Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Godetia grandiflora

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1961
Datum ispisa: 07 Kolovoz 2024 u 03:14
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Godetia grandiflora
Objavio: andrea01
Tema: Godetia grandiflora
Datum objave: 23 Srpanj 2008 u 12:12
Još jedna predivna jednogodišnja biljka. Kod mene je barem u rozim nijansama. Dosta tanka stabiljka, pa sam joj malo pomogla. Posijala je negdje u travnju, a već me sada razveselila cvijetom. Kakva su vaša iskustva?








Odgovori:
Objavio: on the cloud
Datum objave: 23 Srpanj 2008 u 12:31
Krasna, divna, zamana, ovisno o nijansama...
 
Imala sam je prvih godina kada sam započinjala svoju vrtnu storiju...
Iako nisam osobiti ljubitelj jednogodišnjeg cvijeća jer zahtijeva mnogo vremena u skupljanju sjemena, (a količina mojeg je ograničavajuća s obzirom na veličinu zemljišta i sve radove koje nastojim obaviti i prirediti u još oformljavajućem području vlastite oaze), geodetia je ipak jedan od favorita kojem bih se odmah vratila.
Moram naglasiti da se ona u hranjivom i prikladnom tlu sama rasijava i druge godine niče ako se previše ne "čeprka" po mjestu gdje je obitovala prethodna.
Iz sjemena se jedne biljke stvaraju različite nijanse, ovisno od roditelja.
U kvalitetnim uvjetima izrasta u bujan grm koji očarava ljepotom cvijeta.
Moja preporuka je da bi sijanje bilo dobro vršiti u intervalima, tako da se cvatnja kontinuirano nastavlja tijekom čitavog ljeta.
U protivnom, rok uživanja nije baš pretjerano dug.
 
Čarobna, lijepa i neodoljiva... To je moja konstatacija...
 
 


Objavio: SilveK
Datum objave: 23 Srpanj 2008 u 15:48
Slažem se s OTC da bi je trebalo sijati u intervalima jer relativno kratko cvjeta, to je i moje iskustvo s njom. I kod mene se je sama rasijala, tako da sam ove godine jako rano imala prvi cvijet, a sad će negdje cvasti i one koje sam sijala ove godine.


Objavio: gioiaa
Datum objave: 23 Srpanj 2008 u 17:23
Mislim da sam seme posejala pocetkom travnja,iznikla mi je bas gusto, i verovatno zbog toga su izrasle tanke,ostavila sam ih dugo u zardinjeri,i skoro zaboravila da ih presadim.Bile su toliko neugledne da nisam ni pomisljala da ce me oduseviti s njihovim cvetom.Dvobojne su,od nezno roze do tamnije roze.Jedino sto vidim da im ne prija kisica,bas sam ih jutros obilazila,mozda bi bolje bilo saditi ih u saksije.
Mislim da je na kesici pisalo da cvetaju citavo leto.





Objavio: OTOK
Datum objave: 08 Prosinac 2008 u 11:54
Jednom davno (dok smo još išli u Trst) kupila sam sjeme ove biljke, još se zove clarkia elegans. Prekrasno je cvala. Poslije više nisam vidjela to sjeme za kupiti. Da li netko pozna ovu biljku i da li ima neki udomaćeni naziv


Objavio: kat.rea
Datum objave: 13 Prosinac 2008 u 18:55
Baš je lijepo. Ma šta lijepo, prekrasno ovako dvobojno.


Objavio: nuna
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 23:01
Ja danas kupila sjeme godezie.Gledala sam negdje na internetu kako je lijep grmić nadam se da će i kod mene takav biti.


Objavio: gioiaa
Datum objave: 25 Veljača 2009 u 11:43
nadam se da ce moje iznici same i iznenaditi me,jos nisam naisla na seme,ali ako naidjem svakako cu uzeti


Objavio: kontesaa
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 10:13
i ja sam kupila sjeme ove biljčice prvi puta...sad se samo treba posla primiti LOL

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: gioiaa
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 17:14
kupila:)))


Objavio: trantinchica
Datum objave: 10 Ožujak 2009 u 12:32
i ja sam kupila sjeme..samo treba posijati..kada?

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: anči39
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 16:18
zna li tko što o cvijetu  godecija
danas sam vidjela u sjemenjarni vrečicu s tim  cvijećem a neznam ništa o nemu
molim ako tko što zna da mi napiše ,čini mi se jako lijepo na slicusmile64hvala!


Objavio: WIND
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 16:44

Ja sam uzgajala godecije,cisto sto volim da kombinujem puno raznih vrsta i boja i oblika na jednom mjestu i et tako nabasah i na tu vrstu

U glavnom mozes ih sijati i vani i u rasadnik a visine su negdje oko 30ak cm mada zavisno od podloge i mjesta gdje su posadjene mogu biti i vise i nize,sa guscim grmolikim stabljikama ili sa tankim i dugim. Puno ce ti lakse biti ako godeciju oformis kao mini grm da dobije na formi, inace je vjetar lako povalja i unisti cvijet pa ne lici ni na sta
Jednogodisnje su a sjemenke sakupi tako sto ces na cahuru svezati malu kesicu pa kad pukne sjemenke ostanu u kesici.
Et,pa ako budes imala priliku probaj uzgojiti godecije smile57


-------------
WIND


Objavio: biljkoman
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 17:04
Cvet je predivan , obicno dvobojan ,raznih boja, krupan ali biljka je nekako neugledna dok ne procveta.
Takodje lako podnesi rasadjivanje ali posle vise ne napreduje lepo tako da je bolje sejati je na stalno mesto. Inace u jednoj staroj knjizici sam nasla da seme i mlada biljka dobro podnosi i nize temp. te se moze sejati i ranije- pa bi i cvet imali pre.

U saksijama je porasla visa- cak 50-60 cm i morala sam joj staviti oslonac.
Najveca mana je sto lako poleze-juce je duvao jak vetar i citav red u vrtu mi je povaljan. Cini mi se da se nece ni pridici. Ako je tako treba je sejati samo na nekom od vetra zasticenom mestu


Objavio: alisa
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 18:11
I ja sam sijala godeciju,prošle godine,prvi put.Sijala sam se ja prvo u čašice pa presadila u proljeće u baštu.Predivna biljka!


Objavio: Triša
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 19:37

Prvi puta sam lanjske godine imala ovu biljku, zaista je lijepa, krasan cvjijet promjera 6-7 cm, moje su u roza boji, ne znam dali ima drugih boja. Jedino cvjet zaista kratko traje, možda bi trebalo otkidati uvele cvjetove i posaditi ih puno u skupini, ustvari možda malo podsjeća na manji kosmos.

Evo moje od lani.
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: anči39
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 22:31
hvala za ovo do sadaTongue
 
ali imam još pitanja
 
dali mi predlažete da ju sijem uskupini kao grm ili da ju razrijedim
treba li ju podrezati da nebude visoka da ju vjetar ne slomi?
miriši li?
može li se stavljati u vazu?
 
ovdje mi liči na muškatl
 
hvala na brzim odgovorima ,pozdrav svima!smile100


Objavio: Triša
Datum objave: 12 Ožujak 2010 u 09:46
Dosta je nježna biljka, moja je bila visoka oko 60 cm, posađena u polusjeni, mislim da bi bila ljepša da je u većoj skupini, ali možda će netko imati više iskustva od mene. Nisam primjetila da miriši, nije ni slična muškatli, mislim da joj je bolje u vrtu nego u vazi.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: anči39
Datum objave: 12 Ožujak 2010 u 17:44

hvala,prosadit ću ju kada se otopi snijeg i malo zatoplismile61



Objavio: WIND
Datum objave: 12 Ožujak 2010 u 18:45
Hmm nesto se i ja kontam i ne bih rekla da je imala nekog mirisa....Ermm
A ja inace 90% cvijeca koje sijem,sijem u rasadnik pod najlon. Tako ti je najlakse napraviti raspored u vrtu,nego kad posijes direktno u zemlju pa neravnomjerno nikne i pokvari cijeli koncept!
Godecije su po meni daleko ljepse ako se  uzgajaju u formi grma,sto gusce-to bolje! Nesto kao krizanteme....znate kako krizanteme izgledaju ruzno kad im stabljike izrastu visoko i tanko a kako su lijepe u obliku kompaktnog grmica
Kad su same, godecije izgledaju neupadljivo. Imaju bogato cvjetanje ali kratko traju pa je zato i najbolje da ih ima puno na jednom mjestu da dodju do izrazaja.
Moje su odlicno reagovale na suncani polozaj a ne znam kakve bi bile u saksijama jer nisam ni jednu jos tako  sadila


-------------
WIND


Objavio: anči39
Datum objave: 12 Ožujak 2010 u 21:29
da li ste ih podrezivali ?  Approve


Objavio: maryann
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 00:43
sad cu ispasti ko neki prosjak ,ali ima li itko ovoga sjemena da mi posalje trazim ga odavno ,
ja sam imala godezia fior d'azalea multicolor nazalost nestala je a bila jesmile106

-------------
If tears could build a stairway
And memories were a lane
We would walk right up to Heaven
And bring you back again...


Objavio: WIND
Datum objave: 15 Ožujak 2010 u 12:50
Hmmm....kako mislis da li smo ih podrezivali?


-------------
WIND


Objavio: anči39
Datum objave: 18 Ožujak 2010 u 21:11
kao krizanteme ili skidali cvjetove kao muškatlima?
 
ili ništa od toga !?


Objavio: luna
Datum objave: 24 Ožujak 2010 u 08:48
Originalno poslano od člana anči39 anči39 napisao:

kao krizanteme ili skidali cvjetove kao muškatlima?
 
ili ništa od toga !?
Ja je sijem već par godine, znaju mi se same rasijavati, a lako se pokupi sjeme. Ja ih ne podvezujem, dosta su mi čvrste iako su na nezaklonitom mjestu.


Objavio: WIND
Datum objave: 25 Ožujak 2010 u 10:58
Ja svoje podrezujem slicno krizantemama pa mi i dobiju formu malog gustog grma,a cvjetove ne skidam
Ove godine ih nemam namjeru sijati,vise preferiram dugocvjetajuce biljkeSmile...jedino ako gdje koja biljcica sama nikne od sjemena sto se rasulo sa proslogodisnjih godecija.....presaditi cu ih negdje pa neka ih

-------------
WIND


Objavio: Edi001
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 18:29
haj,svima!marryann,mislim da sam vidjela godeciju kod nas u rijeci u rasadnicima,ali za sjeme ne znam.zna li netko gdje mogu nabaviti šeboj,onaj narančasti,starinski?lani sam ga sijala,ništa nije  niklo.prije,u mom djetinjstvu,šeboja je bilo na svakom koraku,po stijenama i zidovima.


Objavio: anči39
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 20:36
hvala wind i luna ja sam ih posijala pa ču vidjeti hpče li mi se svodjeti

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: gioiaa
Datum objave: 10 Lipanj 2010 u 00:31
Ove godine nisam kupovala seme,same se rasejale ,iznikle i evo ih cvetaju


Objavio: anči39
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 21:32
prekrasno Gioiaa Clap

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Silvestra
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 14:37
Godecia...smile128 http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/godecija/29461.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 21:01
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/godecija/29844.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 21:04
                                                                   http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/godecija/29846.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 21:06
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/godecija/29848.aspx">


Objavio: OTOK
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 21:07


Objavio: milica7
Datum objave: 17 Srpanj 2011 u 21:49
Prelijepe su godecije.....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Bonsai...
Datum objave: 19 Kolovoz 2011 u 17:36
 silvestra prelijepe susmile79


Objavio: Mira K
Datum objave: 27 Siječanj 2012 u 23:55
Otok,  mislim da imaš pravo. CLARKIA elegans je nešto drugo i evo sjemena na aukcijama.
 
 
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1705785&cat=83 - http://www.aukcije.hr/item.php?id=1705785&cat=83


-------------
Rijeka



Objavio: jagoda
Datum objave: 28 Siječanj 2012 u 00:32
Preljepe biljke i lijepe cvijetove imaju....Nisam ih do sada ni vidijela, odnosno zamjetila. Jesu li trajnice ili jednogodišnje?

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 29 Siječanj 2012 u 09:49
bome, pravo kažeš Jagoda, prelijepu su...mislim da su jednogodišnje

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: anabistrica
Datum objave: 30 Siječanj 2012 u 19:41
Godecija ima i drugo ime, odnosno sinonim - Klarkija (clarkia). To je jednogodišnji cvijet koji se sije in situ u jesen ili u proljeće. Moja baka Zagorka je davnih dana u svom malom povrtnjaku uvijek imala i malo cvijeća, između ostalog i godecije. Ona ih je zvala svilnato cveće.
Prije par godina sam kupila sjeme godecije koje odonda svake godine sijem u ožujku ili travnju na jedan dio gredice u povrtnjaku. Kak ih posijem tak ih ostavim da rastu. Koji puta ih samo malo razrijedim da nisu preguste. Sjeme ostavim da sazre pa ga sakupim za drugu godinu.
Evo kako godecija izgleda u mom vrtu
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/svilene_krupno/36520.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/svilene/36519.aspx">
 
možda ovo ne izgleda kao povrtnjak, ali vjerujte mi, to je povrtnjak
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/kunigunda_iza_cvijeca/36521.aspx">


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 30 Siječanj 2012 u 20:38
prekrasan ti je povrtnjak, godecije isto ove godine ću ih i ja nadam se imati u povrtnjaku Winksmile78

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: anabistrica
Datum objave: 08 Veljača 2012 u 23:39
Naravno, vjerujem da će ti se isto tako svidjeti ko i meni. Uljepšaju povrtnjak svojom bojom.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 09 Veljača 2012 u 11:55
nevjerojatno lijep povrtnjak, draga anabistrica, čarobne gotecije ga dodatno ukrašavaju. Ovako lijepog strašila se nitko ne bi prestrašio već bi ga samo privukao u vrt. Jesi li probala godecije saditi u tegle?

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: anabistrica
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 23:13
Hvala Sara. Istina je da strašila privlače i ptice i zečiće. Tak veselo lepršaju i skakuću po vrtu, ali oni mi ne smetaju ko voluharice. One mi rade veliku štetu, a ne mogu ih se rješiti. Godecije nisam sijala u tegle jer ih imam dosta u vrtu. Možeš probati posijati pa kad narastu nekih 20tak cm odrezati im vrh tak da se granaju. Javi mi za sjeme ako hoćeš na pp

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: ajama
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 09:55
upravo sam otkrila godecije.nekad ih je uzgajala moja baka i sad su me vratile u djetinjstvo.sad je za njih vjerojatno kasno,ali iduće godine ću ih svakako morati nabaviti


Objavio: FLORAMYE
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 11:14

Ovo mi je najljepši povrtnjak!



Objavio: Mira K
Datum objave: 01 Lipanj 2012 u 22:36
http://www.cvijet.info/forum/member_profile.asp?PF=6769&FID=1 -


-------------
Rijeka




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk