Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Plameni ljiljan - Gloriosa

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1365
Datum ispisa: 10 Srpanj 2024 u 03:04
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Plameni ljiljan - Gloriosa
Objavio: voki
Tema: Plameni ljiljan - Gloriosa
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 08:03
Gloriosa (porodica Liliaceae) Plameni ljiljan, puzeći ljiljan ili glorioza ljiljan
Rod gloriosa obuhvata 5 vrsta rasprostranjenih u tropskoj Africi i Aziji
Gloriose su višegodišnje zeljaste penjačice poreklom iz tropskih šuma, a u aridnim oblastima Kenije, Somalije i Etiopije sreću se niže, uspravne biljke iz ovog roda čija visina ne prelazi 30 cm. Stablo je prosto, puzeće i ovim biljkama je potreban oslonac za penjanje. U prirodnim uslovima dostižu dužinu veću od 5 metara, listovi su sedeći, lancetasto izduženi sa vitičastim kukicama na vrhu pomoću kojih se hvataju za oslonac. U zemlji imaju rizomsko-gomoljastu, cilindričnu tvorevinu na kojoj je vidljiva tačka rasta. Cvetovi su pojedinačni, sa dugim cvetnim drškama, krupni, do 10 cm u promeru i pojavljuju se u gornjem delu stabla. Prašnici su radijalno rašireni i horizontalno postavljeni, 6 latica u cvetu su izdužene i savijene unazad, talasaste, crvene boje sa žutom osnovom ili žutim rubom pa cvet izgleda kao plamen na vetru, zbog čega se ove biljke i nazivaju plameni ljiljan. Postoje vrste i sa čisto žutim cvetom, a razni hibridi se razlikuju po nijansi boje cveta, od narandžaste, žute, svetlije ili tamnije crvene do bordo boje.
U kućnim uslovima gaje se Gloriosa superba i Gloriosa rotshildiana
Gloriosa superba
Poreklom je iz tropske Afrike, ali se u prirodi sreće i u Aziji (Indija, Nepal, Mianmar)
G. superba var. Grandiflora ima veoma krupne cvetove, dok G. Superba var. Lutea ima cvetove žute boje.
Cveta od jula do septembra meseca

Gloriosa rotshildiana
Poreklom je iz Ugande – centra tropske Afrike. Njeni cvetovi su nacionalni simbol Zambije. G. Rotshildiana var. Citrina ima cvetove limun-žute boje.
Cveta od juna do septembra meseca

Gloriosi odgovara temperatura u toku vegetacije od 20-22 stepena celzijusa, a gomolji se zimi čuvaju na temperaturi od oko 12 stepeni.
U proleće po pojavi izdanaka treba postepeno povećavati temperaturu, jer nagla promena temperature može dovesti do propadanja biljaka. Gloriosa zahteva mnogo svetlosti u toku vegetacije, ali direktni sunčevi zraci mogu oštetiti listove. U vreme intenzivnog porasta obilno se zaliva, supstrat treba da bude stalno vlažan, ali treba voditi računa da se voda ne zadržava u saksiji kako ne bi došlo do trulenja gomolja. Koristi se gotov supstrat za tropsko bilje ili se pravi smeša humusa, baštenske zemlje i peska kako bi supstrat bio propustan za vodu. Na dno saksije obavezno staviti drenažni sloj od krhotina glinenih saksija ili kamena i peska. U jesen kada listovi počinju žutiti prestaje se sa zalivanjem. Gloriose traže bogata zemllišta, pa se preporučuje prihrana tečnim đubrivima jednom nedeljno od početka intenzivnog rasta do kraja cvetanja. Ova biljka zahteva povećanu vlažnost vazduha, pa se pored biljke stavljaju posude sa vodom i redovno se orošava. Pred kraj zime, a pre početka rasta izdanaka gomolji se presađuju. Oni su lako lomljivi pa pri presađivanju treba voditi računa da se ne oštete. Gomolj se sadi u vodoravnom položaju tako da bude prekriven oko 2 cm sa supstratom, u široke saksije i pri temperaturi od 18-20 stepeni brzo se pojavljuju izdanci. Prijaju joj niže noćne temperature. Tokom maja meseca biljka veoma brzo raste i dostiže dužinu od 1-2 metra pa se mora redovno prihranjivati. U toku leta treba birati đubriva sa povećanim sadrtžajem fosfora i kalijuma kako bi gomolj sazreo.
U južnoj Evropi gloriosa se može uzgajati i u baštama, dok se u kontinentalnim uslovima gaji kao sobna biljka. Leti se može izneti u baštu na sunčano mesto zaštićeno od vetra. Posađena u bašti gloriosa bolje raste i više cveta.
RAZMNOŽAVANJE:
Glorioza se može razmnožavati mladim gomoljima koji se odvajaju pri presađivanju. Treba voditi računa da svaki mladi gomolj ima svoju tačku rasta. Gomolji se sade u dezinfikovanu zemlju i svaka 3-4 dana po malo se zaliju. Cvetanje zavisi od veličine gomolja, biljke iz malig gomolja neće cvetati te godine. Ako biljka ima dovoljno svetla i dovoljno hraniva svake godine se dobije 1-2 mlada gomolja. Pri odvajanju mladih gomolja koji imaju sopstvenu tačku rasta mesto odvajanja treba posuti prašinom drvenog uglja i ostaviti pre sadnje gomolje da se mesto odvajanja osuši kako ne bi došlo do trulenja. Setvom semena u 2. mesecu na temperaturi od 22-24 stepena i pri povećanoj vlažnosti (pokriti saksiju staklom ili najlonom i nekoliko puta dnevno provetravati) dobijaju se mlade biljke koje brzo formiraju gomolje. Nicanje može trajati i 3-4 meseca. Biljčice se u fazi drugog lista presađuju u zasebne saksije, a dobijene biljke cvetaju tek nakon 3 godine. Pri kupovini gomolja treba obratiti pažnju da li je vidljiva tačka rasta, ako je nema iz gomolja neće krenuti izdanak.
Biljka Gloriose u svim svojim delovima sadrži kolhicin, koji može biti fatalan ako se unese u želudac, pa zbog toga treba voditi računa da maloj deci biljka nije na dohvat ruke.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: Dalmax22
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 14:46
""Cvetanje zavisi od veličine gomolja, biljke iz malig gomolja neće cvetati te godine.""

Isto kao i kod svakog gomolja i lukovice.

-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 14:49

Ali stvarno izgleda velicanstveno... nego dlai netko ima tako sta posadito u vrtu... na slici stvarno izgleda kao plamen...



Objavio: Dalmax22
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 15:24
Ja sam posijala sjemenje jer kod nas nema gomolja za kupiti.

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 17:53
Ja sam ovoga proleća prvi put kupio jedan gomolj pa da vidim kako će napredovati. Na jednoj strani gomolja ima kao okrugla tačkica, to je tačka rasta. Iz gomolja je već krenuo izdanak sa rastom, a kada izbije na površinu zemlje u saksiji slikaću ga da vidite kako izgleda.
Kod nas u trgovinama bila je samo vrsta Gloriosa rotshildiana.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 11:18

Evo kako joj izgleda gomolj sa tačkom rasta na jednoj strani.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 04 Lipanj 2008 u 17:17
Gloriosa koju sam prvu posadio ima dva pupoljka na vrhu, biće uskoro sličica.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 06 Lipanj 2008 u 08:03

Evo kako izgledaju moje dve biljčice, jedna je oko 60 cm visoka, a druga za 10-tak cm višlja, međutim ona manje visine ima pupoljke, sada su vidljiva 4 pupoljka na vrhu


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 07:47
Pupoljci lepo rastu, na prvoj biljci sada ima 6 pupoljaka, a na drugoj su vidljiva dva između još uvek skupljenih vršnih listova.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 23 Lipanj 2008 u 12:02

Procvetao prvi cvet na Gloriosi.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 15:11

Evo moje dve Gloriose

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 01 Rujan 2008 u 15:32
Pošto imamo i sliku biljke, gomolja, pupoljka, cveta, evo i slika ploda Gloriose:


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: natalija
Datum objave: 02 Rujan 2008 u 13:24
stvarno fenomenalna biljka smile227


Objavio: voki
Datum objave: 15 Rujan 2008 u 09:27

I zrelo seme.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 13:07
ja mislim da ja ovo imam ali nisam sigurna moj je drugačije boje.


Objavio: antun007
Datum objave: 10 Lipanj 2009 u 11:46
A može li se to saditi vani?


Objavio: voki
Datum objave: 10 Lipanj 2009 u 18:49
Može u proleće u baštu, ali ne može da prezimi vani. Ipak je ovo tropska biljka. Ja sam sijao nedavno prošlogodišnje semenke i evo kako izgledaju mališani


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 15 Lipanj 2009 u 16:19
Našao sam još 20 semenki od prošle godine pa sam i njih posijao, tako da očekujem dosta malih rizoma. Iz semena cvetaju tek treće godine, ali im je zato cvet baš egzotičan.


Objavio: antun007
Datum objave: 15 Lipanj 2009 u 17:48

Lijepi su ali malo previsoki



-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: voki
Datum objave: 22 Lipanj 2009 u 14:48

Počelo je cvetanje, nadam se da će biti i semenki kao prošle godine.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: lorna
Datum objave: 26 Srpanj 2009 u 22:28
...a ja ludača porezala sve ocvale cvjetove....
Još su dva cvijeta, pa ću ih pustiti da ocvate i rode. Naddam se da će biti oprašeni....
Javim kako se razvijaju!
Ovako je to izgledalo pred tjedan-dva!
 
 
 
 
Fotkano je mobom pa fotkice nisu nešto presjajne...


-------------
http://lorna.mojblog.hr/


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 23:52

Konačno je i ja imam ove godine. za sad ima 2 pupoljka. Naišla sam na rizome u Baumaxu, prilično su skupi i od 2 samo mi je jedna uspjela. U međuvremenu sam nabavila i sjeme i posijala pred mjesec dana, nedavno su počele nicati male biljčice.


-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.


Objavio: SilveK
Datum objave: 21 Kolovoz 2009 u 00:01
Pratila sam otvaranje mog prvog cvijeta gloriose. Fascinantno je kako se otvaraju zelene latice koje polako kako se otvaraju dobivaju boju:



a još je fascinantniji zakrivljeni tučak skoro pod pravim kutom, kako bi se izbjeglo samooprašivanje:




Objavio: voki
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 08:12
Posadio sam juče gomolje Gloriosa i velike i malene dobijene iz semena, na gomoljima su već krenuli pupoljci sa rastom.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 07 Srpanj 2010 u 09:43

počelo cvetanje

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: anči39
Datum objave: 23 Kolovoz 2010 u 23:21
smile55nešto prekrasno što nam je majka priroda mogla darovati !

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: milica7
Datum objave: 26 Listopad 2010 u 15:25
Tko zna, gdje se može kupiti sjeme ? Ako netko ima  za razmjenu nudim sjeme Pankratium maritimum ( morski ljiljan ) prekrasan bijeli cvijet, očaravajućeg mirisa ili sjeme rabarbare.


Objavio: Marti
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 18:12
jucer sam vidjela ovu biljku u Pevecu... predivna je :))) mislim da je cijena bila oko 100 kn... ali nisam znala o cemu se radi... sad razmisljam da odem po nju... zna li netko koliko cvijet drzi???


Objavio: natalija
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 21:38
joj marti i ja sam neki dan vidjela jednog u našem pevecu - 125 kuna, ali famozno izgleda, oči su mi ispale

ja sam ga posadila ove godine prvi put i baš sam ove dane primjetila da je nešto izvirilo... a već sam se pobojala da ništa neće biti od njega
nadam se da ga neće nešto pojesti, slomiti...


-------------


Objavio: Marti
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 08:48
hmhmhm vidim da svi sade tu biljku... pa od kud vam sjeme? gdje da ga nadem??? i kad se sadi... pretpostavljam da je sad vec kasno :((
malo su mi skupe sve te biljke na koje naletim.... ali najcesce im ne mogu odoljeti...


Objavio: natalija
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 13:04
ja sam naišl na rizom ove zime, bio je oko 20 kuna
(bilo ga je u interspara i poljo opskrbnim trgovinama, rasadnicima)

a sjeme nisam vidjela u prodaji


-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 13:20
Ja sam kupila sjeme iz Estonije ali mi još nije niklo. Možda treba dugo da nikne?!?! Javim ako nikne.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: bromelija
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 14:01
Dobila sam na poklon ovu predivnu biljku ....neznam ništa o njoj a budemo učili....








Objavio: alisa
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 15:12
Predivna  je,Bormi!!

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: natalija
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 21:50
bromelija - pa to je čista fantazija smile94

-------------


Objavio: lilie
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 23:19
smile93            smile227

-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Gordana102
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 22:29
Predivna je stvarno ,ali i jako skupa .U Bau maxu 250kn prošlitj. 2 kom bilo i ogromni.


Objavio: lilie
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 10:45
Bromelija, da li tvoja Gloriosa ima jednu ili više grana?
Kod mene je moja istjerala i ima jednu granu, ravnu, i ide samo gore.
Da li se može savijati? Strah me probati na mojoj da mi ne pukne. Clap


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: bromelija
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 12:11
lilie moja ima isto jednu granu ali je savijena u krug i stavljeni su bambusovi štapovi da je drže..prestala je cvijetati dosta su joj naštetili vjetar i sunce...nadam se da će se oporaviti...

a cijena je bila 100 kn tako da je 250 stvarno previše


Objavio: Marti
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 13:07
koliko traje cvijet??? jako mi se svida ali bojim se dok ne cvate da je prazan...


Objavio: milica7
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 13:37
Koliko treba da nikne gomolj? Nabavio mi sin i posađen je 2. 4. ali još ne niče. Malo sam kopala i vidim da je živ tj. malo mi izgleda nabubrio ali još ne raste.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: lilie
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 14:06
Ja sam svoje stavila u zemlju 30.3.  (vidjela si kod mene). Nism zapisala kad su nikli. Jedan je 40 cm, a drugi skoro 1 m.
On ti izlazi samo s jednog vrška, pa ako je nabubrio vjerojatno je i krenio.
Drugi koji bolje znaju o njoj će ti više moći reći.


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: milica7
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 14:53
Lilie, hvala na odgovoru.Jedva čekam da ti procvjeta i da staviš slike.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 16:41
Bok ljudi,i meni se sviđav ovakav ljiljan,baš prekrasno izgleda ali me zanima do koje visine može narasti,da ne bi postao "preglomazan" za stan ili unutrašnjost kuće odnosno može li doći plafona?


Objavio: natalija
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 09:59
lillie koliko su ti visoke/duboke posude u koje si stavila gomolje?

-------------


Objavio: lilie
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 11:56
Evo mojih gloriosa:
 
  
Slabo se vidi na slikama, jedna ima dva pupa.
 
Koliko sam pročitala da u našim uvjetima ne naraste više od 3 m.
Staviš im nešto za penjanje i lagano (da ne puknu, jer su jako nježne) savijaš-
 
Moje su posađene u plitke posude, 10 cm, posuda je 20 x 20 cm.


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Tea
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 12:48
lilie hvala na odgvoru,pokušat ću s njima...


Objavio: natalija
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 18:15
10 cm dubine? tako visoke i već imaju pupoljke??? bravo lillie!!!

ja sam svoju posadila isto negdje krajem trećeg, možda u 4. mjesecu, ali nije visoka kao te tvoje, pogotovo još nema pupoljke
pa sam mislila da je u plitko posađena, ali valjda nije

baš sam mm rekla da je spusti s balkona jer uvijek nešto puše - bura ili jugo pa je stalno leluja, da ne kažem kida
iza kuće će joj "samo" bura i zapadnjak smetati
nadam se ne previše

još jedno pitanjce - jesu li na suncu (veći dio dana ili samo djelomično)?


-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 20:18
Moje su posađene 2.4. i evo jučer sam opazila da su počele izvirivati. Bile su u maloj posudi pa sam ih polako, pažljivo premjestila u veću. Imaju formiran dobar korjen pa se nadam da će i stabljika biti dobro. Lili, kad ti procvjeta , čekamo slike. Najbolje bi bilo da po fazama razvoja cvijeta stavljaš slike.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: lilie
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 20:39
Imala sam te posude, 20 x 20 x 10. Mislila sam, budući da korijen ide vodoravno, ne treba dublja.  Gomolj je stao dijagonalno od kuta do kuta.
 
Kada sam sadila bilo je još hladno pa su stajali kraj radijatora.
 
Ma suncu su samo djelomično, stoje mi pod krovom pa kada dođe sunce.
 
Čitala sam da ne vole stalno sunce.
 
Stavi si na Google - gloriosa i ima puno o njima napisano. Najviše od SilveK.
 
Milice, naravno da ću staviti slike.
 
Gloriosu sam željela godinama i uvijek je bila previše skupa.  Dobro da su snizili cijene. Kada gledaš, kupiš skupi gomolj i propadne, ima da se pojedeš smile42.
 
Obećano mi je da ću ju dobiti sa još nekim cvijećem, ali kako se kaže: obećanje ludom radovanje !!!!!!


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 10:13


veliki gomolji u saksijama i mali iz semena u bašti.
Nisam zbog obaveza na poslu išao proletos za Hr, pa kome sam obećao gomolje moraće sačekati jesen.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tea
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 12:06
Voki ovo je fenomenalno...a tek kad sve počne cvasti...ja sanjam da to isto napravim sa svojim ljiljanima...
smile55


Objavio: lilie
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 12:42
Voki, koliko imaš gomolja posađeno u ovoj kockastoj smeđoj saksiji.
 
Pitam zato što su i moji u takvoj pa sam se bojala da će im biti male (u svakoj je jedan).   smile177


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 13:12
Imna ih po 5-6 komada... Nemam toliko saksija koliko imam raznih korenčića, gomolja, lukovica, biljčica, pelcera, semenki... Ako im je tesno neka se malo pomuče, šta ću im ja...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tija
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 13:22
Kad dođeš dat ću ti hrpu saksija pa se više neće gužvati po više biljčica u jednoj. Jedva čekam vidjeti tvoje cveteke.

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 13:24
Tija imam ja praznih saksija, ali nemam mesta gde više sa njima.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tija
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 13:29

Može biti da mjesta više nema koliko toga je posađenog. Tebi treba jedan dobar staklenik za sve biljčice.



-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 13:57
lillie hvala na info, morati ću i ja svog skloniti sa jakog sunca, popodne ga baš prži

voki prekrasno ti izgledaju ove proklijale gloriose,
a ja sam mislila da njima treba dosta duboka posuda

znači ostavio si da sazrije sjeme na biljci - je li to imalo velikog utjecaja na cvjetanje iduće sezone - da li je puno iscrpilo lukovicu?


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 14:14
Gomolj nije porastao, ali se nije ni smanjio, a naredne godine je cvetanje bilo slabije, ali zato imam šumu mališana... Nešto se mora žrtvovati radi nečega.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tea
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 15:37
Kolko mu treba otprilike da sjeme sazrije?


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 15:47
Kod mene cvetaju u 6. mesecu, a seme im sazreva u 9. mesecu.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tea
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 16:41
Znači da im sjeme sazrijeva 3 mjeseca?Jesam dobro shvatila?


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 16:59
Da, oko tri meseca, mada sam imao par plodova koje sam ubrao u 10. mesecu kada se biljka već osušila.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tea
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 18:42
Ok hvala Voki Thumbs%20Up držim fige sa mladicama,da sve uspiju....


Objavio: anči39
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 23:03
Originalno poslano od člana bromelija bromelija napisao:

lilie moja ima isto jednu granu ali je savijena u krug i stavljeni su bambusovi štapovi da je drže..prestala je cvijetati dosta su joj naštetili vjetar i sunce...nadam se da će se oporaviti...

a cijena je bila 100 kn tako da je 250 stvarno previše
 
 
Danas sam naišla na dva komada koja su bila na sniženju Embarrassed 
U mojoj košari je naravno završio jedan Tongue.
Dvoumila sam se između calistemona i plamenog ljiljana.
I odlučila se za ljiljan.
Čini mi se da se radi o istom trgovačkom lancu ,po tvom opisu Bromi .
Moj nema niti jedan cvijet zato sam jedva  prepoznala o kojoj se biljci radi.
Ima li nade da moj ponovo procvijeta ,na njemu su bili suhi ocvali cvijetovi ?
 
 
 


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: milica7
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 23:13
Vidjela sam da kod mene ima jedan mali pup. Ne usudim ga se niti previše gledati da se ne ošteti. Jedva čekam da se pojavi cvijet.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 11:54
moja je narasla nekih 30ak cm i stoji na mjestu već jako dugo, ne znam u čemu je stvar
ujutro ima sunca, supstrat je vlažan... ali ni makac


-------------


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 11:59
Kolko sjeme gloriose drži klijavost?Zna li netko?Voki???


Objavio: milica7
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 22:28
Procvjetala moja gloriosa.....Baš sam sretna....


http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/29818.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 22:31

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/29819.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 22:53
milice divna Ti je ...smile55
čini mi se da je drugačija od ostalih, ovi nemaju valovite rubove...zanimljiva je


Objavio: lilie
Datum objave: 14 Srpanj 2011 u 23:03
Milice gloriosa je smile227   smile70fantazija !!!!!!!!!!!

-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: natalija
Datum objave: 15 Srpanj 2011 u 07:29
milice super da je procvjetala, divna je 

-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 15 Srpanj 2011 u 08:43
Drage moje, Tea, Lilie i Natalija, hvala vam na komentarima za moju gloriosu. Sretna sam što sam dočekala da ima cvijet. Jutros vidim da se i drugi otvara. To mi je uljepšalo ovaj dan.....smile79

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 15 Srpanj 2011 u 11:37
To Ti vjerujem milice...kao što i kažeš "sretni su ljudi kojima i mali cvjetak čini veselje" 

smile79



Objavio: Tea
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 12:13
Jučer sam u nekom dućanu prvi puta naletila na pakovanje gloriose i tak sam bila sretna šta sam je baš sad našla.Okrenem ja vrećicu da vidim kakv je gomolj,jeli oštećen a kad ono nema gomolja...samo supstrat unutra smile220
Pa nisam mogla vjerovat da se to događa..prvi put sam naletila na pakiranje gloriose i onda prazno ...


Objavio: antun007
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 13:36
Voki, isprazni sandučić...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: milica7
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 15:07
Moram podijeliti moje veselje. Otvorio se i drugi cvijetić na mojoj gloriosi. Sada bi trebale biti aktivne pčelice i bumbari pa da se napravi i sjeme.....

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/29827.aspx">



-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 15:27
Milice želim Ti puno puno puno  aktivnih pčelica i bumbara  smile186
možeš i Ti malo prčkati da ne čekaš pčelice


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 04 Kolovoz 2011 u 11:43
milica7 super ti jeThumbs%20Up

-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 04 Kolovoz 2011 u 13:37
Bojim sa da su pčele i bumbari u ovom slučaju zakazali a bilo bi  moje veliko veselje da se varam. Nešto su mi jako malene  čahure koje su ostale poslije sušenja cvijeta. Ili će još narasti? Tko mi može reći koliko  i kako su rasle, sporo? ili koliko je trebalo da  narastu?

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 04 Kolovoz 2011 u 22:22
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/30728.aspx">

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Kolovoz 2011 u 00:04
milica čahura sazrijeva oko 3 mjeseca, ako Ti to pomaže....Ne znam kad je prestao cvjetat...pretpostavljam da znaš kad trebaš očekivati sazrijevanje pa ako u tom periodu ne naraste znaš da nema sjemena.Držim fige u svakom slučaju Thumbs%20Up

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: alisa
Datum objave: 05 Kolovoz 2011 u 00:47
Predivan je Milice!

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Kolovoz 2011 u 11:01
Ipak je ovo tema o gloriosama pa Ti odgovaram ovdje milice...
Mogla si i sama malo peluda stavit na tučak, ako nisi bila sigurna jesu li životinjice obavile svoj posao.No ne očajavaj ako nije došlo do oplodnje,znat ćeš za sljedeći put pa ćeš dogodine imat sjemena Wink


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: milica7
Datum objave: 05 Kolovoz 2011 u 11:44
Nisam se to sjetila ranije kao što sam napravila na amarilisu i uspjelo je. Drugi puta neću čekati pčele i  ostale letače.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Kolovoz 2011 u 12:27
Ne sekiraj se.Sjedeći put će bit bolje Thumbs%20Up
Bar će Ti gloriosa skupiti hrane i narasti do sljedeće godine i bit će više spremna za sjeme...Wink


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Tea
Datum objave: 12 Kolovoz 2011 u 14:08
milice kako napreduje cahura?Ima li ikakvih izgleda za sjemenom?Kako Ti se cini?

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: milica7
Datum objave: 12 Kolovoz 2011 u 16:34
Mislim da od ovoga cvjetanja neće biti ništa od čahure. Nisu narasle ni malo , mislim da se po malo smanjuju, odnosno suše.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 12 Kolovoz 2011 u 17:40
Nista zato milice,imas sansu nagodine.A mozda se i nadje neko ko Ti pozeli darovati sjemenke kako sam i ja imala srece sa amarilisom kod OTOK.Nikad se ne zna

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: milica7
Datum objave: 13 Kolovoz 2011 u 09:36
Ne brinem se previše jer nastojat ću sačuvati gomolje za slijedeću godinu.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 13 Kolovoz 2011 u 09:43
Ma da to ce biti najbolje.Samo nek ojacaju do sljedece godine pa onda ako ces jos uvijek htjeti sjeme mozes pokusati

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 26 Rujan 2011 u 21:26
Pozdrav svima jel neko zna gdje se može nabaviti glorioza ja sam tražio,ali bez uspjeha.Može li mi neko reći od forumaša koji je imaju kako su nabavili ovu biljku.Hvala.


Objavio: lilie
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 12:18
Ja sam svoje gomolje kupila: jednu u Sparu a jednu u sjemenjari.
 
Znam da se prodaju i već odrasle biljke.
 
Ne znam da li se sada prodaju ali u proljeće da.
Obiđi malo trgovine gdje se prodaju lukovice, sjeme, cvijeće i sigurno ćeš naići.  Thumbs%20Up


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: milica7
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 13:16
Moje gloriose su kupljene  u Bauhausu  u Zgb.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 13:55
Hvala na infromacijamaWink

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 20:38
Hvala i od mene potražit ću ih.


Objavio: bromelija
Datum objave: 12 Siječanj 2012 u 15:16
jel netko zna kada počinje novi ciklus odnosno sadnja moji gomolji se dobro drže dali da počnem zaljevati


Objavio: Gordana102
Datum objave: 12 Ožujak 2013 u 11:08
Da obnovim ovu temu .Nabavila sam i ja gomolj Gloriose jućer kod nas, i posadila.


Objavio: Free
Datum objave: 09 Travanj 2013 u 15:37
http://www.zaslike.com/files/bon4u3kcthmre92jhnvo.jpg

Moje cure, da cure jer je pred dva dana provirila i druga gloriosa !!

http://www.zaslike.com/files/v6uvjka6h55nndhwb33.jpg

Gledajte, kako se viticama na vrškovima listova hvalaju za držač !!

Koliko visoko naraste gloriosa, naime dva poveća držaća od orhideja sam spojila, misleči da će im to biti dosta, Onaj štap iza gloriose na gornjoj slici nisok je 1,60 !! Htjela sam staviti 2 takva, ali videći kako se grčevito drži viticama neću je sada dirati !! Stavit ću ovaj zeleni za drugu koja je tek počela nicati !!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode






Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk