Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Arisaema

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1834
Datum ispisa: 26 Srpanj 2024 u 09:43
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Arisaema
Objavio: on the cloud
Tema: Arisaema
Datum objave: 24 Lipanj 2008 u 20:33

Zbog toga što se traži, to se obično i nudi u asortimanu ponude i potražnje.

Cvjetne tvorevine, po mogućnosti što mirisnije i snažnije, su zakonitost koje se svi drže.

Ni meni nije mrzak opojni miris koji se rasplinjuje i struji zrakom tijekom čitavoga dana..., ili možda u predvečerje..., ili pak jutarnjem odbljesku još bunovnih zraka sunca.

A neugodan, razbijatan i nepriličan vonj nikako nije dobrodošla konstanta u našem okružju.

No, jedna samosvojna, neobična i izuzetna biljka, ne držeći se pravila ljudskog konformizma i ugode, pronašla je nauštrb dualizma koji izaziva sigurno mjesto kod zaljubljenika u neobično i egzotično...

Uspoređujući je s ostalim biljem koje je zemaljski čitljivo, ona je jednako toliko alienski neobična.

 

Jedan kultivar Arisaeme, egzotičan od samog nicanja zbog svojih prošaranih stabljika, udomačila sam u svom vrtu.

Iako se činilo da neće moći preživjeti, opstajao je nekoliko sezona.

 

Ne mogu reći da sam temeljiti poznavatelj svih kultivara i njihovih osobitosti, jer ih ima u mnogobrojnim varijetetima i raznolikim formama, različitih po habitusu, nijansama, temperaturnim zonama, od otpornijih do neotpornih, prašumskih - koje zahtijevaju visoke temperature, močvarnih, šumskih, manjih, velikih...

Ima ih oko 250 vrsta koje dolaze iz brdovitih močvarnih predjela Himalaja, Kine, Japana, jugozapadne Azije, Amerike i tropa.

Arisaema pripada obitelji Araceae, i ono o čemu mogu sa sigurnošću "pripovijedati" je iskustvo s mojom "smrdljivicom" koja uistinu izaziva upitni i začudni pogled.

 
Arisaema nužno traži drenirano, ali izuzetno plodno i vlažno tlo, puno organske tvari.

Sjena i polusjena su idealni uslovi koji pretendiraju napretku i rastu, no, i djelomična osunčanost sa zaštićenim donjim dijelovima biljke može biti sasvim prikladna za uspješnost u uzgoju.

Na prošaranim, prugasto - pjegavim stabljikama, izrastaju veliki listovi od kojih se svaki sastoji od tri jednaka dijela. Nema ih mnogo. Zavisno od veličine biljke, tek nekoliko.

A zavisno od starosti i kvalitete uzgoja, i visina varira, no, može dosegnuti do sedamdesetak centimetara.

Biljka je prepuna kontradiktornosti i zavisnih varijacija.

Dok je mlada, na samom početku sazrijevanja, Arisaema ima muška spolna obilježja.

Kasnije se razvija kao hermafrodit, ili naposljetku, kao ženska jedinka. To varira od veličine i same prihrane koja biljci osigurava energiju.

Ono što je najupečatljivije i najneopisivije je njezin fascinantni cvijet čiji je izgled, uistinu, veoma teško opisati.

Nalikuje mesožderkama, ali ona svojim mirisom u neobičnu tobolčasto - tuljastu utrobu privlači kukce i muhe radi oprašivanja, a ne radi hrane.

Cvatnja se odvija početkom, ili u kasno proljeće, no nakon cvatnje i stvaranja ploda, do sredine ljeta cijeli nadzemni dio potpuno nestaje.

Na mjesto rasta bilo bi uputno staviti prikladnu oznaku, kako joj se podzemni dijelovi ne bi oštetili pri ranim proljetnim radovima.

Cijela biljka je otrovna, jer sadrži kalcij oxalate koji nadražuju sluznicu usta i ždrijela, pa nije pametno eksperimentirati na bilo koji način.

Posađenu u kvalitetno tlo, koje mora biti i propusno i rahlo, potrebno ju je tijekom zime zaštititi pristojnim slojem grančica i suhog lišća kako ne bi došlo do smznuća.

 

Neke se Arisaeme uzgajaju u svojstvu lončanica jer ne mogu podnijeti niske temperature.

Neke zacijelo i nemaju ovakav razbijatan miris što mami muhe i slične stvorove kojih zasigurno u "Raju" nema.

Ali što je jedan malo neugodniji vonj (a opisivala ga ne bih, jer, bit ću pristojna!), naspram "ludila", naspram pozitivno vizuelnog šoka koji ta čudnovata i egzotično atraktivna biljka nudi – spoj začudnog, prekrasnog, nestandardnog i malo, ali samo malčice neugodnog...

No, ništa što bi me priječilo u ponovnom htijenju još jedne, barem još jedne Arisaeme u svom okružju...

 

Neki od varijeteta mnogobrojnih vrsta uzetih s web-a, dok vlastitu ne "poberem" i virtualno pohranim... Premda je za ovu godinu već kasno...

 


 


 


 

 




Odgovori:
Objavio: tropi
Datum objave: 24 Lipanj 2008 u 22:16
Pun pogodak,OTC!
Razveselila si me s odabirom tema.Zaista znaš odabrati vrlo interesantne biljke.Nisam siguran dali smo negdje na istoj valnoj duljini.?
Već nekoliko godina razmišljam o nabavci ovih biljaka a ove sam i uspio i nabaviti i sjeme .....zasad jedne vrste i isklijale su mi 4-5  tako da ću vidjeti kroz par godina prvi uspjeh....
Mislim da je moja Arisaema sanguinata ali bi morao provjeriti na nekim papirima


Objavio: on the cloud
Datum objave: 24 Lipanj 2008 u 23:23

Možda Arisaema sanquinea?

Inače, koliko je meni poznato, biljčice izrasle iz sjemenki prvi put cvjetaju nakon pet godina.

A što se tiče odabira tema, ja ih ne biram... Ja ih živim..., jer se u drugom slučaju ne bih usudila govoriti o nečemu o čemu nemam baš nikakvog iskustva, a nisam sklona improvizaciji činjenica i znanja.
Stoga, ono što posjedujem i čega se još nitko nije dotakao, (iako se o mnogočemu raspravljalo, a što je meni također blisko), i što mi je zanimljivo, a zanimljivo mi je jer nije standardno i uobičajeno, stavljam na uvid radi eventualnog prosvjećivanja i upoznavanja, jer se većina izbora bazira na standardu...
O ovakvim biljkama gotovo da nitko ništa i ne zna. Čak se mogu usuditi - Rijetko tko ih je uopće zapazio.
Iako cvjetnice koje naginju uobičajenim "rajskim" formatima lako ulaze u oko, ponekom osebujnom ljubitelju neobičnog i krajnje zanimljivog, upast će i veliki "trun" kao što je Arisaema, ili poneka malena "zvjerka" koja prodire u osjećaj drugačijeg.
 
A na istoj valnoj, pitaš se nesigurno... o, a zašto ne bismo bili...!!!


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 15:42
Evo i mene 'na istoj valnoj dužini.' Prije nekoliko godina, u nekoj njemačkoj knjizi ugledala Arisaemu - ljubav na prvi pogled - sve poduzela i nabavila sjeme, prema uputama posijala. Ni nakon godinu dana nije niknulo ništa i sve je završilo negdje po vrtu. Kasnije kad sam nabavila stručnije knjige, između inih 'ćudljivih' biljaka našla sam i to čudo i pročitala da joj treba dvije godine da uopće nikne. Da bi se skratilo to vrijeme upotrebljava se giberelinska kiselina (1tableta na 1l vode i namače se 24 sata,) Kako nitko kod nas nije ni čuo za tu kiselinu , arisema je ostala moja tiha patnja. Potužim se jednom mladom čovjeku relativno 'friškom' cvjetoljupcu, a on kaže;'joj imam ja to u autu. Mislila sam da me nije dobro razumio. Donese nešto zamotano u papirnatoj maramici. Sve posijano kako treba: Arisaema ? ne znam koja, zemlja porijekla Nizozemska, 7. 10. 2007. napisala na etiketi, gotovo sigurna da od toga neće biti ništa. I gle čuda, niknule dvije negdje u 1. mj. i posušile se. A onda u 6 mj. krenuo vatromet - dvadesetak ih se gura u jednom lončiću i još se pojavi pokoja. Nastavak slijedi. Pozdrav Bea


Objavio: hana
Datum objave: 27 Lipanj 2008 u 20:52
a ja se prijavljujem ako treba "gasiti" vatromet i prorjediti biljke da bi ostale sretno i veselo rasleSmile


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 27 Lipanj 2008 u 21:50
Hana, zasad imaju po jedan list, još su bebe. Drži fige da išta opstane. Kad sam pročitala da im treba pet godina da procvjetaju, jasno mi je zašto su u rasadnicima tako skupe i rijetke. No ariseme su toliko egzotične i posebne da su vrijedne svakog truda. Živi bili pa vidjeli. Pozdrav


Objavio: on the cloud
Datum objave: 27 Lipanj 2008 u 22:59
Draga Bea, držim ti sve fige na ovome svijetu da barem jedna, ako ne i većina, opstane i stasa!!!


Objavio: rain
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 22:53
Joj,tužna tema!Poslali mi lani Englezi na poklon klijanac Arisaeme,3 cm velik,sa dva još zatvorena kotiledona.Valjda su procijenili da bum ja znala s njom.E,pa,zeznuli su se!I zato mi je to tužna tema


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 09:22
Draga moja rain, glavu gore, čovjek uči na pokušajima i pogreškama. Je da je to najprimitivniji i najjedostavniji način učenja, kažu psiholozi, ali za cvjetoljupce najbolniji. No, uvijek izađeš iz tog dvoboja ako ne bogatija za biljku, onda za iskustvo. Imala sam dva neuspjela pokušaja. U nedostatku literature. prerano sam zaključila da od sjemena ništa i bacila sav supstrat po vrtu. Kasnije pročitala da joj treba dvije godine da proklija i sve ostalo što sam napisala gore da se ne ponavljam. Od mog dragog mladog cvjetoljupca F. niknule arisemice, čuvane i pažene završile jedan ciklus kao prava biljka s gomoljom i posušilo se lišće. Ma ke lišće, sve minijaturno ko za Barbikin vrt. Ostale kao glavice od špenadla (pribadače) male kuglice koje sam ujesen presadila u novi supstrat. Sad čekam proljeće da potjeraju, pa još jedno 2-3 godine tako. Nije čudno da koštaju u rasadnicima cijelo bogatstvo, a ima ih po škotskim rasadnicima da se razboliš od čežnje, tako lijepe, a meni nedostupne. A da su samo ariseme?


Objavio: Tija
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 10:28
biljka je prekrasna, a još mi je prekrasnija postala kad sam saznala da se je može nabaviti kod Bake Bee.
Zna ko gdje je taj ili ta "on the cloud" prekrasne "eseje" o biljčicama je pisala/o?


-------------


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 11:30
Nažalost, on the cloud nam se ne javlja. Rekla je da ide u svoju vikendicu, ali malo mi se to dugo čini. Često je se sjetim i moram priznati da mi nedostaje... tako je lijepo i lirski znala opisivati biljke. On the Cloud, javi se.... javi se.... predugo čuvam Shashinu donaciju za nju. Sigurno ni ne zna da je čeka bijeli delfinium.


Objavio: Mira K
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 01:45
Baka Bea, imate li je i sada? Da stavim par slika sa neta...
 
 
 


-------------
Rijeka



Objavio: Baka Bea
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 07:41
E Mira da bi biljka dorasla do cvjetanja treba joj 4-6 godina, pa ih zato i nema u ponudi u rasadnicima. U nekim boljima, u Škotskoj npr., Njemačkoj ili Austriji gdje sam ih našla koštaju od 10 do 16 eura ovisno o vrsti, plus poštarina koja također nije za zanemariti. Od mojih cvjetnih prijatelja dobila sam gomolje, od jednog sjeme, neko sam naručila i naoružala se strpljenjem. Jedna je cvala prvi put prošle godine, ali i ove unatoč vrućini i nepovoljnim uvjetima. Znači kad gomolj dosegne odgovarajuću veličinu, posađen je na odgovarajućem mjestu, cvjeta redovito. Ili se možda varam, ne znam. Kupila sam jednu biljku za 6 eura, nažalost istrunula. možda ne voli presađivanje u vegetaciji ili je gomolj bio zaražen gljivicama i to može biti. Gomoljčići iz sjetve prije 4 godine su jedva 2 cm, pa ću se načekati da budu spremni cvjetati. Neke vrste su tropske, neke prezimljavaju u kontinentalnoj klimi, kako bi se ponašale u mediteranskoj klimi ne znam. Prije nego je sadiš sve o arizemama prouči. Ono što mogu reći iz vlastitog iskustva, to nije biljka koju bih preporučila početnicima, no ako voliš izazove svakako je potraži...


Objavio: Mira K
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 11:18
Mislila sam da ste je uspjela uzgojiti i za nas  pa sam je stavila za popis  kupiti od vas. Vidim da imate za sebe i da ste uporna u odgoju, ja ću je ipak izbrisatin sa popisa želja, nije to za mene. Vama sretno, moram je doći vidjeti!

-------------
Rijeka




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk