Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Uzgoj lukovica u stakleniku

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6130
Datum ispisa: 16 Listopad 2024 u 13:38
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Uzgoj lukovica u stakleniku
Objavio: antun007
Tema: Uzgoj lukovica u stakleniku
Datum objave: 29 Lipanj 2011 u 14:42
Pozdrav...

Kao što znate veliki sam ljubitelj lukovica i gomolja pa mi treba par savjeta...

Planiramo kupiti staklenik pa sam ja već počeo sakupljeti neke rijeđe vrste lukovica...

Sad gledam malo na internetu i gledam http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/lukovice/29166.aspx - ovakve slike

Za više slika možete ići na www.srgc.com...

Ove su biljke uzgojene u staklneniku, pretpostavljam hladnom...

Na ovoj slici sam vidio da su posude ukopane u pijesak, valjda zato da zadržava vlagu pa sam ja po uzoru na to posadio neke biljke u glinene posude i ukopao ih u pijesak...

E sad mene zanima na kakvom mjestu držati te lukovice dok ne niknu, a gdje kad niknu i počnu cvjetati...a kad nabavim staklenik koja temperatura treba biti u njemu preko zime zato što bi u njemu trebali prezimljavati i kaktusi, BakaBea, ti imaš plastenik pa vjerojatni imaš iskustva da podijeliš sa mnom...

Pokušao sam uzgajati na uobičajeni način kao i druge biljke ali neke su istrulile ili nisu cvale, dok neke nisu ni iznikle, nadam se da ću uz vašu pomoć sad imati više uspijeha, pozdrav....

I ako mi netko može reći neku stranicu sa koje se mugu naručiti neke lukovice iz Europe...

Hvala

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 15:40
lukovice onda moras nositi ina hladno da ti procvijetaju ako su preko zime u stakleniku ili ih zarezivti i onda tako potaknuti raniju cvtnuju


Objavio: antun007
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 17:36
Ok, ali to bi bio hladni staklenik, pa bi posude sa lukovicama stano bile u njemu...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: administrator
Datum objave: 01 Srpanj 2011 u 06:04
onda nema potreba ako je hladno...


Objavio: antun007
Datum objave: 01 Srpanj 2011 u 10:54
One bi bile u stakleniku da bi bile zaštičene od mogućih poplava i štetočina koje bi ih vani možda pojele, neće biti isloženi snijegu niti kiši ali će biti zaljevani kišnicom...tako bi trebale lijepše cvasti a moguča je i cvatnja više puta godišnje...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 04 Srpanj 2011 u 19:09
antune mene zanima tretiraš li lukovice preko vegetacijske sezone i čime? Mislim na tekuća gnojiva...


Objavio: antun007
Datum objave: 04 Srpanj 2011 u 21:03
Ne tretiram ih za sada ničime ali bi ih možda gnojio tekućim gnojivom...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 04 Srpanj 2011 u 21:23
E na to sam mislila...znači do sada nisi ničime. Zanimalo me dali bi neko gnojivo preporučio za bolji rast lukovica...


Objavio: antun007
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 09:18
Pa ja bi ih gnojio tekućim gnojivom za cvjetajuće biljke, i to onda kad počnu nicati...koje lukovice uzgajaš?

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 12:42
Imala sam ciklame i zumbule, sad čekam sezonu pa da opet nabavim ciklamu. Trenutno imam samo ljiljane i amarilise ali volim i ostale lukovice samo trenutno nemam za njih mjesta. Gloriose isto planiram uzeti kad bude sezona...
Sad čekam sjeme ljiljana da sazre pa da vidim kaj bu od toga. U svakom slučaju i meni bi trebao jedan veeeeeliki plastenik ili staklenik za uzgoj bilja smile188


Objavio: antun007
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 14:06
Pa da, samo čini se lagano uzgajati lukovice u posudama ali to je dosta teško, ja sam prošle godine pokušavao na terasi u posudama ali većima lukovica je istrulila ili je nikla pa polegla, jedino narcisi su uspjeli ali cvijetovi su bili neobični i izdeformirani, kakva su tvoja iskustva....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 14:54
Pa moram priznat da su moja iskustva malo drugačija. Istina je da sam ja zabrljala sa ljiljanima prve dve godine jer sam ih isušivala što nije dobro a ostalo ću vidjeti ove zime. Meni su lukovice znale istruliti od previše vode al sam to ispravila.
Što se tiče samih lukovica, naravno da bolje napreduju u vrtu al s ljiljanima se to ne usudim jer ih jako vole krtice. Ako ću ih selit u vrt moram nabavit neke mrežice ili posude za sadnju. U protivnom ih možda ni neću seliti u vrt. Još nisam imala problema sa lukovicama u posudama jedino što sam vodila borbu s mušicama zbog prečestog zaljevanja ali i to sam popravila...


Objavio: antun007
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 16:01
Aha, ja sam ih sad sa posudama ukopao u pijesak tao da ih sam zalijevam malo zato što je pijesak vlažan, meni ljiljane ništa ne dira u vrtu samo što izrastu nekako malo i kržljavo tako da ću ih ove jeseni premjestiti pa se nadam da će bolje rasti...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 17:12
Ja sam do sad zadovoljna sa ljiljanima u loncima.Lijepo su cvali i izrasli.Ako Te zanima kako moji izgledaju,odnosno dal zadovoljavaju tvoje kriterije posto si reko da su Tvoji zakrzali,imas na temi ljiljana sliku mojega.Ima i slika velicine stabljike i cvijeta,narancaste boje.Da sad ne stavljam ponovo sliku ovdje pogledaj tamo ako Te zanima.Ja sam svojeg gnojila...


Objavio: antun007
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 17:16
aha, sad ću vidjet


-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 05 Srpanj 2011 u 23:25
antun za svaki slučaj, slika cvijeta Ti je na 15.stranici a slika visine i rasta ljiljana na 12 stranici...pa Ti vidi kako Ti izgledaju...


Objavio: antun007
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 09:34
Izgledaju baš lijepo i zdravo, jel ih uzgajaš u kući ili vani?

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 10:11
hvala antun
ja sam u stanu ali ih držim na balkonu koji provjetravam tako da imaju dosta svježega zraka a zaštićeni su od jakih vjetrova i od nevremena...


Objavio: antun007
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 10:52
Aha, odakle si ako se smije znati?

Zbog podneblja pitam...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 11:08
Da,kak ne, shvaćam zašto pitaš ...iz Zagreba


Objavio: antun007
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 11:33
Aha, pa ti onda imaš veeeeeeliki izbor lukovica u Mbm-u i u sličnim centrima, čujem da MBM priprema online trgovinu pa ću se i ja ove jeseni ponoviti nekim lukovicama...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Tea
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 11:49
Pa da budem iskrena još nikad tamo nisam bila pa ne znam al namjeravam ove jeseni otići i vidjeti što nude.
Za sad su mi se cvjećarne u Zagrebu pokazale bolje nego tako neki veliki centri.Kad sam kupila ljiljane u Bauhausu, jedan mi nije ni cvjetao te godine kad sam ga uzela a drugi nije cvao kak treba (jedan cvjetni pup je odumro i propao).Ovaj narančasti koji Si vidio sam uzela u manjoj cvjećarni u Zagrebu i pokazao se kao kvalitetan.Sad čekam sjeme da sazrije i vidim da izbacuje mlade lukovice tako da sam s ovim vrlo zadovoljna.
Tako da ako ću uzimat ljiljane u MBM-u dobro ću provjeriti kakve su i neću se zaletavati.Ako uzmem uzet ću 1,2 komada i gotovo.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk