Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Silvekin dnevnik

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Dnevnik radova
Opis foruma: Pročitajte šta su danas radili naši članovi cvijeću u vrtu ili kući
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1149
Datum ispisa: 13 Rujan 2024 u 18:15
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Silvekin dnevnik
Objavio: SilveK
Tema: Silvekin dnevnik
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:28
Evo da se i ja konačno raspišem. Radim na svom biovrtu već 3 godine. Sama ideja biovrta je da nema prekopavanja, već kombinacija trajnica i jednogodišnjeg bilja (ovaj uvod bude kasnije jasan...). S obzirom da smo napravili novu kuću pred 3 godine, a parcela je prije bila voćnjak - u nastavku oranica, bilo je strašno puno posla oko uređenja okoliša. Prvi problem - zamljište je bilo 1,5 metara  ispod razine ceste...Trebalo nam je oko 20-tak kamiona zemlje da smo s prednjim krajem zemljišta došli u ravninu ceste i nekako uspjeli poravnati zemljište da ima blagi pad...I krenula ja u projekt vrtlarstva...Pojavio se drugi problem - uvođenjje kanalizacije u naše mjesto. To samo po sebi nije problem kad kanal za oborinske vode ne bi trebao ići (a gdje drugdjeCry) - po mojem zemljištu. I tako čekamo već te tri godine i mi (MM i ja) i naši susjedi, jer s te strane dvorišta ne možemo ništa saditi, niti postaviti ogradu... Dok sam počinjala s planiranjem vrta na tu lijevi stranu zemljišta sam ostavila malo prostora pa zasadila jagode. Bilo je za očekivati da će već onda započeti s radovima, ali jasno....otegnulo se. Jagode su se prekrasno razrasle, i pitome  i šumske....gredica duga 15 metara * 2 m - divota.





Mislim, znala sam da je kopanje u pripremi, ali nisam imala vizije kako će to izgledati... Prošle godine su počeli radovi u našem selu pa sam ja to malo bolje pogledala - gdje se ukopavaju cijevi - bageri naprave darmar širine 5-10 metara! Počela sam se malo informirati u upravi Međimurskih voda (izvoditelj radova) i dobila odgovor - preko našeg zemljišta će se postavljati glavni vod za oborinske vode, cijevi će ići pod zemlju, a na našem zemljištu -  jer je to kao najniža točka...Mada već takav kanal postoji jedno zemljište dalje - svaka čast projektantima. I da, normalno, ne možemo si pomoći, htjeli mi ili ne - oni kopaju (možemo se žaliti upravi vodovoda????ha,ha - eto ti vica u stvarnosti). A s obzirom da će se to postavljati u zemlju - ništa ne mogu iznad posaditi većeg, ništa izgraditi - jer kad bi to barem bilo jednom za svagda - kad im puhne doći će oni opet tu nešto obnavljati....Eto, nemožeš biti ni svoj na svome.Confused Naknada za to kakva god da bila (neznam još) ne može to nadoknaditi.
Eto, pomirila se ja s sudbinom, pa čekala... Kad pred jedno mjesec dana prolazili izvoditelji u izvidnicu za radove, baš su zaustavili moju baku koja je bila prolazila i pitali je gdje je stari kanal, pa se čudili kako je sad to u projektu, da bi bilo logičnije da se postavi gdje je bio i da će najvjerojatnije izmijeniti projekt...Koje li sreće. Procvala sam kao cvijetić....

I eto - danas. Kolega s posla me je dovezao doma i baš sam mu se pohvalila kako ipak neće kopati po mom gruntu.....Izašla iz auta, napravila par koraka i spazila 3 zastavice zabodene na moju gredicu jagoda





smile43   Sve je jasno. No kad se sjetim onih bagera, znam da neće stradati samo gredica jagoda - nego pola vrtasmile220

Mislim, fućka se radnicima za nečiji vrt....a što neće prekopati - to će utabati - s bagerima!!!!

Danas nisam ni jela, pravac u vrt - spašavaj što se spasiti da! Presadila sam ribizl, maline, šumske jagode mjesečarke i češnjak na novu gredicu na drugoj strani vrta, pa još jednu gredicu začinskog bilja - vlasac, melisa, lavanda, majčina dušica i menta. Počela sam vaditi jagode, ali ljudi - to je more jagoda. Neznam kamo ću to posaditi sve, ako ću uopće stići. Niti sam se stigla obradovati novoj motiki koji sam kupila prošli tjedan - ide ko britva - čista fantazija (staru sam rasturila za 2 godine radaLOL), niti sam stigla pogledati kak su mi biljčice bebe koje su počele nicati u tegli, niti posijati još neko sjeme koje sam danas planirala.... Dobro što imam ispit na faksu tek 20.-og - ma tko sad ima vremena učiti!!??!! Radila sam sve do mraka, a uspjela napraviti nekih 2% onoga što bi trebala  



Sad sam počela nazivati sve uokolo nek si dođu k meni po sadnice - da ih tako probam spasiti....  Ima na stotine malih biljčica šumskih jagoda....smile220smile220smile220

Ali dobro, vele da je ljudski duh neslomljivi....Sutra odmah ujutro zovem u M.vode da probam saznati kad počinju, pa da probam biti tu kad budu kopali da ih zamolim da paze.... Ako budu shvatili....



Odgovori:
Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:31
a sirota moja....baš mi je žao :(


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:59
Problemi su zaista veliki, ali čini mi se da ti nisi baš od onih koji posustaju. Već vidim da ćeš spasiti stvar i opet dovesti sve u red, a mi ćemo se diviti tvom dvorištu i vrtu.
Držim fige, nemoj se nervirati-sve će sjest na svoje mjesto.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 22:17
SilveK, višak divljih jagoda imaš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja bi toooosmile143smile143
mislim,bum ti čuvala dok ti ne zatrebaLOLLOL


Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 22:41
Ma nema frke - bum ti pripremila jednu kutiju.... Bum ih probala čim prije dostaviti - čujemo se još - možda za ovaj vikend???


Objavio: dada28
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 22:49
SilveK, imaš vrijedne ruke...sigurna sam da ćeš napraviti još bolji i lijepši vrt. Pratit ću kako napreduješ...pozz!

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: shasha
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 22:57
smile213smile213


Objavio: Šeflera
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 14:23
Silvek Hug! Baš mi je žao kaj moraš sve micati, ali bar buš uspjela spasiti na vrijeme trajnice! A onda sve ispočetka! To bu tek veseljesmile213


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 18:01
Danas sam nazvala M.vode u vezi početka radova - dali su moj broj poslovođi gradilišta, koji će me nazvati drugi tjedan prije početka radova da se dogovorimo u vezi kopanja...
Sve začine sam uspjela podijeliti - mislim, imam ih naručene. Curama sam na poslu odnijela vlasac koji sam jučer iskopala, sutra im još vadim timjan i još vlasca - uglavnom, udomljeni su. Jagode neću stići sve presaditi i podijeliti - jednostavno ih je previše. Nekoliko kutija ću uspijeti udomiti, nešto presaditi ako bude vrijeme to dopuštalo - prognoze nisu najbolje. Danas tako jako puše hladni vjetar da jednostavo nisam išla na vrt. Nadam se da ću sutra uspjeti povaditi što sam obećala, spriječiti će me samo kiša i snijeg. Uglavnom, ovaj tjedan i vikend moram većinu toga napraviti, jer navodno negdje drugi tjedan počinju... Kad bi se barem vrijeme malo popravilo...


Objavio: hana
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 19:57
ajme koja briga! Ne daj se,potiv birokrata na žalost ne možemo nikaj. Ak ti nekaj propadne budemo mi donatori ne brini   smile161


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 21:30
Nikad nisam vidjela polje šumskih jagoda - ludilo. Drži se, iz sveg tog košmara izaći ćeš jača (trebaš li kolac da te izravna nakon toliko kopanja?


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 22:23
Pa čuj, nakon svih onih silnih kamiona zemlje koju sam većinom ja razravnavala, i sveg tog kopanja po vrtu - 4. i 5. kralježak su se već počeli malo buniti....Javim ak zatrebam kolac...Wink


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 22:51
Vele da će biti bljak vrijeme ovaj tjedan,no nadam se da ti neće previše toga uništiti.Kako Hana veli,bumo donirali ,ako imamo, kod obnoveWink


Objavio: xenia64
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 08:15
Joj, Silvek, kad sam pročitala koliko kamiona zemlje si prebacila, smile211Držim palčeve da ti radnici sve ne unište jer znam kako su oni "pažljivi": Moj prvi susjed napravio je na međi visoki zid i boja ga svake godine. Onda dođu majstori u moje dvorište i sve uz zid unište svojim čizmetinama. Poslije susjed kaže" Jel, da je već bilo vrijeme za krečenje? Nadam se da vam nisu ništa pogazili.smile206Ne, samo su pojeli maline, zgazili cvijeće i utabali zemlju.I sad još ja moram paziti da ne naslanjam bicilkli na njegov glupi zid u svom dvorištu!
 Zapravo, htjedoh reći da se nadam kako će ti nužni radovi što prije završiti i jedva čekam tvoj nastavak priče o biovrtlarenju. A jednom kad ti vrt bude izgledao ljepše  od Zlate Nanić dođem pariti oči kod tebe.Znam da će to biti brzo.


Objavio: SilveK
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 20:54
Danas sam unatoč hladnoći otišla raditi na vrt. Obukla sam 2 para čarapa, 3 majice, zimsku jaknu i stavila kapicu na glavu...previše je posla da bi se odmaralo. Uglavnom, izvadila sam nekih 100 sadnica šumskih jagoda za shashu (tak da nebum samo ja  ta koja ima posla Wink), preostali vlasac i timjan za mamu i cure s posla. Mama i baka su me grdile zašto toliko radim na vrtu, da nije vrijedno toga, bolje da pustim sve da se ne razbolim...baš!
Uspjela sam presaditi i visibabe, drijemovac i zijevalicu na nove gredice, jer mi se čine preblizu ruti kopanja, pa zlu ne trebalo. Usput sam ustanovila da su voluharice popapale gomolje karpatskog zvončića...Znaći - dodati na listu sijanja za ovaj vikend karpatski zvončić. Primjetila sam da je zemlja ispod timjana fenomenalne strukture - moram malo proučiti kako on djeluje na tlo.
Još samo da vrijeme za ovaj vikend tako potraje - bez oborina i vjetra - da presadim još jagoda na nove gredice...


Objavio: Triša
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 21:13
Silve, kod tebe nema odmora, iako mislim da je ipak malo prehladno, i znaš da ne treba pretjerivati, iako ti mogu reći da se nikada nisam prehladila zato što sam bila vani, ako sam bila dobro obučena, iako sam radila. Ima tu nečeg, ja prehladu najprije skuim tamo gdje ima puno ljudi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 08:41
Xenia, zaboravila sam jučer napisati - i ja sam imala sličan problem kad su mi radnici radili stepenice za podrum - alat pobacali direktno na gredicu s cvijećem - poslušali su me i maknuli alat jedino zato što sam im rekla da mi rade financijsku štetu jer to cvijeće košta nekih stotinu kuna na placu... pa su se pobojali da im ne probam naplatiti ako što unište.....


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 09:32
100 komadasmile39smile227al ću se nasaditiiiii.Vele da dolazi smirivanje vremena pa budem za vikend mogla saditi


Objavio: iris
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 09:35
Silve bit će to ok
a možda nije ni sve zlo-za zlo.....sad imaš priliku za novu organizaciju vrta :)


-------------


Objavio: xenia64
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 09:51
Silvek, tebe ni nevrijeme ne može spriječiti za rad u vrtu. Ja . danas više ne izlazim (otišla samo do prve trgovine po kruh). Jučer sam se nahodal po gradu po onoj snježnoj mećavi. Istina MM je nudio da idem sa autom ali kako sam većinu poslova morala obaviti u pješčkoj zoni skoro mi je svejedno kako doći do centra grada (15 minuta hoda). Navečer opet didi po recepte u bolnicu, p po lijekove, malo u Plodine.. Zato danas zabušavam.
A što se tiče onih prijetnji radnicima, kod mene ti to ne pali. Susjed mi je pravnik pa  ni njegove radnike ne mogu strašiti. Ali nije bed, on kaže: Pa što niste rekli da vam je važnije cvijeće nego bijeli zid? LOL
Sad svi držimo palčeve d ovo grozno vrijeme što prije prođe i da vidimo nastavak tvojih radova. Uživaj!


Objavio: MGrubi
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 17:49
hm.. idu po vašem terenu bez vaše suglasnosti?
nisam ti sigurna da je to zakonito

jer sad niti voda niti struja ne smije ići po privatnom vlasništvu nego samo po javnom putu

...

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: SilveK
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 21:11
Problem je što ne postoji posebna suglasnost za to, nego samo standardna suglasnost za kopanje kanalizacije koju su morali potpisati svi u selu. Fora je što moj primjerak suglasnosti nisam ja potpisala, već je žena koja je skupljala potpise nagovorila moju baku (koja uopće ne živi tu!) da potpiše umjesto nas, kad nas nije bilo doma...A i da sam tu bila ja, nebi mi rekla za plan kopanja po našem zemljištu, pa bi došli na isto - to je slučajno saznala moja susjeda po čijem bude isto jednim djelom išao taj kanal. Mislim, mogla sam se uhvatiti ukoštac s tim iz istih razloga, ali susjeda mi je pravnica i provjerila kak to ide - jednostavno nemam(o) šanse protiv njih i na kraju bi ipak došlo na njihovo!!! I to ti je pravna država!


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Ožujak 2008 u 21:44
Danas sam bila opet (po tko zna koji put u zadnjih mjesec dana)  u potrazi za nekim novim biljkama...prošla sam 2 cvjećare i 2 trg centra, a ovo sam uspjela upecati danas:




Ono što me je najviše razveselilo je da sam našla sadnice kukurijeka i stolisnika u boji smile213(tražim ih već duže od 2 godine...). I mislim, stvarno smiješno - tražila sam gaillardiu 2 godine - bezuspješno - u petak sam dobila sjemenke kod shashe i eto ti ga na - u konzumu našla sjeme u prodaji!!! Ista priča s anisom. Uzela sam svejedno još pakiranje od gaillardie - neka je mješavina, možda će biti više vrsta... Zanimljivo im je mix sjemenja na kojemu piše da je mješavina TRAJNICA, a na slici sve jednogodišnje biljke - tko tu prodaje maglu??? Uzela sam i to, imam mjesta pa da vidim kaj bu izraslo. Čak sam kupila i nešto za mace: trava za mačke - problem mi je u zimi kad su non stop unutra, pa da imaju vitamine. Rabarbaru sam isto tak prvi put našla - već dugo čekam da se bakina razraste da si razdjelim biljku, ali nije baš nešto rasla prošle godine - iz sjemenki će trajati 1 godinu do berbe, ali ok, do tad ću brati kod bake.
Kod lukovica sam jednostavno (opet) zastala i uspjela se suzdržati da ne kupim i gomolje dalia (jer ih već imam 2 velike kutije), ali   - još budu one snižene pa ću onda svejedno kupiti...da im sirotice ne propadnu neprodane..smile198

U cvjećari sam uzela samo 1 mirisni bijeli klinčić i ništa više u drugoj samo jedan mali skulent...suzdržala sam se (jaglace dobila na poslu za Dan žena). Moram ovo spomenuti - sve cvjećare su bile pune muškaraca, a to je tako rijetki prizor...smile156  (mislim, šteta što ih nema više - iz oba razloga - i radi žena i radi cvijeća...) Ali eto...


Poslije nabave - pravac na vrt. Preselila sam još jedan dio šumskih jagoda, malo na druge gredice, malo na kraj grunta pod agacije. I dok sam uspjela posaditi 10-tak sadnica, okrenem se i primjetim da su radnici i drvo obilježili - vjerojatno za rušenje ???? "#%$#&*%%/&%!!!!
Nije na ruti kanala, valjda neko čvorište? I tak, što da se i dalje zamaram - čestitala sam si "bravo Sizife, idemo dalje saditi..."

Padala je i kišica, ali imala sam kapu na glavi da nije smetalo previše, pa tako do mraka...nisam previše pokisla.  A sad još u sjetvu nekih biljčica....



Objavio: iris
Datum objave: 08 Ožujak 2008 u 22:11
Vidim da tvoja bio prehrana iz bio vrta tebi daje puuuuno snage :)
da sam obavila samo pola toga pala bih negdje u nesvijest hihihi


-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 01:14
Ma mogla bi i ti...nije tak strašno...No dobro, ja sam malo hiperaktivna...smile106

Eto, vrag mi neda mira, sad sam pogledala ugovor s M vodama (onaj koji nisam ja potpisala) i našla jednu caku - oni imaju suglasnost samo za 1. parcelu!!! a zemljište je podijeljeno na 3 parcele!!!! Dakle, ako sam u pravu - oni nemaju pravo kopati po vrtu!!! U pon odmah zovem pravnu službu M voda na razgovor - mislim, baš sam bijesna - po ovome kak su si zacrtali rasturili budu jedan veliki dio zemljišta ( a rečeno je bilo malo po međi), neznam zašto su si označili drveće... a ja nek ih mirno gledam, i još najbolje od svega - štetu ćemo kao utvrditi poslije - kako procijeniti štetu da ne mogu graditi garažu na svom zemljištu gdje ja želim jer oni moraju imati pristup cijevima....i činjenicu da imaju neograničeno pravo pristupa cijevima na MOM zemljištu??? Joj, moram još proučiti sutra Zakon o vodama.   Baš sam bijesnasmile193


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 07:38
Oduševljavaš me svojom energijom i entuzijazmom, nastavi samo tako i nikad, baš nikad, nemoj se predati ni u kakvoj situaciji bez borbe, uvijek ima izlaz, ako ne ide kroz vrata ići će kroz prozor (samo ga treba pronaći, što nije uvijek lako). Od sveg ti srca želim da si "otvorila prozor" i da ćeš ih srediti u ponedjeljak smile108 pa makar spasila bar dio svog posjeda...smile78


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 08:41
Silve, podrška i od mene, izbori se za ono što ti pripada, a sve pohjvale za vrijedne ruke, i unaprijed se veselimo uspjehu i biljaka  i svega ostalog.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 21:42
Danas je bilo sunčano i toplo vrijeme, super za rad na vrtu. Pripremila sam još 1 kutiju sadnica jagoda za 1 kolegicu s posla, presadila 2 ukrasna grma i ukrasnu travu na drugu stranu vrta, i započela sam vaditi i saditi vrtne jagode. Proširila sam jednu gredicu na kojoj su već bila jagode i napravila 1 novu. Sad razmišljam da te velike jagode možda i neću više saditi natrag, već će ostati tu na novoj lokaciji, s ti da ću probati izmađu njih uzgojiti grah - da im malo na taj način pognojim i razrahlim tlo.

Niknule su male biljčice crnjike - stvarno rano ove godine (sjeme se rasulo prošle).
(na slici oko tratinčice):




Konačno su i procvale anemone st.brigid:






 Razveselile su me šumarice koje sam prošle godine donijela iz šume - počele su cvasti na gredici skupa s ljubičicama...a ja zaboravila da su tu...

I za kraj - opet sam rasturila motiku - ovaj put malu (ručnu):



Sutra moram u merkur po drugu, ali problem je što više nemaju šiljate, nego ravne (dio za kopanje).  Sad još idem presaditi 3 lukovice koje mi je dala mama - već ih 3 dana gledam kraj kompjutera - sad stvarno to moram učiniti...


Objavio: iris
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 21:46
a da zamoliš nekoga da ti ju zavari ?

al koliko si posla napravila ovih dana nije ni čudo što je pukla :)

a cvijeće je prekrasno :)


-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 21:48
Cry Moje anemone jesenas posađene tek niču...

A za motiku smile96 ili je upitna kvaliteta ili... naša jaka ruka!!!

Ja sam dobila jedne godine ručni rad prijatelja sa posla, predivno je to učinio (zub od traktorske kosilice, ručka o dijela bicikla.. zakrivljeni dio motike stari čavao) stvarno je bila toliko izdržljiva, sve dok auto nije prešao preko nje!!! Cry Tak sam bila tužna za njom...


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Ožujak 2008 u 09:59
Anemone su predivne, a ja sam svoje tek posadila, tko zna dali će izaći ovo proljeće.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 10 Ožujak 2008 u 22:45
Anemone su ti zakon smile93


Objavio: xenia64
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 12:47
Koliko ti imaš energije nije ni čudo što si strgala tu malu motičicu. Anemone su predivne, nisam još vidjela ovako krasne crvene.


Objavio: SilveK
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 20:38
Riješila sam jedan dio problema s M.vodama  - u ponedljeljak smo MM i ja zaustavili početak radova - iskolčili su si trasu 2,5 m od granice - ne dolazi u obzir! Nazvala sam ih i rekla da im je ugovor nevažeći jer ga nismo mi potpisali, a da za drugu česticu ionako nemaju suglasnost!!! Sazvala sam sastanak - lijepo ih se je pojavilo 6 njih - i pravna služba, i šef gradilišta...Došli su do zaključka da je ipak kanal morao biti 1 kuću dalje gdje već i postoji - njihovi zeznuli projekt. No sad je nastao 2. problem - susjedima ne odgovara da im kopaju s one strane jer će im uništiti nasad malina i dio gdje su masno platili navažanje zemlje, te onemogućiti izgradnju nadstrešnice. Došli smo do zajedničkog rješenja - 1. dio kanala će ići tik uz među po našem zemljištu, a dio uz vrt po njihovim (a ne po mojem). Na taj način će najmanje biti štete, jedino što će morati rušiti moj ogroman bor kraj ceste - ali nažalost ionako će ga uništiti kad će ići glavni vod kanalizacijeCry.  Danas su još pokušavali nagovoriti susjedu da ide kanal po drugoj strani, ali ona nije htjela pristati - i meni bi to bolje odgovaralo, ali eto, ipak sam nešto i s ovim novim rješenjem dobila. Prekosutra imamo sastanak s pravnom službom na terenu da prije utvrdimo štetu (a ne poslije kako su oni to namjeravali - prekopati pa onda eto ti ga na). Jedan čovjek iz M. voda nam je sugerirao nek probamo pregovarati za nadoknadu štete u obliku besplatnog priključka za kanalizaciju - budemo vidjeli kako ćemo se u čet. uspjati dogovoriti.

I eto, danas sam opet bila zločesta, a nisam to namjeravala- opet sam nešto kupila:



Išla sam u bolnicu k zubaru zapravo, ali prilikom izlaska iz bolničkog kompleksa zastala sam kod štanda s cvijećem - i dok zaobilazim cvjećarne, cvijeće nađe put do mene na neočekivanim mjestima! Normalno da sam morala nešto kupiti...
Za radove je danas bilo malo prehladno i kiša, nastavljam čim bude moguće.
Iris, hvala na ideji, pa ja zaboravila da to MM može učiniti! Sad bum ja njega zgrabila... Andrea, šteta za tvoju motičicu, čovjek se  veže uz svoj alat...


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 21:29
Uživam u tvojoj pobjedi, ipak si nešto spasila a i pokazala im da baš nisi "guska v magli". Znam da je jedan čovjek u Dalmaciji zezao sa prolazom glavnog vodovodnog voda ili kanala kako li se to već zove,  preko svoje zemlje i dobio odštetu ne za eventualno počinjenu štetu nego za umanjenu vrijednost parcele jer tu gdje polože kanale ne možeš ti raditi što hoćeš. Svi smo se smijali kad je postavio zahtjev za odštetu (radilo se o 100.000 kn) jer nam je izgledala suluda svota a na kraju je dobio novac jer im je bilo jeftinije njemu dati koliko traži nego raditi novi projekt. Nije baš to ako da ti moraš na sve pristati. Izgubila si već puno i teško da možeš više izgubiti pa im sad lijepo navedi sumu od koje će ih zaboljeti glava smile78(znaš ona formulacija "za pretrpjelu duševnu bol")


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 21:39
Ti si stvarno vrijedna i po kiši i po zimi i po M vodama,svud te imaBig%20smile
Ja u nedjelju posadila to"malo"LOL jagodica od tebe i ova kišica danas im  je,vjerujem,super došla.
E kak se taj cvjetak zove na zadnjoj slici,i mene je,čini mi se,ganjao po plodinama no otjerale su ga razne lukoviceLOL


Objavio: SilveK
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 22:01
Na zadnjnoj slici su 3 potočnice i 1 trajnica za kamenjare mislim - neznam kak se zove...


Objavio: SilveK
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 21:18
Danas sam opet bila vrijedna - posadila sam one 4 biljčice koje sam kupila jučer, posadila sam još stolisnik, kukurijek i jedan paket lukovica za koje se ne mogu sjetiti kak se zovu, neki plavi zvončići. Povadila sam još 1 sanduk vrtnih jagoda i stavila pod jabuku gdje već 2 puna od prije čekaju na sadnju - vadim ih s busenom zemlje pa budu tak izdržale jedno vrijeme....glavno da čim prije povadim čim više.
Sad sam maloprije prolazila kroz kaufland - ajoj - dobili su novu pošiljku cvijeća...smile103   normalno da sam nešto kupila - mali zamioclucas i jedan mali mix - dracena magniata i još 2 biljčice (ispravite me ako sam ovo krivo napisala).  I tak, kolekcija je sve veća i veća...


Objavio: iris
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 21:44
teško žabu u vodu natjerati hihihi

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:15
Danas smo se sreli s čovjekom iz M.voda - pazite ovo - ne misle postavljati samo kanal za oborinske vode kako su nam rekli, nego i glavni vod kanalizacije duž cijele te trase, a mi to saznali tek danas (da ih u pon nisam zaustavila rekli bi nam poslije)!!!!!! Susjedi su ostali šokirani, a i ja. A što nam nude za to - svakome po 5.000,00 kn za služnost - u vidu troška za priključak + naknada štete po kopanju što će se kasnije utvrditi - moram sve poslikati i staviti na papir. E sad, susjedima je ovo 3. kuća u koju su se uselili i potrošili ogromne pare za renovaciju da im bude sve po vasti (nešto kao feng shui, samo mnogo starije i indijsko). Ok, kako god to nekima zvučalo čudno, oni stvarno vjeruju u to da je razmještaj po gruntu bitno za zdravlje (navodno postoje i znanstvene studije o tome) i nikako ne žele kanalizaciju s istočne strane, niti oborinske s zapadne. Sad su ponudili rješenje - kanalizacija s njihove zapadne (po njihovom), oborinske s njihove istočne - (po našem) - e sad budemo sutra čuli kaj projektanti vele na to - saga se nastavlja. Jedino neznam da li je ukupno 10.000,00 kn dovoljna kompenzacija da M.vode dobiju pravo služnosti do daljnjeg preko naših 100 metara posjeda - na žalost ne znam gdje bi to mogla saznati - ipak 2 voda cijevi nisu mala stvar.

Eto, danas sam uspjela povaditi još jedan sanduk jagoda, sad me već 4 sanduka pod jabukom čeka za sadnju, a još toliko toga za izvaditi.....


Objavio: Mikica
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:40
Dakle ovo je saga o oborinskim i inim vodama.Držim ti fige da to rješiš na najbolji i najbezbolniji moguće način.Ja sam isto takva i vječno istjerujem pravicu.Lijepo ti uređuj svoj vrt jer to smanjuje stres pa ćeš imati više energije za borbu sa "vjetrenjačama"!!smile171


Objavio: Triša
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:46
Sigurna sam da ćeš to uspješno riješiti - teško je ali vjerujem u tebe - nažalost u naš sustav baš i ne, previše gorkog iskustva. 

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:27
Danas sam opet bila u radovima. Prvo sam opet (po tko zna koji put) obišla dućane i pronašla nove biljke:



No dobro, ovo je poklon od MM za sutrašnji rođendan, ali sam ih sama birala, on je na mukama bio koji cvijet odabrati pa sam mu olakšalaLOL

Prijatelj mi je na posao dostavio 5 sadnica ribizla, 6 malina i 1 ogrozd - mislim, znaju ljudi kako odabrati poklon.
Uglavnom, očigledno je što sam radila cijelo poslijepodne. Posadila sam ribizl i maline na novu gredicu, a ispod njih jagode:




Morala sam prekopati gredicu malo dublje jer sam naišla na tunele "starih prijateljica" - to mrze. Ribizle i maline odvojila sam malim pojasom cvijeća:



Između ovih trajnica budem kasnije još stavila i nešto jednogodišnjeg, ove 3 ne cvatu istodobno pa budem probala iskombinirati.
Ogrozd sam posadila na gredicu vrtnih jagoda, sve dobro zalijala...Nadam se da bu većina ostala, jer su već jako propupale...
Sve ostalo sam stavila u kutiju (bolje da ne velim koju po redu) i čeka za sjetvu....Ove godine sam nakupovala toliko cvijeća da neznam kamo će ići povrće - moram proširiti vrt!
A na vrtu toliko toga propupalo i u cvatu.... (slike u foto-galeriji biovrt)Smile


Objavio: Triša
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:35
Sve pohvale za tebe, još ću pogledati i ostale slikice, a za sutrašnji rođendan želim ti svu sreću ovog svijeta.smile73

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:41
Hvala Triša! smile78


Objavio: shasha
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 10:16
Ti već misliš kud ćeš saditi cvijeće a ja sam tek kod sijanja.Ne znam ni kuda sve to posijati http://www.zena.hr/forum/smile.64060.html">


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 12:10

smile78smile78smile78smile78smile78smile78smile78

Ugodno društvo i lijep dan


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:15
Hvala! smile78


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:39
Joj Shasha, i ja sam još na tim mukama, ali sad sam si dala prioritet za ove kupljene sadnice koje već imaju zelene pupove, ali imam osjećaj da će me uskoro uhvatiti panika kad pogledam sve ono silno sjeme koje još nisam posijala...To mi i treba kad sam tak neumjerena i nebrem si dati graniceWink.



Objavio: andrea01
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 00:03
Silvek da te utješim, niti mi nemamo granica... smile156

Još nisam ispraznila kutiju sa sjemenkama, a shasha mi već novo sjemenje donosi ovaj tjedan! smile42 Budući ovo do sad posijano je u teglicama, posudama i sl.... ovo što stiže će direktno u zemlju! Wink


Objavio: SilveK
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 22:43
Danas nisam sigla ništa raditi, imali smo opet sastanak u vezi kopanjja, ovaj put s direktorom M.voda: kanalizaciju smo potpuno izbacili iz priče, oni mijenjaju trasu po javnom putu, jer od nas ni od susjeda dozvolu dobili nebudu (a oni si tak zamislili jer bi im tak bilo manjne posla i jeftinije - baš nas briga za to)!!! Jedini problem ostaje kanal za oborinske vode koji mora nekud tud ići, jer su tu kuće najniža točka - o tome ćemo još pregovarati.
Htjela sam barem obrezati jabuku - slomila sam nove škare za rezanje! Mislim stvarno - pa nisam tak jaka!
Niknule su mi bijele suzane!!!!! Od dade28 sam dobila 6 sjemenki, 3 sam posijala, 3 ostavila za poslije jer od prošlogodišnjeg kupljenog sjemenja ništa nije niknulo.... Niknuo je i paradajz koji sam dobila od Shashe i karpatski zvončić!!! Pofalilo mi mjesta na klupčicama kod prostora za te silne posudice s biljčicama, a treba još sijati...


Objavio: Triša
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 15:19
Silve valjda će pregovori biti zadovoljavajući kao što je i tvoje zadovoljstvo posađenim biljkama i onima koje su nikle, a što se tiče posudica i mi preskačemo preko njih, sad je zima i opet su sve u hodniku i podrumu.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 17:57
SilveK,da te pitam kaj sad sa tim paradajzom.Moj je niknuo i ima 2lista i druga dva tjeraju. To je jako jako malecko pa se bojim dirati. Nije,naravno,gusto posijan no trebam li ga ja presaditi u zasebne posude? Ako trebam kad da to radim?
E da meni svih 6  niknuloThumbs%20Up


Objavio: SilveK
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 21:10
I meni je niknuoThumbs%20Up!  Možeš ga presaditi zasebno, ali možeš ih ostaviti u istoj posudi  - ako nije gusto posijan jednostavno ih razdvojiš prilikom sadnje na vrt - ja ih inače sadim po 2 skupa. Ako ih rasadiš možda će se malo brže i više porasti, ali u biti to je tako mala razlika da nema potrebe (bar tako radimo baka i ja - ja slijedim neke njene metode).Wink


Objavio: SilveK
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 21:22
Danas nisam ništa "zemljano" radila - padala kiša. Ali sam zato uspjela kupiti novu motičicu i nove vrtne škare  - pa da vidimo kako bude to dugo izdržalo cijelo.LOL

Kupila sam još neke biljčice i jednu paprat za sobu, a od prijateljice dobila ciklamu (ova mi mora preživjeti !!!!!)





Inače osjećam se grozno radi ovog s M.vodama, kako su nam pokušali podvaliti kanalizaciju i skoro uspjeli da nisam reagirala, pa još kud s kanalom za oborinske vode - možda ipak po našem....osjećam veliki kamen u želucu, a gušterača radi ko luda...


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 21:59

Ne daj se Silvek, ne daj se moja Silvek gadovima....smile78

A kaj ja mogu kad me stalo nešto asocira na neke davne, drage stihove a to kaj sam original zaboravila, kao da je to nešto bitno


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Ožujak 2008 u 09:55
Baš sam i Pomme pitala kaj da mu radim(paradajzu).Ok nije jedna biljka na drugoj,pa nek tako ostane.


Objavio: Triša
Datum objave: 19 Ožujak 2008 u 09:59
Silve držim ti fige, nemoj se nervirati, sredit će se sve već nekako.
Uživaj u biljčicama i usmjeri misli na ljepotu prirode.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 20:26
Danas sam se bacila na sijanje biljčica na tavanu tj potkrovlju - tamo još nismo sredili prostor, pa to koristim kao spremnik za cvijeće zimi i vrtić za male biljčice. Najbolji dio je što je MM pred 1 godinu pripremio konstrukciju za stepenice, i ostao je na tome, tako da se gore pentram preko ljestvi. Meni samoj nije problem gore doći, ali nositi vodu, tegle, zemlju....po ljestvama i malo petrancije - pa mi onda uvijek skoro nešto padne ili ja gubim ravnotežu na ljestvama - koje nisu dosta duge...... Uglavnom, fuksije su počele pupati, niknule su gazanije, lisičji rep, statice, pijetlova krijesta nešto malo, kana i geranium lagano napreduju...od posijanih začina prošli tjedan (mažuran, bosiljak, timjan, origano, lavanda, menta i melisa) niknuo je zasad samo mažuran - ima još vremena.




 Danas sam presadila 3 sadnice ukrasnog duhana koji je niknuo još zimus kad su mi slučajno pale sjemenke u teglu s cvijećem - već je dosta veliki, onaj koji sam poslije baš ciljano sijala sad ima(ju) 2 mala listića:



Danas sam još posijala kadifice - žute, narančaste, šarene i neke visoke - sve skupa izmješala i nebum znala što je što dok ne procvatu Ermm, ma nije toliko bitno), jučer sam (tek) posijala sjeme koje sam donijela od Shashe i dobila od Dade28 - to sam čak obilježila - ono koje sam znala što je - za 1 sam zaboravila, ali ok, znam da je cvijećeLOL) Danas sam još posijala celer rebraš, ukrasnu lavandu, salpiglosis, plamenac, 3 vrste klinčića, cleome, verbenu i goruću ljubav. Sad još idem posijati rajčicu koju sam dobila od Xenie64 (tegle spremne) i to bu to za danas  - a onda - konačno se moram prisiliti na učenje. Ispit je 27., a ja gradivo još nisam pomirisala. Na poslu ludnica, morala bum raditi i u subotu, rokovi su nam do 31.03., a ja još razmišljam kako to fizički uspjeti izvesti - uvijek premalo vremena. Ah dobro, dosta - odoh ja sijatiSmile.




Objavio: xenia64
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 22:13
Ne brinem se ja da ti to sve nećeš stići. Da je meni samo dio tvoje energije ...Takav je i MM pa mu uvijek kažem da je Bog svjesno spojio takve poput njega i ljenčine poput mene da ne propadnem u životu.


Objavio: Triša
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 22:18
Ja imam hrpu sjemenja posijanog, već nešto presađeno, ali ovo što ti radiš zaista je čudo.
Silve velikasmile78


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 10:28
Famozna si, jednostavno me uvijek potakneš da izvučem još malo energije iz sebe kad pročitam što sve stigneš, za što sve imaš volje smile141


Objavio: SilveK
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 18:45
Danas je padao snijeg, zima je... ništa od radova. Pregledala sam malo biljčice: uspjelo mi je razmnožiti kućnu sreću, i to jednostavno da sam vrh biljke stavila na zemlju druge tegle - sama se zakorijenila. Pročitala sam da se razmnožava dijeljenjem, ali logičnije mi je bilo ovako - pozajuće vrste se tako razmnožavaju u prirodi:



ovo na slici se "razmnožena" biljka dalje sama množi u drugoj tegli...

Papučica mi napreduje jako sporo, ali ipak napreduje...



hibiskus cvate lagano cijele zime, ali nikak da uhvatim dovoljno svjetla da ga poslikam u cvatu, eto današnjeg pupoljka:



Big%20smile da, da, treba oprati prozore,.....ah, ionako mi se ne gleda vanLOL)

u kupaonici je procvao afrički ljiljan (opet premalo svjetla za dobru fotku):



i šećer za kraj: niknuo prvi crveni ricinus:



Prošle godine sam se jako namučila s njjime, jako je osjetljiv na količinu vlage u zemlji pri klijanju.  Morala bi čim prije posaditi veprinu i reznice grožđa koje sam jučer dobila od Iris, vrtni hibiskus sam jučer popikala reznice u teglu, isto i čuvarkuće. Jedva čekam mrvicu toplije vrijeme da uspijem posaditi nove biljčice...




Objavio: ines
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 18:59
Afrički ljiljan je predivan, izgleda tako nježnoEmbarrassed


Objavio: Triša
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 19:26
Silve, pa stvarno je niknulo dosta toga, ali ide tebi to od ruke. Ricinus, slatki mali crvić - nisam do sada vidjela. Afrički ljiljan, obožavam ga- prenježan je- divno, a tek pupoljak hibiskusa-čaroban.smile128

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 20:33
Danas sam puno fotografirala vrt - slike u galeriji biovrt. Probrala sam si lukovice gladiola i acidanthere  - čim budu uvjeti sadim ih u vrt. Inače imam mnogo bebača tih lukovica - previše čak i za mene, stavila bum u oglase, pa tko voli... Pomogla sam malom ricinusu da izvuče lupine iz zemlje - prilično su velike... i to je to za danas. Sutra je novi dan...


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 20:57
Silve - već radim popissmile143rezerviraj gladiole i acidanthere.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 19:35
Danas nisam mogla izdržati - trebalo je posaditi veprinu i reznice grožđa. Kako se je poslijepodne uspio otopiti snijeg, motičica u ruke i pravac vrt. Nije bilo puno posla, a što se mora učiniti - nije teško.
U kući se mučim s malim bijelim crvićima u pojedinim teglama, nitko zasad nezna kaj točno s tim (otvorila temu - ljudi pomagajte!!!) Presadila sam 3 male biljčice suzane i 2 papričice koje su uspjele preživjeti napad - ostalo poplavila u wc školjku - crvići pojeli sve sjemenke paprike.

Ostalo ipak sve buja. Procvao hibiskus:



napreduje sapunika (mislim da se tako zove, vrsta physalisa - jestiva (u pozadini) i male biljčice nara koje sam uzgojila iz sjemenki iz ploda:



I uvijek zaboravim napisati, vidim da se mnogi zbunjuju u vezi mog imena tj. nadimka. Ono je Silvek (skraćeno od Silvija), veliko K pišem na kraju jer je ujedno i zadnje slovo nadimka i prvo slovo prezimena. Malo je fora jer vuče na muški rod, ali eto, tako me zovu još od srednje škole, a i na kraju krajeva, svi mi imamo i nešto muškog i nešto ženskog u sebi (to sad iz mene govori trenerica za spol i rod, ali dobro, to je sasvim druga tema...)



Objavio: shasha
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 19:40
SilveK kako si to nar posijala? Iz onog kupljenog si sjemenke izvadila?


Objavio: iris
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 19:54
ne mogu sad pronaći tu temu o crvićima
ali evo što sam našla na internetu:
Kod bilja u loncima često u to vrijeme na površini primjećujemo male bijele crviće. To je znak da bilje držimo prevlažno. Najbolje je površinu zemlje u loncu posuti pijeskom koji se brzo suši. 
http://www.zena.hr/clanak.aspx?id=243 - http://www.zena.hr/clanak.aspx?id=243

i na drugom mjestu se spominje da se ti crvići zovu sovice - http://www.forum.hr/showthread.php?t=209790 - http://www.forum.hr/showthread.php?t=209790


ne znam može li ti to nešto pomoći


-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 20:01
Shasha, iz kupljenog - savjet pročitala u Ljekovitim biljkama. Ako hoćeš, donesem ti jednu biljčicu.

Iris, hvala na pomoći. Sad još moram saznati kako se uspijevaju razmnožiti i tko je prijenosnik...(jer nisu u svim teglama)


Objavio: dina
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 16:37
Silver K kod tebe ce biti prava mala đunglica
prelijepo je jos kad sve procvjeta

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: dada28
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 20:52
SVAKA ČAST!!! Baš si vrijedna i gušt mi je čitati tvoj dnevnik.

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 21:53
SilveK,volim ja nar,kupit ću ga pa malo odvojiti"od svojih usta" da posadimLOL


Objavio: SilveK
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 22:22
Ma Shasha, imam viška, da se ne mučiš ispočetka...

Inače danas si opet nisam mogla pomoći - išla u Kaufland macama po kekse, a kad ono rasprodaja cvijeća. A trebalo je proći pokraj da bi se došlo do keksi - ovo sam "zahaltala" po putu:



Mislim, sirote maćuhice su po 0,99 kn/kom, sirotice su ocvale i imaju male pupoljke - morala sam ih kupiti za slučaj da ih nitko drugi neće, sirotice male...LOL, kod mene ima mjesta.. pa još 2 biljčice za kamenjare (inače nemam kamenjar - ali to ne znači da ga jednog dana neću imati, a za početak imam - biljke za kamenjarLOL), i još 3 kućne biljčice - hipoestes u 3 boje. A prije toga sam još dobila sadnicu ukrasne trave...Izgleda da imam posla za sutra...







Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 22:31
Kaj otvaraš rasadnik?


Objavio: Triša
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 23:08
Silve, danas je bila izgleda humanitarna akcija - spašavanja biljasmile141

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 23:31
A dobro SilveK,neko krene prvo biljke kupiti za kamenjar a netko prvo kamenjeLOL.Bitno je da se počne odnekud.
Franjica,ona samo proširuje rasadnikWink


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 19:42
Pa dobro, baš dobro, ak se ne varam vi ste susjede pa kad dođem k tebi bumo ju iznenadile, kaj ne? Imam ja one velike torbe kaj su šverceri nosili iz Mađarske, buju poslužile kad se Silvekin sanatorij pretvori u oratorij boja, mirisa i cvjetova...
 
smile57


Objavio: SilveK
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 22:36
Susjede preko Drave, ali nije daleko. Ma slobodno dođete, pretpostavljam Franjjice da trebaš tako velike torbe da staviš unutra sve što mi misliš donijeti? LOL Ma baš lijepo od tebe! Onda dobite čak i kavu i nekaj biljčica za put...Wink

Inače, danas sam jako smile198  smile188 smile213

pogodite što dam našla........


sadnice duda!!!




Poslije ispita u Vž (koji sam pretpostavljam prošla, čekam rezultate) svratila sam u Baumax, ajd da vidim što ima novog. I kad ono:  smile94

Tražim ga već godinama, a etu u baumaxu po samo 17 kn sadnica. Konačno!!!! (joj kak male stvari znaju usrećiti čovjekasmile198)
No normalno da nisam stala samo na dudu, kupila još roza ogrozd i neke jabuka-bobice, neznam zapravo što je to, ali bude raslo kod mene... Dalie - joj, obožavam ih, nisam mogla odoljeti...a imam ih već toliko...

Danas dobila hostu od Xenie64, kako mi je poštar urušio kuvertu u ruke tako sam uzela motičicu u ruke i odmah ju posadila... Primjetila sam da je  dosta lukovica što sam sad najkasnije sijala - izgnjjililo. Ovo vrijeme s previše hladnoće i kiše ih je sredilo...ah dobro, opet u nabavu na jesen...bilo bi prejednostavno da sve uspije... Ali zato mnogo toga niče i priprema se za cvat...uskoro...




Objavio: Triša
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 22:43
Dud me strašno podsjeća na djetinjstvo, jer je ispred kuće moje none bio veliki dud (mi kažemo murva) i to crni, i mo smo se kao klinci tukli oko njega, a danas moj unuk-pa sigurna sam da pojma nema što je to. Baš ću mu ovaj vikend u vikendici pojasniti-ima ga susjed i stalo se prijeti kako će ga odsjeći.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 22:53
Bijeli ili crni? (mislim, još moram nabaviti bijeli, pa sam radoznala s namjeromLOL)


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 21:37
Danas opet pun pogodak - išla sam u gramu po neke lukovice, kad ono - sadnice borovnicasmile184. A baš sam danas raspravljala s kolegicama na poslu gdje ih nabaviti... Odmah sam zgrabila 2, jer tko zna kad ću opet naići na nešto takvo....




Sad još trebam naći brusnice, pa bu valjda to to od bobičastog voća - do daljnjegLOL

 




Objavio: ines
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 21:41
Vidim ja da si ti još nekaj upecala uz te brusnice ili je taj cvjetak samo zalutao na slikuEmbarrassed


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 22:00
Ma normalno da sam i to upecala....onak usput mi zapao za okoLOL


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 22:55
Joj kak je crni dud bio fin, jes da si poslije sav musav oko ustiju i po prstima ali to je stvarno bilo fino. Ljudi pa ne mogu se sjetiti da sam ga zadnjih 20 godina igdje vidjela. Bravo Silvek, vraćaš nas u djetinjstvo!


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 12:13
SilveK borovice će biti čudo, a ovo je fitonijica ako se ne varam - bravo, opet si ih opustošila.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: rijeka53
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 14:51
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Dud me strašno podsjeća na djetinjstvo, jer je ispred kuće moje none bio veliki dud (mi kažemo murva) i to crni, i mo smo se kao klinci tukli oko njega, a danas moj unuk-pa sigurna sam da pojma nema što je to. Baš ću mu ovaj vikend u vikendici pojasniti-ima ga susjed i stalo se prijeti kako će ga odsjeći.
 
....pitam se pitam, kamo su nestale sve te murve, nekada ih je bilo sakamo i to vele vele, a sad neznam kamo bin ju sla videtiConfused


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 16:02
Govori mm da ima još nekoliko crnih na podmurvicama kodženskog doma, ali ja ih nisam videla, ali mm je veliki optimist.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 20:49
Ima ih na Molatu, cijeli drvored. Mislim da su ih ljudi puno rušili jer privlače mnogo insekata, a današnji ljudi su uglavnom jako komotni i fini, pa bi sve upakirano u celofan i mašnu, a ne da im zuje pčele dok beru voće - strašno, a i fleke treba oprati.... banalno, ali istinito. Moram se hitno naučiti cjepiti voćke da si posadim voćnjak s starim vrstama voća, jer uskoro toga više neće biti...
I u međimurju ih je nekad bilo strašno puno, a sad sam bila u potragi godinama da sam konačno došla do sadnica... Jedino sam primjetila da su obrezane da se formiraju o grm, a i kolegica mi je pričala da su uzgojili vrstu koja je grm a ne drvo, ali, vidjeti ću...glavno da sam ih našla


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 21:44
Ta ideja sa starim vrstama voćki me oduševila, bravo za tebe.
Ja ti inače imam neko malo imanje u Bakarcu i tamo imam puno smokava i trešanja. Smokve su bijele  ali ima i crnih koje su mi u srcu, još iz djetinjstva, kad sam ih brala s nonom, a kako sam i sama nona, zn aš kad je to bilo.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dada28
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 21:46
U dvorištu mog dide bio je bijeli dud...na žalost, nema više ni mog dide, nema ni duda, ali ostale su divne uspomene...

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 22:47
Triša, daj me se sjeti kad buš imala neku malu sadnicu smokve pri ruci...one crneWink
Dada28, i moje tete su nekad imale veliko drvo bijelog duda, još se točno sjećam tog okusa...porušile su ga radi mnogo gusjenicaConfused (a ionak imaju kokoši koje su to tamanile), a ja sam bila premala da bi ih spriječila...

Ali zato sam danas ja posadila svoja 2 duda, 2 borovnice, 1 ogrozd, 1 apfelbeere (neznam hr naziv za to), i mnogo cvijeća koje je čekalo svoj komad zemljice - ranunculuse, ukrasni luk, graničice, kukurijek, tigridiu,eremurus, irise, polygonatum,sparaxis i agapanthus. Još imam brdo ljiljana za posaditi (smišljam s MM nekakvu mrežu kao zaštitu od voluharica),astilbe, gladiole,acidantheru  a i dalie na tavanu (2 kutije + nekih 10-tak novih pakiranja) čeka svoj kutak pod suncem... Sad sam malo prije rasadila koktel rajčicu - zeznula sam kod sijanja (pretjerala) i sad ju imam previše...jer još imam nekih 10-tak vrsta u posudicama - neznam kam bu to sve staloLOL Uspjela sam i posaditi skoro sve maćuhice pred sumrak. Nadam se da bu sutra dobro vrijeme da raspalim još jednu turu po vrtu, krumpir bi trebala posaditi... i sijati povrće....



Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 00:13
Vidim ja da tko je vrijedan!!!
Stvarno se pitam dali će te biljke stati na ono područje koje si nam uslikala!
Vidim ja da ću imati i od tebe štogod užicati!!! smile156
Sad si me podsjetila da i ja imam paket dalija za zasaditi!!! smile161


Objavio: dada28
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 17:03
SileK, ti si neka super žena ili ti dan traje 48 sati...baš si vrijedna i puna energije.

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 21:51
SilveK baš si super, puna energije, ljubavi i znanja, ma pravi poticaj za prste u zemlju gurnuti. MOram malo pogledati mogu li još malo betona razbiti pa zemljice nasuti a onda žicanjesmile78


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 22:06
Silve- ja sam bez teksta ostala (što mi se nikako ne događa) moji bi ukućani popadali od smjeha da čuju da sam bez teksta, jer su uvjereni da to nije moguće. Inače sam mala 152, ali glas je gromoglasan, uvijek za oktavu viši od potrebno, a i volim pričati i pričam 100 na sat.  Kratak opis moje malenkosti - valjda sam sad i manja, jer će nakon klimaksa sigurno uslijediti smanjenj koštane mase.
 
No sve to skupa nije bitno - bitno je tvoje-moje cvijeće - mojih predivnih 17 kovertica sa sjemenkama i za to ti 17 puta hvala, hvala (neću pisati 17 puta, jer ti znaš što mislim).
Nego malo me brine dali je tebi nešto ostalo od svega ovoga . Sutra mi se čini da nemam neki veći posao, selim se u dvorište, izvlačim sjemenke i ssssssiiiiiijjjjjjjjjjeeeeeemmmmmm. Uh kako sam vesela i sretna. Hvala ti 17 milijona puta.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 23:40
Ma Triša, da znaš koliko sam sjemenki imala, spremala sam ih tjednima na jesen - ali s obzirom da ne prekopavam, da ih nisam skupila imala bi đunglu ove godine...Već sad sve nešto niče, a meni je tako teško teško isćupati i baciti...

Danas je bio fenomenalan dan za radove. Odmah poslije ručka krenula sam na posao (mislim, radila bi i prije, ali nedjelja je jedini dan kad se konačno mogu naspavari jer su mi tjednom dani jednostavno prekratki, pa premalo spavam...). Prvo sam iznjjela dature iz podruma, jadnice, ne izgledaju baš najbolje...zatim dalie s tavana - strašno dehidrirane. Uzela sam motiku u ruke i krenula ispred kuće - skinula 1 metar trave širine, tj proširila cvjetnjak na račun travnjaka (MM oduševljen - manje za kositi), i nasadila tu i svugdje gdje je bilo mjesta dalie i nešto ljiljana. :



Inače je taj dio ispred kuće na jugu, pa tu strašno prži sunce i jako se namučim svake godine u pokušajima da imam punu ogradu cvatućih jednogodišnjih puzavica - ne rastu i ne cvjetaju obilno radi "prženja", a i zemlja je ilovača, pa i kad zalijevam ne dopire do korjenja kak bi trebalo...

Još sam ostatak dalia posadila na vrt - napravila par "cvjetnih odmarališta " između povrća, posadila likovice gladiola i achidanthere, posadila majčimu dušicu s mirisom limuna i kadulju s šarenim listovima, pa još na cvjetnjak iza kuće  - koji je na sjeveru i u hladu, pa tu sve sporije raste - 2 biljčice za kamenjar. I onda je pao mrak - prerano. Jučer sam još uspjela navečer nešto posijati, danas još moram srediti neke papire pa nebrem više ništ, a mislila sam još presaditi rajčicu. Uglavnom, danas sam se baš dobro razgibala i dosta toga napravila...Dobro proveden dan.


Objavio: Triša
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 08:21
Najbolje proveden dan je takav kao tvoj jučerašnji, i mada si se naradila, to silno zadovoljstvo učinjenim - ničim se ne može zamjeniti. Potpuno te razumijem, ja nebi izlazila iz dvorišta, kad bi po danu sjalo sunce, a po noći padala kiša, to bi za nas bio raj, a vjerujem i za sve naše cvjetne prijatelje.
Samo nek se susjedi probude - idem odmah pokositi male djelove travnjaka, bit će još manje zahvaljujući tebi i onda sijem, sijem, sijem i tako bi mogla do sutra. Velika pusa 17 puta za tebe.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 21:33
Imaš pravo Triša - noću kišica, danju sunce - pravi raj. Nadam se da se neće ponoviti ove godine suša kao prošle...

Eto, danas sam konačno obrezala do kraja jabuku. Ima veliku krošnju pa to nije bilo malo posla, a i ja imam malo neobične metode - prvo od zemlje, pa se onda spentram na nju, i finiš s ljestvama okolo. Nakraju još kružim okolo da vidim jesam li što propustila odrezati...
Danas sam još iznjela neko cvijeće van, amarilise, ružmarin i dvije tegle gdje su preživjele biljčice od prošle godine - 2 verbene i silver - koji je pustio pupoljke - uopće nisam znala da cvjeta. I moram na par dana obustaviti radove, jer imam još jedan ispit u petak, tak da sam si sad zacrtala - maximalno 1 sat vrta na dan, malo za dušu...do subote.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk