Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Lopoči: upute za sadnju i uzgoj

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Vodene biljke
Opis foruma: Sve o biljkama koje se sade u vodu,žive i rastu u vodi i močvarama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5451
Datum ispisa: 04 Studeni 2024 u 05:26
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Lopoči: upute za sadnju i uzgoj
Objavio: dado_84
Tema: Lopoči: upute za sadnju i uzgoj
Datum objave: 21 Prosinac 2010 u 21:48

Lopoč  - Nymphaea spp.

Upute za sadnju i uzgoj

 

-         Sadnja: sade se  potkraj zime ili u proljeće ili u bilo kojem trenutku tjekom vegetacije (ljeto).

-         Veličina vaze: biramo tako da usporedimo veličinu rizoma s promjerom vaze te koristimo omjer 2:1; biramo dvostruko veći promjer vaze u odnosu na dužinu rizoma (npr. ako je rizom dužine 15 cm promjer vaze mora biti minimalno 30 cm). To činimo zato što se rizom širi horizontalno po supstratu te mu je zato potrebno osigurati dovoljno prostora. Da bismo odredili visinu vaze koristimo isti omjer. Svakako prije sadnje žile treba dobro oprati i prikratiti te odstraniti sve mrtve i raspadajuće dijelove.

-         Presađivanje: mijenjamo i povećavamo veličinu vaze svake druge godine te koristimo uvijek omjer 2:1. Tu operaciju obavljamo u fazi mirovanja biljke, potkraj zime, kada je voda još hladna ili po potrebi tijekom vegetacije. Bijke posađene u male vaze trebat će češće presađivati. Prilikom presađivanja i rezanja rizoma na više dijelova uvijek koristimo oštar nož tako da nam rez ostane čist i gladak. Sadimo tako da 2/3 rizoma ukopamo u supstrat te ga usmjerimo prema najdužoj dijagonali posude s time da stranu rizoma sa rezom naslonimo o stranicu posude.

-         Supstrat: koristimo uglavnom pjeskovit supstrat. Možemo koristiti običnu glinenu vrtnu zemlju (ne humusnu!) kojoj dodajemo 50% riječnog pijeska. Nikad ne koristimo univerzalni supstrat za biljke, treset ili druge organske mješavine za uzgoj bilja. Dobru mješavinu za sadnju čine 50% vrtne zemlje i 50% riječnog pijeska te 2 žlice peletiranog organskog gnojiva (npr. stalatico). Gnojivo stavljamo na dno vaze te ga prikrivamo sa 2-3 cm supstrata prije nego položimo žile i rizom lopoča u posudu. Žile nikako ne smiju biti u izravnom kontaktu sa gnojivom. Površinu vaze prikrijemo pijeskom ili sitnim šljunkom (pogoto ako u jezercu ima ribica).

-         Gnojidba: ako lopoče presađujemo svake godine gnojidbu ne treba obavljati budući da supstrat sadržava već dovoljne količine hranjivih tvari. Ako biljke ne presađujemo često, prilikom sadnje valja dodati u supstrat neko mineralno sporo otpuštajuće gnojivo kao Osmocote ili Basacote.

-         Položaj: lopoči vole uglavnom sunčani položaj, iako postoje sorte koje dobro uspijevaju i u polusjeni. Za bogatu cvatnju i normalan razvoj lopoči trebaju 4-5 sati direktne sunčeve svijetlosti dnevno.

-         Dubina sadnje: ovisi o sorti. Prilikom svake kupnje lopoča valje se raspitati o dubini na koju moramo posaditi biljku. Dubinu sadnje mjerimo od površine vaze do površine vode. Minimalna dubina sadnje iznosi 30 cm za patuljaste i spororastuće sorte do maksimalno 120-140 cm za najbujnije sorte.

-         Gustoća sadnje: svakoj sorti lopoča ostavljamo najmanje 1 m2 prostora. Za bujne sorte puštamo i do 2 m2 slobodne površine jezerca.

-         Održavanje: osim presađivanja i gnojidbe oko lopoča nema puno posla. Tijekom vegetacije valja odstraniti sve ocvale cvijetove te požutjelo i raspadajuće lišće.

-         Štetočine: uglavnom su to biljke otporne na bolesti. Povremeno na listovima možemo pronaći lisne uši koje lako odstranimo mlazom vode. Probleme mogu stvarati Koi šarani koji obožavaju grickati listove lopoča, a pogotovo mlade izboje koji su jos pod vodom. U tom slučaju lopoče valja zaštiti mrežama koje ribe drže podalje od lišća i rizoma.


Par slika lopoča iz moje kolekcije

N. Arc en ciel: jako cijenjena sorta sa trajno satiranim listovima.

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2241414850102929362NgvhzL">

N. Colorado

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2410764490102929362bjGmFP">

N. Indiana

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2897915640102929362QZJrPr">

N. Marliacea chromatella

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2776723670102929362UdFIfC">

(Sadržaji teksta i fotografije moje su vlasništvo. Ne dozvoljavam mijenjati, distribuirati, objavljivati ili na bilo koji drugi način prenositi sadržaj bez mog odobrenja, kao i bez navođenja izvora i autora teksta i fotografija.)





Odgovori:
Objavio: Kreos
Datum objave: 22 Prosinac 2010 u 10:07
Možda će koga zanimati nešto i o tropskim lopočima, s kojim sam se poćeo "baviti" ove godine!

Ima nekoliko razlika koje dijele tropske lopoče od lopoča koji pridolaze u hladnijim krajevima. Prvenstveno temperatura vode: što ne znaći da tropski neće rasti u hladnijim uvijetima ili hladnovodni u toplijem okruženju!
Ostale od razlika su manje više u nervaturi lista, cvjetnoj stapci (koja je uvijek nekoliko cm iznad vode), laticama, formi rasta itd.

Tropski lopoči su još podjeljeni na lopoče koji cvatu preko dana te one koji otvaraju cvjetove tek u predvečer!

Neke od karakteristika tropskih lopoča:
Boja cvijeta: bijela, žuta, pink, skoro crvena, plava, te sve varijacije svjetlije, tamnije!


Način rasta: svi rastu iz centralne krune


Listovi: najčešće dvobojni prošarani s žljebovitim ili nazubljenim rubovima, koji su izraženiji kod onih 'noćnih'


Razmnožavanje: sjemenom za varijacije, dijeljenjem biljke, te gomoljima (koje biljka stvara prije odlaska u 'hibernaciju')


Objavio: dado_84
Datum objave: 22 Prosinac 2010 u 12:39
Ja bi jos dodao da hladnoca i lagano smrzavanje listova na povrsini vode potjecu stvaranje novih gomolja (vise nalik lukovicama). Pri tome treba vodit racuna da tjekom tog procesa glavni gomolj  pocinje odumirati.

Kreos: lopoc na slici je tvoj? koja je to sorta?


Objavio: Kreos
Datum objave: 22 Prosinac 2010 u 13:05
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:



Kreos: lopoc na slici je tvoj? koja je to sorta?


Slike nisu moje, osim zadnje gdje je gomolj!

Lopoč sa  slika su N.Islamorada' , N. 'Bill Frase' ako se ne varam!

Ja imam 5 vrsta, 3 (bijeli, pink, crveni)koji "cvatu" poslje zalaska sunca, od kojih znam da je jedan 'Kaset'

Druga 2 cvatu po danu, od kojih je jedan 'St. Louis Gold' - žuti, koji je ujedno i viviparan, te 'Miami rose'-rozi

Držao sam ih u malim loncima, da bi mi proizveli što više gomolja, te ih nisam prihranjivao. Nisu toko bili atraktivni, ali na kraju sezone barem znate da će oformiti gomolje, koje onda prezimljavam u podrumu!


Objavio: dado_84
Datum objave: 23 Prosinac 2010 u 22:10
Pogledao  sam malo po netu te lopoce koje si naveo. Stvarno su lijepi!. Meni je ova godina bila katastrofalna sto se tropskih lopoca tice. Zima je previse trajala, voda u bazenima se dosta kasno zagrijala tako da mi je izostala u potpunosti cvatnja :((. Inace imam samo 3 tropska lopoca: N. lotus sa crvenim listovima, N colorata i N. daubeniana.


Objavio: Kreos
Datum objave: 23 Prosinac 2010 u 22:36
Ja sam svoje iz plastenika stavio u vanjski bazen tek u 6 mjesecu, i 'žuti' je cvao do sredine desetog mjeseca!
Meni je ova prva godina, šta se tiče tropskih lopoča


Objavio: dado_84
Datum objave: 26 Prosinac 2010 u 14:00
Kreos da li znas neku metodu za forsirat gomolje tropskih lopoca koje nece proklijati? Ja imam vec dvije godine par velikih gomolja koji necenikako da se probude :(.


Objavio: Kreos
Datum objave: 26 Prosinac 2010 u 15:05
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

Kreos da li znas neku metodu za forsirat gomolje tropskih lopoca koje nece proklijati? Ja imam vec dvije godine par velikih gomolja koji necenikako da se probude :(.


Znam da su manji gomolji veličine oraha, puno vitalniji i daju više biljčica, od starih i velikih gomolja!
Po netu sam vidio da stari gomolji, ali koji su ispijeni šta se pohranjenih rezervi u samom starom gomolju tretiraju, kao i mladi, mali gomolji, samo im za formiranje mladica treba i do 6 mjeseci!

Moji koji su u fazi mirovanja imaju na sebi male formirane listiće i kad bi ih stavio u vodu temp 20+ °C krenuli bi odmah s rastom!
Čak sam primjetio da je St. Louis Gold  nastavio s laganim rastom na temp 12°C u podrumu gdje prezimljuje 'Po London' metodi!

http://www.internationalwaterlilycollection.com/LandonMethod2010.html - http://www.internationalwaterlilycollection.com/LandonMethod2010.html


Objavio: Kreos
Datum objave: 31 Prosinac 2010 u 13:18
Ovogodišnji tank u kojem sam forsirao gomolje !





gomolj prije stavljanja u vodu temp vode 25°C


2 tjedna kasnije


poslije 8 tjedana, prije presađivanja




lopoči vani u kaci





Objavio: dado_84
Datum objave: 31 Prosinac 2010 u 19:25
Ljepo su ti izrasli lopoci. Nisam jos stigo pogledati one filmice za koje si stavio link jer mi steka net. Da li si koristio neku dodatnu rasvjetu za forsiranje?


Objavio: Kreos
Datum objave: 01 Siječanj 2011 u 16:22
Bez dodatne rasvjete! Samo su bili na južnom prozoru!


Objavio: dado_84
Datum objave: 01 Siječanj 2011 u 17:34
onda stvaro svaka cast! :)


Objavio: Kreos
Datum objave: 03 Siječanj 2011 u 12:42
Evo par slika gomolja!







Mali gomolj veličine zrna graka u staklenci na prozoru!






Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 00:15
Mi smo lopoče iskopali na jezeru Jegeniš, transportirali smo ih u plastičnim kantama i prije sadnje smo za njih zavezali ciglu i bučnuli smo ih u jezerce. Svi su se primili i rastu i cvjetaju godinama.
Čini nam se da kanta i cigla daju jako dobre rezultate.


-------------


Objavio: rain
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 11:25
Kreos,Dado,molim vas malo više info o prezimljavanju tropskih lopoča.Da li ih spremate s teglom u kojoj su rasli,ili vadite gomolje?Idućih dana mi stižu gomolji tropskih lopoča bez zemlje,samo u vlažnom okruženju.Da li bi bilo pametno da ih do zatopljenja čuvam u vlažnom perlitu,na oko 10 stupnjeva?Kad bi ih bilo dobro staviti u teglu s vodom,pa na prozor?
Glavno da lopoči stižu,a ja nemam pojma kaj sad s njima ;-)

-------------
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!


Objavio: Kreos
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 13:10
Originalno poslano od člana rain rain napisao:

Kreos,Dado,molim vas malo više info o prezimljavanju tropskih lopoča.Da li ih spremate s teglom u kojoj su rasli,ili vadite gomolje?Idućih dana mi stižu gomolji tropskih lopoča bez zemlje,samo u vlažnom okruženju.Da li bi bilo pametno da ih do zatopljenja čuvam u vlažnom perlitu,na oko 10 stupnjeva?Kad bi ih bilo dobro staviti u teglu s vodom,pa na prozor?
Glavno da lopoči stižu,a ja nemam pojma kaj sad s njima ;-)


Pozz!

Svoje gomolje sam prezimio po 'Landon' metodi, Btw: Ken Landon- jedan od najpoznatijih oplemenjivaća tropskih i hladnovodnih lopoča današnjice!

Prezimiili su svi, cca 20 kom samo je jednog pojela plijesan!

Imaš već link gore, al evo ponovo!

http://www.internationalwaterlilycollection.com/LandonMethod2010.html - http://www.internationalwaterlilycollection.com/LandonMethod2010.html

 Gomolji kad stignu možeš staviti u staklenku i na prozor, pa dok voda vani bude iznad 20°C ih možeš zasaditi u jezerce.

Koje si sorte naručio/la ?

Moja dva trenutnona prozoru!






Objavio: rain
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 16:41
Hvala ti,previdjela sam link.
Doma su Blue nang kwag i Corolata,a dolazi ih još 10,nasumce odabranih.Bili su vrlo jeftini,a i volim iščekivanje.Navodno da su u tih 10, i dnevni i noćni,raznih boja.Imam samo žuti,tak da,kakvi god bili,ja zadovoljna.

-------------
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!


Objavio: Kreos
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 17:35
Originalno poslano od člana rain rain napisao:

Hvala ti,previdjela sam link.
Doma su Blue nang kwag i Corolata,a dolazi ih još 10,nasumce odabranih.Bili su vrlo jeftini,a i volim iščekivanje.Navodno da su u tih 10, i dnevni i noćni,raznih boja.Imam samo žuti,tak da,kakvi god bili,ja zadovoljna.


Super, baci koju sliku!

Onda pretpostavljam da si iz Thailanda!


Objavio: rain
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 18:11
Pa,nemam sliku,tek su doputovali gomolji.Iz Tajlanda,da.Aukcija na Ebayu.Ovi,koji su već došli,su u super stanju,jedri,zdravi,sa par sitnih listića na vrhu.Trenutno u vlažnom perlitu u špajzi,na oko 10 stupnjeva.Kad procvatu,onda slikam!

-------------
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!


Objavio: lopoč-lokvanj
Datum objave: 20 Ožujak 2011 u 21:25
pozz mislim napaviti malo jezerce e treba mi jedan mali omolj skroz mali pa ako ko ima viska ili slicno pa ce mo se dogovoriti


Objavio: Božikovine
Datum objave: 20 Ožujak 2011 u 21:55
LL, a kakav bi ti gomolj?

-------------


Objavio: lopoč-lokvanj
Datum objave: 21 Ožujak 2011 u 19:18
ma nije vazno bilo kakav mali


Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Ožujak 2011 u 07:00
Pošalji adresu na PP, nešto ćemo smisliti.
Imamo loopče u jezercu no neznamo u kakvom je stanju korjenje.

-------------


Objavio: panda
Datum objave: 25 Ožujak 2011 u 20:05
imam ti ja ove obicne lopoce viska roza su skoro bijeli i snjezno bijele pa ako hoces mogu ti poslat :))


Objavio: keeka
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 20:54
Pozdrav svima, kupila sam jucer u Konzumu bratu lopoč, on je odusevljen njima a inace nema pojma o biljkama a ja ne znam nista o lopocima, pa me zanima dal mi mozete pomoc, sta dalje. on je u nekom pjeskovitom supstratu u posudi a ta posuda je u vodi. jel mozemo ga presadit u neku ukrasnu staklenu vazu i drzat ga u stanu? i kako da to napravimo? Hvala



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk