebi završila ko Kurjak optuzena za plagiranje LOL

"preuzeto s uredidom.com
Autor: dipl.ing.agr. Ana Strgačić Tiška"





Objavio: kika
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 20:38
Originalno poslano od člana idaei idaei napisao:

  Plastični definitivno brže osuše zemlju jer ne mogu u sebe povuči vlagu kao glina. Glina se napije dosta vode i na taj način ne dozvoli zemlji da se suši a to šteti korijenu, pogotovu ako je u sjeni i hladu i ako je vlaga u zraku.
 
Idaei, oprosti, ali te moram ispraviti. Ovo je totalno netočno. Zemlja se brže suši u glinenim teglama jer su porozne i voda kroz stijenke posude isparava. Glinene tegle su preporučljive za početnike koji još nemaju osječaja koliko vode je potrebno kaktusima pa je smanjena mogućnos od truljenja biljke kod jačeg zalijevanja.
Zemlja u plastičnim teglama se teže suši jer prvenstveno gubi vlagu samo na površini. Prednost im je i u težini pa preporučam sve velike i teške kaktuse saditi u plastične tegle radi lakšeg prenošenja.


Objavio: kika
Datum objave: 24 Travanj 2008 u 20:41
Originalno poslano od člana gejsha gejsha napisao:

Nisam sama pisala.. zato sam stavila na dnu izvor i pisca da nebi završila ko Kurjak optuzena za plagiranje LOL

"preuzeto s uredidom.com
Autor: dipl.ing.agr. Ana Strgačić Tiška"

 
Gejša, internet kao i knjige pune su netočnih podataka pa da spriječiš ovakve krive informacije savjetujem ti da pišeš iz vlastitog provjerenog iskustva ili samo iz pouzdano točnih izvora.


Objavio: idaei
Datum objave: 25 Travanj 2008 u 08:15
Eto ja izbrisala krive navode i ne iznosim svoje iskustvo. Valjda živim u savršenim uvjetima kad su plastične posude bolje od glinenih.
Imam prinove, procvao  mi jedan! Tongue


Objavio: gejsha
Datum objave: 25 Travanj 2008 u 09:23
Sve 5 Wink

meni je evo malo više od godinu dana u keramičkoj tegli, lakiranoj u koju baš i nemoze uvući vlagu.  Izgleda da mu dobro tamo; raste kao lud, mozda da je neka drga vrsta kaktusića mozd mu nebi pasalo Confused  tko zna vjerujem da je to sve invidualno, mjesto,"klima" itd.
Sad kad budem rasađivala stavit ću jednog u plastičnu a jednog u keramičku teglicu,tako cu najbolje ocjenit što mu najbolej paše Big%20smile


Objavio: idaei
Datum objave: 25 Travanj 2008 u 09:38
MA BRAVO, TAKVO RAZMIŠLJANJE VOLIM! DOBRO JE ONO ŠTO JE KAKTUSIĆIMA DOBRO! KOD MENE PALE PLASTIČNE, PA KAJ. OSIM TOGA TKO ZNA ŠTO ĆE JOŠ SVE BITI PREKO LJETA. I IMAŠ TI PRAVO...JA IMAM POSUDU KOJA NIJE EMAJLIRANA IZ NUTRA VEĆ JE CIJELA GLINENA, SAD SI ME PODSJETILA DA IMA I TAKVIHsmile42smile157 JOJ... SRETNO SVIMA MA KAKVE POSUDE IZABRALI!



Objavio: Vrijedni mrav
Datum objave: 28 Travanj 2008 u 11:44
Originalno poslano od člana idaei idaei napisao:

Nisi draga kika pročitala sve što sam napisala...No kao što si i sama rekla treba pisati po vlastitom iskustvu i to činim. Definitivno mi se zemlja prije osuši u plastici jer voda oteče i jer imam pomicu pomješanu sa zemljom tako da nemam straha od zadržavanja vode. Svima sam savjetovala šljunak i pomicu u plastičnim posudama jer je to tako dobro. Vani imam čuvarkuće i još neke trajnice u glinenim posudama i zemlja im je vlažna i po tjedan dana. Za kaktuse je to loše, za drugo bilje i nije. Glina se suši iz vana, no namoči se iz nutra i u kombinaciji s mokrom zemljom se sporije suši. A ako nije na suncu jao i joj...sve skupa predugo traje za kaktus. Plastka na sebe ništa ne navlači, višak vode oteče, korijen povuče svoje, ostalo ispari - moje iskustvo. No kako god gejsha i ostali sami trebaju prosuditi za koju kombinaciju su zainteresirani i što odgovara njihovim mogućnostima. Što se tiče citata, gejsha samo ti piši, a oni koji znaju više i bolje će te ispraviti ako nešto ne valja i tako ćemo svi znati što je ispravno a što nije.


Ajme, koliko netočnih informacija!!!! Svaka čast na pisanju vlastitog iskustva, ali katkad se treba voditi i zakonom logike. Kako se može korijen, molim te, brže osušiti u plastici nego u glinenoj ili teracotinoj posudi. Možeš li mi to objasniti ali preko zakona logike. Glineni lonci i teracota smatram vaze koje IMAJU rupu odnosno uređen im je način drenaže. Ne bih se htjela svađati, vikati ili nametati neko svoje mišljenje, svatko se o svojim biljkama može brinuti kako god želi, ali ovo što pišeš je totalno krivo. Bez obzira što ti je iskustvo ( vlastito ) pozitivno. Teracotine i glinene lonce preporučuju svi stručnjaci kaktusari, po većem broju literatura ( onih kvalitetnih ). Ja posjedujem oko 20 knjiga koje obrađuju samo tematiku kaktusa i sukulenata i što se tiče teracote i gline, nema oprečnih mišljenja. Svi su prvo za teracotu, a potom tek za plastične lonce uz veliki oprez prilikom zalijevanja.  Plastika je ta u kojoj je postotak zadržavanja vlage puno veći bez obzira stajala na suncu ili ne.

Mene samo muči pitanje govorimo li mi o istim plastičnim i glinenim vazama ?
Ako se netko nađe uvrijeđenim mojim postom, žao mi je no htjela bih samo naglasiti da ne mogu ostati ravnodušna kad vidim netočne informacije, a posebno što one mogu biti pogubne za naše drage biljke. Ne kažem da se NE SMIJE saditi u plastične lonce, katkad nam je to jedini izbor, ali definitvno treba dati prednost glinenim i teracotinim prije plastičnih ako ste to u mogućnosti. Još jedna stvar za plastične - preporučuju se oni narančaste boje jer zeleni i smeđi u sebi imaju neku kemijsku tvar koja se ne preporučuje za biljke. Ne djeluje pogubno, ali je štetna u jako, jako malim postocima.

Za sva pitanja stojim na raspolaganju. Smile


Objavio: suharak
Datum objave: 28 Travanj 2008 u 12:17
ja mislim da su ove glinene baš zato dobre jer upijaju višak vode, pa je šansa da se utruli korijen manja, dok se u plastici zemlja prebrzo posuši. meni je plastika ok ako stoje unutra, za vani je bolja glina (to kod mame imam 2 kaktusa vani u polusjeni)
najbolje je experimentirat kako će gejša


Objavio: shasha
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 07:53
Jako zanimljivo,mislim u koje posude saditi.Nisam stručnjak i sadim u ono što imam no definitivno sam za  glinene posude.No nebitno,nisam zato počela pisati nego zato da vam velim da ste na KRIVOJ TEMI
Znam ja da je i kod cjepljenja bitna posuda no ne baš toliko.Ovdje ništa o cjepljenju ne piše nego samo o posudama pa bi bilo dobro otvoriti temu o posudama za sadnjuWink


Objavio: idaei
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 08:00
Shasha dobro zboriš temu treba prebaciti. A što se tiče posuda, prosudi po iskustvu. Ustvari mislim da ne možemo pogriješiti u posudama, već u odnosu prema biljkama.


Objavio: koala
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 18:27
poštovana Kika, mi Hrvati volimo uvijek biti u pravu, pa makar time poricali i napredna znanja koja naši stručnjaci stječu u obrazovnom sustavu koji će do 2010. biti najkonkurentiniji i najbolji u ovom dijelu svijeta - kaže naš ministar. Prihvatimo stav struke i intenciju naše Vlade da Hrvatska konačno postane zemlja znanja, jer stručni članak na uredidom.com potpisuje agronomkinja svojim imenom i prezimenomWink


Objavio: kika
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 23:51
Draga Koala, na početku bih ti zaželjala dobrodošlicu u naše malo cvjetno društvo.
Pošto sam prozvana u tvom postu, red je da napišem i ja par riječi.
Zanima me da li ti svojim postom braniš struku (titulu) ili ono što je struka napisala?
Poznata mi je stvar kako imamo popriličan broj stručnjaka poznatih čak i u svijetu, ali mi je isto tako poznato da svi agronomi ne barataju iskustvom u uzgoju kaktusa, pa čak mislim da ih je u Hrvatskoj malo takvih. U današnje vrijeme ima jako puno ljudi fakultetski obrazovanih, a opet ne znači da su svi stručnjaci u svim djelovima svoje struke. Žao mi je što nisam sakupljala ono brdo članaka s netočnim podacima koje su napisali i potpisali naši uvaženi stručnjaci u svojim područjima. Sada bih imala malo više materijala za pisanje.
S druge strane, ja nisam nigdje tvrdila da se ne slažem s tekstom dotične agronomkinje, ali da se ne slažem s nekim dijelovima teksta, to tvrdim. Iako nisam od onih previše upornih i tvrdoglavih ljudi, branila bih svoj stav za koji vidim da ima i ljudi koji bi me u tome podržali na ovom forumu. Još jednom ću naglasiti da se s dotičnom agronomkinjom ne slažem JEDINO u tvrdnji kako se zemlja teže suši u glinenim teglama nego u plastičnim i da je najrašireniji način razmnožavanja kaktusa kalemljenjem. 
Pa nije ni moja struka i iskustvo za odbaciti, iako sam u potpisu samo Kika!  smile75


Objavio: koala
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 04:39
Cijenim tvoju struku kao i agronomkinje koja je savjetovala uz vlastiti potpis, no rado bih čula: je li uvjetima u kojima obitava kaktus u prirodi, odnosno u svom prirodnom staništu, sličnija porozna glina ili vodonepropusna plastika.

Pustimo bilje da živi u što prirodnijim uvjetima da ostane ono što zaista jeste. To što smo uopće smislili plastiku već sada žalimo! Barem oni ekološki svjesniji.


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 11:04
Cini se kao da u citavoj ovoj raspravi oko glinenih i plasticnih saksija postoji jedno nerazumevanje. A rec je o prostom pitanju: da li se zemlja brze osusi u glinenim ili plasticnim saksijama?

Dakle, nije rec o tome 'ko kako voli', niti o tome da li je neko primetio da se zemlja brze osusi u plasticnim saksijama, a neko drugi u glinenim. Nije rec ni o sastavu supstrata, vec o prostom pitanju da li se zemlja brze osusi u plasticnim ili glinenim saksijama. Na ovo pitanje postoji samo jedan odgovor koji zahteva vazenje a to je da plasticna saksija zadrzava vlagu duze vremena od glinene jer je nepropusna, kako za vodu, tako i za vazduh. Zbog toga je preporucljivo sve biljke kojima smeta visak vlage oko korena uzgajati u glinenim (teracot) saksijama. U glinenoj saksiji, pod uslovom da nije farbana i lakirana, biljka ima slicne uslove kao u prirodnom okruzenju.

Na tome se sve vreme insistiralo. O tome je pisala i Kika i Vrijedni mrav. A doticna agronomkinja je u svom clanku napisala jednu besmislicu na koju sam vec ukazala u svojoj prethodnoj poruci. Ona je istakla prednost glinenih saksija ali je kao razlog za to navela da se zemlja u njima sporije susi. Ako se zemlja sporije susi, pise agronomkinja, manja je opasnost od propadanja biljke usled viska vlage. Po ovome je onda postala besmislena prednost glinenih saksija pred plasticnim. Iako je polazni stav tacan, ona nije navela valjani razlog. Glinene saksije imaju prednost pred plasticnim ali iz suprotnog razloga i to se pokusalo ovde rasvetliti.

Dakle, Koala, ne mogu a da ne zakljucim da ti nisi pazljivo i sa razumevanjem citala i clanak i nase poruke.

poz.


-------------
Aglaja


Objavio: Vrijedni mrav
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 11:19
Originalno poslano od člana koala koala napisao:

Cijenim tvoju struku kao i agronomkinje koja je savjetovala uz vlastiti potpis, no rado bih čula: je li uvjetima u kojima obitava kaktus u prirodi, odnosno u svom prirodnom staništu, sličnija porozna glina ili vodonepropusna plastika.

Pustimo bilje da živi u što prirodnijim uvjetima da ostane ono što zaista jeste. To što smo uopće smislili plastiku već sada žalimo! Barem oni ekološki svjesniji.


Koliko sam ja shvatila Kika brani svoj stav o glinenim teglama koje i preporučuje ispred plastičnih dok je dotična agronomkinja napisala drukčije ( ili se radi o štamparskoj grešci izdavačke kuće ???? ).

I ti to sad radiš ( braniš glinene - makar tako ispada kad uspoređuješ sa prirodnim staništem ), a prije toga , koliko sam shvatila braniš stav agronomkinje - pa iskreno ne razumijem što pokušavaš reći ? To što dotična agronomkinja ima titulu ne znači da zna o čemu piše ili da ne zna o čemu piše. Ja je ne poznajem i ne mogu o njoj suditi, ali imam pravo braniti svoj ili tuđi stav ako smatram da smo u pravu.  No tebe nisam razumjela, iskreno. Stoga se slažem s Aglajom koja izgleda isto ne razumije što zapravo želiš reći ? Da je agronomkinja u pravu ili da se moramo složiti  sa školovanim ljudima koji su se potpisali punim imenom i prezimenom, a ne znaju o čemu pišu .....
Zamolila bih administratora da otvori temu o vrstama tegli za kaktuse i prebaci ove postove jer mislim da naslov ove teme nema nikakve veze sa vrstama vaza !!! Admineeee !


Objavio: Pinus
Datum objave: 26 Studeni 2010 u 09:55
Cijepljeni kaktus Uebelmannia pectinifera

Uebelmannia pectinifera, kaktus kojeg nisam zapazio a nekoliko puta sam prošao pored njega u kaktusarniku svoje susjede. Po meni nije ništa posebno bar što se izgleda tiče. Tek kada mi je skrenuta pažnja na način razmnožavanja ovog kaktusa postao mi je zanimljiv.
Gospođa ga razmnožava sama i to na dva načina: sjemenom i cijepljenjem. Kaktusi razmnoženi iz sjemena su duplo manji kod iste starosti. Cijepljeni kaktusi brže rastu.
Cijepi ga u dva koraka. Prvo na jedan okrugli   Echinopsis na kojoj provede određeno vrijeme. A poslije kada procijeni da je dovoljno velik na stalni „kalem“. Na proljeće će jedan mali cijepljeni kaktusić završiti u mojoj zbirci. Samo da još napomenem da su njeni najstariji cijepljeni kaktusi stariji od 20 god. Pogledajte kako izgledaju cijepljeni primjerci:

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/uebelmannia_pectinifera/18543.aspx">
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/uebelmannia_pectinifera/18541.aspx">


Objavio: Pinus
Datum objave: 08 Siječanj 2011 u 20:35
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/gymnocalycium__mihanovichii_rubra__euphorbia_lactea__/19895.aspx">

Evo mojih novih prinova : kaktus i euforbija . Ako sam dobro izvršio identifikaciju to su: Gymnocalycium mihanovichii rubra i Euphorbia lactea. Malo sam guglao i pronašao podatak da Gymnocalycium mihanovichii rubra nema dovoljno klorofila i da je za njega idealna situacija živjeti na podlozi kao cijepljeni kaktus.


Objavio: Astrophytum
Datum objave: 08 Siječanj 2011 u 22:43
Nisam neki pristalica cepljenja kaktusa (samo u nekim situacijama) ovi su stvarno lepi! Wink
 


-------------
Gospod e GOLEM!


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 08 Siječanj 2011 u 22:48
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/kaktusi/kaktus/19896.aspx">
ovo je moj


Objavio: Astrophytum
Datum objave: 08 Siječanj 2011 u 22:50
Smile

 



-------------
Gospod e GOLEM!


Objavio: joope
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 09:14
Kako se zove ovaj sa žutom glavom na prezadnjoj slici soji u sredini? Čini mi se da sam negdi pročitala da ne podnose zimovanja, jel to istina??


Objavio: Astrophytum
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 18:06
To je poznati Chamaecereus silvestris (sa zutom pigmentacijom), i mislim da ta tvrdnja nije istinita! Smile

-------------
Gospod e GOLEM!


Objavio: joope
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 19:45
A i meni je bila malo čudna, ipak je kaktus ne vidim zašto ne bi zimovao :)
Inače nisam bila neki ljubitelj cijepljenih kaktusa al eto doletio nekidan prvi žuti u moju kolekciju i moram priznat da mi je sve draži i draži.. 


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 22:21
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/19932.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 22:23
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/19933.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 22:24
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/19934.aspx">


Objavio: joope
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 22:41
smile227


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 08:17
Jel se to ti baviš cjepljenjem,Muhle?


Objavio: zmaj
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 10:52
Muhlenbergia ljepi kaktusiči
Super ako je tvoja zbirka, još ako su tvojih ruku djelo onda je to fenomenalno


Objavio: natalija
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 16:19
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/gymnocalycium__mihanovichii_rubra__euphorbia_lactea__/19895.aspx">

.


može mi netko reći kako se zove podloga na koju je cijepljen rozi kaktus, lijevo na slici - Gymnocalycium mihanovichii rubra




-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 22:38
Malo sam tražio po internetu i pronašao podatak da se Gymnocalycium mihanovichii pretežno cijepi na Hylocereus undatus. Uostalom to je ideai navela na početku ove teme o cijepljenju kaktusa. Kaktus Hylocereus undatus ne poznam ali usporedbom po slici mislim da je to to.


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Siječanj 2011 u 08:05
fala pinus, i meni se čini da je to on

ja ga imam već neko vrijeme i otišao mi je "u visinu", ali do sada nisam bila naišla na njegov naziv


-------------


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 11 Siječanj 2011 u 20:03
mali kaktus ,zmaj

Ja se ne bavim cijepljenjem kaktusa,slike su sa neta i stavio sam ih tu radi vas koje to više zanima.Prošle godine bio sam prvi put na izložbi kaktusa u Balama gdje je bilo izloženo oko 400 vrsta kaktusa i sukulenata.Od tada kaktusi su me počeli više zanimat,iako me više zanimaju vanjski kaktusi ( opuntie,cylindropuntia ..)Na fejsu sam prijatelj sa više ljubitelja kaktusa iz čitavog svijeta pa mogu doć do raznih slika kaktusa,neke svako toliko stavim i na forum.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/19974.aspx">


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 11 Siječanj 2011 u 20:06
Samo ti nama dijeli lijepe slikeTongue


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 14 Siječanj 2011 u 18:21


Objavio: zmaj
Datum objave: 14 Siječanj 2011 u 21:06
Ljepe slikice, ali neznam nekako nevolim cjepljene kaktuse


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 15 Siječanj 2011 u 07:43
Istina Zmaj,ni ja ih previše ne volim,izgledaju umjetno,ali su intresantni za vidjeti


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 22:55
1. Espostoa Cristat
2. Hageocereus Versicolor


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 22:57
1.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/20435.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 22:58
2.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/20437.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 22:59
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/20438.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 23:00
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cactus/20439.aspx">


Objavio: joope
Datum objave: 31 Siječanj 2011 u 14:52
kad ih ovako vidim počinju mi se sve više i više sviđati


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 28 Rujan 2012 u 16:04
Moze pitanje za kaktusare? Danas svratila do kalie po neke sitnice, i gledam tamo izlozena hrpa kaktusica. Bili bi i lijepi da nisu skoro svi nacijepljeni na neku osnovu, ali tako da to izgleda grozno nakaradno. Kao da su spajali prednji kraj bmw-a i zadnji stojadina, eto tako otprilike. E sad gledajuci vase kaktusice vidim da su normalni i nis im ne fali, zasto se pobogu onda to forsira? Cemu tako drasticno nagrdjivati biljke?

-------------
velika gorica


Objavio: tara2009
Datum objave: 28 Rujan 2012 u 16:23
zbog brzeg rasta...


Objavio: Glikica
Datum objave: 30 Rujan 2012 u 19:47
Kao da su spajali prednji kraj bmw-a i zadnji stojadina  smile156.
Pojedini kaktusi se cijepe na podlogu iz razloga što kao takvi ne mogu rasti sami, ne mogu opstati u tim bojama ili oblicim, bez podloge bi bili "obični" Preko podloge se hrane. Malo jest to sve umjetno, ali eto tako je, šta ćeš , komercijala.
Neki bojaju bodlje kaktusima u crveno, neki eševerije u crno, a neki orhideje u plavo !! Ima nas svakakvih, pa ko voli nek izvoli.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 30 Rujan 2012 u 23:00
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Kao da su spajali prednji kraj bmw-a i zadnji stojadina  [IMG]smileys/emot39.gif" align="absmiddle" alt="smile156" />.Pojedini kaktusi se cijepe na podlogu iz razloga što kao takvi ne mogu rasti sami, ne mogu opstati u tim bojama ili oblicim, bez podloge bi bili "obični" Preko podloge se hrane. Malo jest to sve umjetno, ali eto tako je, šta ćeš , komercijala.Neki bojaju bodlje kaktusima u crveno, neki eševerije u crno, a neki orhideje u plavo !! Ima nas svakakvih, pa ko voli nek izvoli.





a kuzim, i ovo za brzi rast isto, ali zasto onda nacijepiti pobogu tak da je visina nacijepljenog dijela 1:1 sa bazom bio je neki, dolje obicni kaktusic, gore neka cristata forma (sori ne poznam kaktuse bas), izgleda ko kupus na stapu sa bodljama. ono, ak hoces vec bolji korijen, onda pokusas cijepiti cim nize valjda? gornji dio valjda moze normalno fotosintezu vrsiti...
taj kad gornji dio naraste nema sanse da se ne raspadne hahah.
al dobro, svakom njegovo, ko sto kazes.

-------------
velika gorica


Objavio: Glikica
Datum objave: 30 Rujan 2012 u 23:19
Wolsbane, jel ovako nešto kao ovo kod mene ? E to sam ja dobila na poklon, a ja ih kupila ne bih, dakle to je ono što ja kažem: komercijala. Al šta ćeš, sad ih imam i čak se dobro drže i napreduju. Do kad će tako, ne znam.




-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 30 Rujan 2012 u 23:30
eee nesto slicno. bio je isti ovakav narancasti gore, taj mi je cak donekle i fora, ali ovaj drugi s desna je imao bazu okruglu i bodljikavu,a vrsni dio je bio zelen.
bilo je i jos nekih gdje su nacijepljeni dijelovi cak visili nekako na koso,neravnomjerno se primili valjda. ugl show :D

-------------
velika gorica


Objavio: Miss M.
Datum objave: 01 Listopad 2012 u 21:18
Cijepe se one biljke koje su teško uzgojive na vlastitom korijenu npr. mammillaria luethy, uebelmania pectinifera ili one koje sporo rastu aztekium ritteri, pelcyphora aseliformis. Nakon što dosegnu određenu veličinu većina se skida s podloge i zakorijenjuje.   Recimo aztekium riteri bi trebao bar 15 godina da dosegne veličinu od 2,5- 3cm na vlastitom korijenu. Baš nije zgodno da svoj kaktus moraš godinama gledati povećalom ako ti uopće preživi.


Objavio: Pinus
Datum objave: 10 Prosinac 2015 u 12:12
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/cijepljeni_kaktusi/83823.aspx" rel="nofollow">

Bešlićevi cijepljeni kaktusi:  Copiapoa humilis v. tenuissima,   Sulcorebutia rauschii v. violacidermis,  Aztekium ritteri .

Sva tri su imali po jednu glavu prilikom kupnje.  Mislim da se ne isplati dati previše novaca za velike razgranate kaktuse. I mali će narasti:



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk