Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Živi kamen - Lithops

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sukulenti i kaktusi
Opis foruma: Forum o kaktusima i sukulentima
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5237
Datum ispisa: 03 Listopad 2024 u 09:50
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Živi kamen - Lithops
Objavio: antun007
Tema: Živi kamen - Lithops
Datum objave: 25 Rujan 2010 u 20:50
Pozdrav...zanima me dali netko zna nešto o sijanju lithopsa...planiram nabaviti par sjemenkica tako da me zanima nešto o sijanju...imam jednu vrstu...a i jedno pitanje za experte...na dnu lithopsa je nešto kao opeklotina...ako netko zna o ćemu se radi molim da napiše...iako mislim da toka neće biti kada se ponovno "porodi"...hvala...pozdrav...

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/lithops/16280.aspx">

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.



Odgovori:
Objavio: antun007
Datum objave: 27 Rujan 2010 u 15:09
Zar nitko nema ovu biljku???

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 02 Listopad 2010 u 20:24
imam ja ne znam što bi to bilo ali sigurno nije opasno pusti pa ćeš vidjeti samo ne zaljevaj previše zapravo ne trebaš uopće osim ako primjetiš da se smežurao.


Objavio: antun007
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 12:17
Prekrasni su...gdje si ih nabavila?

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 04 Listopad 2010 u 20:31
Cvjećarna Zrinjevac u Importane centru u Zagrebu. Inače su Bešlićevi.


Objavio: antun007
Datum objave: 04 Listopad 2010 u 20:46
aha...hvala....upravo sam dobio 30 sjemenkica različitih lithopsa...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: sanja9802
Datum objave: 15 Svibanj 2011 u 20:09
gdje ste nabavili sjemenke?


Objavio: antun007
Datum objave: 15 Svibanj 2011 u 20:20
Ima na aukcijama.hr, meni su nikli ali nisu preživljeni pikiranje....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: hanaK
Datum objave: 15 Svibanj 2011 u 21:47
ja sam prije nekoliko dana kupila jednog, zalila ga i već nakon 2 dana izgnjilioConfused
dali mi netko može reći svako koliko se zaljevaju i koliko?


Objavio: anči39
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 17:43
Evo moj stoji na kiši i izgleda dobro, a zalila sam ga prije dva dana.
 
Moj je kod mene jedno mjesec dana .
 
Tek sam sinoč pročitala da ne voli vodu .


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Miss M.
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 20:21
Pa lithopsi se ne moraju zalijevati oni crpe vodu iz vlastitih listova prilikom presvlačenja potroše stari par listova. Baš ako bi bili smežurani može ali čisto malo.


Objavio: anči39
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 22:20

Ja imam ovakav jel to isto ?

 


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 08:06
Anči ovaj tvoj sukulent jako sliči na Lithopsi ali on to nije. To je Pleiospilos nelli. Lithopsi nisu tako „veliki“. Najlakše je prepoznati Lithopsi po tome što raste u zemlji zakopan do vrata.


Objavio: hanaK
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 08:55
onda sam i ja pogriješila, moj je kao od anči39!


Objavio: anči39
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 15:34
Hvala Pinus sad znamo što je Tongue

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Pinus
Datum objave: 12 Studeni 2011 u 19:26
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/lithopsi/34261.aspx">


Nedavno sam kupio 4 mala lithopsa (6 cm tegle). Bešlić me je ugodno iznenadio. Uz one krasne http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6456 - euphorbie u vrtne centre je poslao i lithopse. Litopse sam presadio u suhi mineralni supstrat kojem sam dodao malo starog odležanog komposta. Držim ih na južnoj prozorskoj polici dnevne sobe. Kada bi bilo dobro prvi puta zaliti litopse ?


Objavio: Gricka
Datum objave: 12 Studeni 2011 u 20:08
Bolje ih je ne zalijevati uopće u ove zimske dane. Ja sam nedavno svoja četiri malena zalila sa par kapi, jučer sam i zadnji bacila-prvo je došlo do promjene boje a zatim su postali sluzavi-ljigavi, grozan osjećaj kad ih dotakneš. Onim većim sam dolila vode u podmetke i pucaju od zdravlja. Stoje na prozorskoj dasci, iznad radijatora.


-------------
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama


Objavio: Pinus
Datum objave: 12 Studeni 2011 u 20:18
Gricka hvala, znači do proljeća ništa vode makar su na sunčanoj (ovisno o vremenu) toploj 20 – 22 C, prozorskoj polici dnevne sobe.


Objavio: Pinus
Datum objave: 13 Studeni 2011 u 08:58
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/lithopsi/34262.aspx">

Čitam na internetu savjete o uzgoju lithopsa i često naiđem na ovakav savjet. - Od studenog do ožujka ne zalijevati da bi samo par rečenica dalje pisalo : ne dozvoliti da se zemlja oko korijena potpuno posuši. Objašnjenje: „dlakavi korijenčić lithopsa mora ostati stalno živ“. Znači nema zalijevanja ali usprkos tomu supstrat se oko korijena ne smije posušiti !!??


Objavio: Miss M.
Datum objave: 13 Studeni 2011 u 22:35
Ja moje male zalijem malčice s vremena na vrijeme jer su na toplom a supstrat je pijeskovit. Sami će ti reči ako primjetiš da su se smežurali zalij malo.


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 13:13
Miss M, hvala.

Pretpostavljam i sam da ovi mali Lithopsi imaju posebno osjetljive korijenčiće i da postoji opasnost da se korijen posuši ako ih pustim 4 mjeseca bez kapi vode. S vremena na vrijeme će dobiti malo vode.


Objavio: Emilly
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 21:25
Moji djeluju malo zgužvani, da ih zalijem? Već sam ih par utopila pa me strah Stern%20Smile
Evo slikica



Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 15 Studeni 2011 u 08:41
ja sma odustala od njih isto svaki put ih previše zalijem ma koliko se trudila da im malo dam vode... pokušat ću još jednom kad naletim na njih i neću ih uopće zaljevati možda mi onda uspije :D

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Emilly
Datum objave: 15 Studeni 2011 u 16:39
Ma i ja sam odustala već puno puta, ali baš nemam mira Confused


Objavio: mememe
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 17:29
Zanima me, kad je najbolje vrijeme za presađivanje lithopsa? Imam ih 4 u vrlo maloj vazi i u vrlo lošoj zemlji (treset) pa bi ih htio podijeliti. Pretpostavljam da sad nije vrijeme pošto počinje rast novog para listova.


Objavio: Pinus
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 18:23
Evo jedan odličan http://www.conos-paradise.com/en/information/information.htm - link o uzgoju lithopsa .


Objavio: mememe
Datum objave: 17 Prosinac 2011 u 13:27
Danas sam za par kuna kupio teglicu s lithopsima u katastrofalnom stanju, držani bez svijetla. Naravno izduljeni su. Zanima me, postoji li način da ih natjeram da naprave novi par listova, koji se nadam da bi sad bili normalni. Ima li uopće način da spasim te biljke ili će uginut kad počnu topliji i sunčani dani?

Evo slike trenutnog stanja



Objavio: Miss M.
Datum objave: 18 Prosinac 2011 u 10:07
Samo ti njih lijepo presadi u mješavinu kvarcnog pijeska i zemlje u omjeru 70:30 i stavi na svijetlo mjesto njima je sad sezona rasta i naravno ako ih nastaviš dalje pravilno držati slijedeći će biti kako treba kad se presvuku. Imoji se sad presvlače tj. rastu.


Objavio: mememe
Datum objave: 19 Prosinac 2011 u 16:24
Sada je u redu ih presaditi? I zdrave primjerke isto? Čitao sam na par mjesta da se presađivanje preporuča na proljeće kad prestane rast lithopsa. Pitanje, gdje nabaviti manju količinu kvarcnog pjeska i koliko to dođe koštati?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 19 Prosinac 2011 u 19:16
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Sada je u redu ih presaditi? I zdrave primjerke isto? Čitao sam na par mjesta da se presađivanje preporuča na proljeće kad prestane rast lithopsa. Pitanje, gdje nabaviti manju količinu kvarcnog pjeska i koliko to dođe koštati?
Pa obično kod nekog tko se bavi pjeskarenjem ali možeš pogledati i u OBI-ju jer se isto tako koristi i kao filter za bazene jest da je skuplji ali ako nemaš ništa drugo. Moji su inače u običnom pijesku pomiješanom sa zemljom i krupnijim kamenčićima. Zasad se ne bune. Prebaci ih lagano nemoj previše čistiti korijen.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 11 Siječanj 2012 u 16:16
ja sam kupila sjemenki malo e sad oće li mi niknuti ili ne vidjet ćemo... držite palčeve

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: mememe
Datum objave: 11 Siječanj 2012 u 16:56
Kupio sam i ja nešto sjemena, nadam se da će biti nešto od toga - iz onoga što čitam ne bi trebalo biti prezahtjevno ih uzgojiti.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 11 Siječanj 2012 u 17:27
vidjet ćemo... baš me zanima hoće li biti šta od toga

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: kikach
Datum objave: 11 Siječanj 2012 u 18:19
kupila sam lithops prvi put na proljece i nije dobro zavrsio..probala sam ponovno u 9.mj i zasad se drzi..nisam ga presađivala i tu i tamo ga pošpricam s odstajalom vodom..i drzi se, a neki dan sam primjetila bebicu:
 
 
 
sretno sa sijanjemSmile  nekako mi zvuci komplicirano, kad mi se i oni cine komplicirani:/


Objavio: mememe
Datum objave: 24 Siječanj 2012 u 23:04
Čitam po netu o sijanju lithopsa i ostalih mesemba. Nabavio sam sjeme lithopsa i biljke lapidaria margaretae. Jasan mi je princip sijanja ali ima jako puno različitih mišljenja o supstratu u kojem sijati to sjeme i u kakvom supstratu držati te biljke. Na više mjesta spominje se sijanje u kupovnu zemlju s običnim pijeskom u omjeru 50:50, dok drugdje se spominje dodatak usitnjenog granita (granitni pijesak), kvarcnog pijeska i usitnjene kore bora (ima u pet shopovima).

Ima li tko osobnih iskustva s tim?

Pitam se, zna li tko gdje nabaviti usitnjeni granit?


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Siječanj 2012 u 10:44
Ako je negdje naveden granitni pijesak kao dodatak supstratu mislim da ga možeš zamijeniti sa kvarcnim pijeskom. Osnovna tvar u jednom i drugom pijesku je SiO2.   U granitnom pijesku je nešto manje silicijeva dioksida u odnosu na kvarcni pijesak a nešto više drugih dodataka.

Kvarcni pijesak kupujem u prodavaonicama građevinskog materijala.


Objavio: mememe
Datum objave: 25 Siječanj 2012 u 12:30
Granitni pijesak se stavlja radi kiselosti, kao i borova kora, neznam koliko je nužno? Kvarc je dobar, i ja ga koristim, samo on je neutralan.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 13:42
nikla su mi dva od 10 sjemenki... možda još šta nikne ovo je doslovce od sinoć do danas niklo... što sad raditi a da ne zeznem... prskati ili puštati da bude suho duže :S

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: sanjalica4
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 13:47
ja svoje malisane ostavim sve dok se supstrat ne posusi ali redovito ga pregledavam. jos uvijek imaju plasticnu vrecicu i dobro napreduju. takodjer imam i kaktusice stare nekoliko mjeseci i jos uvijek su prkriveni vrecicom da se ne osuse jer supstrat za kaktuse se brzo osusi a dok su male biljcice one traze bar malo vode.


Objavio: mememe
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 16:08
Sad, imam 6 različitih vazica s njima i htio bih ih zajedno posaditi u posudu od terracotte, samo htio bih posudu koja je široka i niska, ne standardnih proporcija kao što inače ima za kupiti po centrima. Zna li tko di bi mogao takvu nabaviti?



Objavio: mememe
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 16:10
@Zvjezdana - dok su tako mali trebaju imati vlage i trebaju stalno biti pokriveni folijom, osim kad prozračuješ da ne nastane plijesan. Kako je opisala sanjalica4 je ok način, barem iz onog što sam čitao. Ja ću pričekati još nekih mjesec dana da posijem.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Veljača 2012 u 10:18
Hvala za info..vlažim ih čim se malo posuše nadam se da mi neće uginuti... baš su mi smješni ko male točkice zelene :D

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: gute Fee
Datum objave: 01 Veljača 2012 u 23:03
Zadivljena sam ! Ja uopce nisam znala da ovakovo nesto postoji ! To sad vidim i cujem prvi put ! Fascinirajuce !    Clap


Objavio: bili cvitak
Datum objave: 02 Veljača 2012 u 09:36
Originalno poslano od člana anči39 anči39 napisao:

Ja imam ovakav jel to isto ?

 
i ja imam pleiospilos nelii i bas ga volim nisam imala pojma sto je kada sam ga kupila a onda me odusevio, stalno se rastvara u još novih..


-------------
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek


Objavio: mememe
Datum objave: 03 Veljača 2012 u 20:58
Odlučio sam sve lithopse koje imam posaditi zajedno u veliku posudu od terracotte, desetak primjeraka. Supstrat kupovna zemlja pomiješana s puno kvarcnog pijeska i dosta perlita. Sad vidim da će mi dosta "lufta" ostati u tegli, zna li tko di bih mogao sad kupiti u zg pokoji primjerak, prošao sam centar grada i bauhaus i nisam našao?


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 03 Veljača 2012 u 21:59
nisam ih vidjela nigdje pod zadnje stvarno neznam gdje bi ih mogao naći... jedino kod bešlića?

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: kikach
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 13:12
vidjela dam ih prije tri tjedna u mbm lučko..bilo ih je dosta!


Objavio: Pinus
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 13:38
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/lithops/36691.aspx">

Bešlić prodaje svoje kaktuse u MBM-u. Ovi kamenčići sa slike su isto tako Bešlićevi i kupljeni ovu jesen u MBM- u. Ne znam kakvu cijenu ima kod sebe u svom kaktusarniku no cijenu u MBM-u ima nižu nego kod internetne prodaje svojih kaktusa.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 05 Veljača 2012 u 12:49
niknula su mi još tri znači sad ih je 5 :) možda još koji nikne jer posula sam sjemenke po zemlji ali špricanjem su se vjerovatno zabile malo dublje u zemlju pa im treba dok se ne probiju gore... mad aja sma zadovoljna i sa 5..nadma se da će poživiti

Pinus fora su ti ovi veliki sad skidaju košuljice ili? tako ću i ja svoje pijeskom istaknuti ali kad malo porastu sad su još male točkice zelene

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 12:00
niklo ih je 9 u međuvremenu lijepo napreduju ovi što su prvi niknuli tako da se nadma da neću nešto zeznuti

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: bili cvitak
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 17:18
ima ih i u bricu

-------------
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek


Objavio: mememe
Datum objave: 13 Veljača 2012 u 14:27
koji grad?


Objavio: bili cvitak
Datum objave: 13 Veljača 2012 u 20:52
kaštela, sorry nisam odmah stavila

-------------
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek


Objavio: gute Fee
Datum objave: 16 Veljača 2012 u 23:18
Meni je MBM jako daleko ; mozete mi reci gdje je Beslic ?
Naravno ako nije tajna !


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Veljača 2012 u 07:03
bešlić je u žažini, kod siska, a imaš i stranicu s mogućnosti internet kupovine

ali sačekaj koji proljetni sajam, mislim da ih gore kod vas bude i više u sezoni, sigurno će biti kaktusara
a lithopisa su ljetos imali u baumaxu, zna se dogoditi da ih i drugi trg. centri imaju, samo treba pogoditi pravo mjesto u pravo vrijeme

ja ih samo gledam - za sada



-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Veljača 2012 u 07:10
Kaktusi Bešlić d.o.o.,   Žažina bb, 44272 Lekenik, Telefon: 044 752-273

Za ovu reklamu ću zahtijevati 30 % rabata kada ga posjetim. Zadnjih nekoliko mjeseca ima blokirane (?) internetne stranice.


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Veljača 2012 u 08:01
a ja sam mislila da je do mog komp. što ne mogu na bešlićevu stranicu - često se dogodi da mm nekim radovima/programima... blokira pristup nekim stranicama

-------------


Objavio: mememe
Datum objave: 20 Ožujak 2012 u 18:49
IMam namjeru večeras posijati lithopse i po netu piše da treba tretirati fungicidom. Kod kuće imam Antracor fungicid, aktivni sastojak propineb. Da li je to upotrebljiv fungicid za ovu namjenu?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 20 Ožujak 2012 u 21:24
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

IMam namjeru večeras posijati lithopse i po netu piše da treba tretirati fungicidom. Kod kuće imam Antracor fungicid, aktivni sastojak propineb. Da li je to upotrebljiv fungicid za ovu namjenu?
Ja koristim captan.


Objavio: Pinus
Datum objave: 20 Ožujak 2012 u 21:36
Čujem da je captan zakon. Navodno da boljeg fungicida od captana nema. Samo ga je teško nabaviti. Ja sam koristio previcure.


Objavio: belica
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 13:10
Evo i ja sam danas postala vlasnica jednog, fascinirali su me od prvi put kad sam ih vidjela, ima nešto posebno u njima...
presadila ga na mjesto, mrvicu zalila, nadam se da nisam pogriješila

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-04-12



-------------
belica,zagreb


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 18:19
jepi je

moji bebači su jadni baš ostala su moožda još 3..1 je sigurno živ.. opet su letili :( mačka mi je srušila posudicu

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: belica
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 19:52
vidim ti si sijala, sav taj trud i čekanje a na kraju uf. ja se nebi upuštala u taj pothvat, strpljenje mi nije jača strana. baš sam čitala o njima, malo i kao sve kužim ali moram to još provesti i u praksu pa cemo vidjeti. a na ovog sam doslovce slučajno naletila na kvatriću u nekoj cvijećarni i platila ga 15 kn.
jel to ok cijena ?
čitala sam da cvate tek kad je star 3-5 godina. jeli kome od vas cvao ?



-------------
belica,zagreb


Objavio: mememe
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 20:38
Ja sam sijao prije dva tjedna, od 15 sjemenki (nekakav mix lithopsa)10-tak ih je niknulo i lijepo napreduju. To mi je mali pokus prije sijanja Lapidariae margaretae :)


Objavio: dzeni
Datum objave: 18 Travanj 2012 u 14:17
ovog ljepotana sam evo danas kupila,pitam se jel mu malena ova posuda?
[url=http://pixload.org/?v=photo2153.jpg][/u


-------------
sutnja je zlato....


Objavio: dzeni
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 13:18
http://www.pticica.com/slike/photo2153/1273419">


http://www.pticica.com/slike/photo2299/1273417">
Evo slike prije i poslije izlaska na sunce.Sta mislite ima li mu spasa? Mislim da ga je dobro sunce skuhalo [IMG]smileys/emot101.gif" align="middle" />

-------------
sutnja je zlato....


Objavio: Miss M.
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 15:44
To nije lithops već pleiospilos nelli mislim da mu neće biti ništa, pleiospilos nelli ako si presadila mora imati vrlo propustan supstrat mineralni ako imaš kvarcnog pijeska napravi mu mješavinu od 70% pijeska ostalo zemlja. Ne zalijevaj ga nipošto pogotovo sad kad se podijelio i ne smiješ ga gnojiti uopće bar tako piše. Ubuduće biljke koje tek kupiš ne smiješ odmah stavljati na sunce jer nisu navikle na prirodno sunce. Ja ga isto sad imam prvi put dobila sam dva od prijatelja i to crvena royal flush pa sam kupila još jedan zeleni da im pravi društvo. Pročitaj malo o njemu na cactus art biz.   


Objavio: mememe
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 17:34
I ja imam 4 pleiospilosa, obični. može slika tog royal flush?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 18:52


A imam i još dva pleiospilosa parvifloruma koji nisu ni slični ovima.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 19:20
e da ovo je lithops optica rubra


Objavio: mememe
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 21:11
Sjeme optice rubre imam namjeru nabavit, samo se prvo uvježbavam sa uzgojem iz sjemena malo jeftinijih i pouzdanijih lithopsa od rubre, čuo sam da zna biti pomalo problematičan.

Kako doći do ovog royal flush?


Objavio: dzeni
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 21:59
Miss M izgleda da su u cvjecari pogrijesili,jer pise na kartici lithops.....Al meni ne znaci ime nesto previse...Iskreno se nadam da mi nece moj skuhani p.nelli uginuti.Al posto sam pocetnik u ovom,to je valjda uobicajeno.Ovi gore ljubicasti su dražesni!

-------------
sutnja je zlato....


Objavio: Miss M.
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 22:10
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Sjeme optice rubre imam namjeru nabavit, samo se prvo uvježbavam sa uzgojem iz sjemena malo jeftinijih i pouzdanijih lithopsa od rubre, čuo sam da zna biti pomalo problematičan.

Kako doći do ovog royal flush?
Lithopse je dosta teško uzgojiti iz sjemena brzo i lako niču ali ih je teško održati pogoditi količinu vlage koje stalno mora biti dok su mali ja sam već nekoliko koje sam kupila a da su bili manji izgubila pa od sad ne kupujem manje od velićine kovanice od 1kn, rubru ti ima Bešlić ja sam kupila kod njega.


Objavio: pčelica7
Datum objave: 01 Svibanj 2012 u 10:15
Imamo zasebnu temu o  http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1021 - Živi kamen - Pleispilos  

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Miss M.
Datum objave: 01 Svibanj 2012 u 13:08
Originalno poslano od člana pčelica7 pčelica7 napisao:


Imamo zasebnu temu o 


http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1021 - Živi kamen - Pleispilos  
A da napravite temu koja se zove mesembi i koja ujedinjuje sve što spada u to frithie, faucarie ,lithipse fenestrarie, pleiospilose, titanopsise i ostalo što spada u taj rod uostalom a ne da svaka baba otvara temu za biljku koju je kupila. Malo pogledaj po stranim forumima kako to izgleda.


Objavio: mememe
Datum objave: 01 Svibanj 2012 u 20:33
slazem se, tako bi bilo najbolje. Ionako postoji dosta zbrke sto je lithops a sto kod nas nazivaju zivim kamenom. Ionako su uvjeti uzgoja velikom broju mesemba vrlo slicni pa mogu svi tako nesto nauciti.


Objavio: mememe
Datum objave: 01 Svibanj 2012 u 20:53
i da, gdje mogu nabaviti ovaj visebojni kvarcni pijesak? Ima kod mene jedan ducan koji prodaje po 5 kuna kilo ali je sivi


Objavio: Miss M.
Datum objave: 01 Svibanj 2012 u 21:02
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

i da, gdje mogu nabaviti ovaj visebojni kvarcni pijesak? Ima kod mene jedan ducan koji prodaje po 5 kuna kilo ali je sivi
Ja nabavljam kvarcni pijesak od muževog frenda koji se bavi pjeskarenjem ne onaj ukrasni za akvarije, inače u LIpiku ga imaš vrlo jeftino ili ako znaš nekog tko pjeskari može i rabljeni samo ga dobro prosiješ


Objavio: marsha
Datum objave: 03 Svibanj 2012 u 22:09
Pozdrav svima. Evo još jedne vlasnice nekoliko njih Smile
Svi su odvojeni i presađeni, nadam se da im neće biti ništa.
Čitajući iskustva sa pretjeranim zaljevanjem ja ih prilikom presađivanja nisam uopće zalila. Čine mi se ful tvrdi i da su ok.
Kako neki kažu bolje im je uskratit vodu jer su tako navikli.
 


Objavio: cvijetićljubac
Datum objave: 11 Svibanj 2012 u 07:40
koje divote smile94


Objavio: dzeni
Datum objave: 12 Svibanj 2012 u 14:18
Moj zivi kamen vise nije medju zivima.... ...vidim i u cvjecari uginuli,pa kontam ako su bas toliko osjetljivi,nisu onda za mene,pocetnika u kaktusarenju.Divicu se vasim lithopsima.

-------------
sutnja je zlato....


Objavio: cvijetićljubac
Datum objave: 15 Svibanj 2012 u 21:32
prekrasni su.... Hug


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 06 Lipanj 2012 u 17:24
moja tri se drže zasada jedan najveći je počeo presvlačenje tj pukla mu je sredina i počela se razdvajati...baš me zanim ahoće li mi preživjeti do druge godine

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 12:29
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/lithops___euphorbia_obesa/45312.aspx">

Lithops - Euphorbia obesa


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 12:49
E pa to ćeš morati rasaditi lithopsi i euphorbie neće ići zajedno


Objavio: Glikica
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 12:56
Miss M. daj , molim te pojasni, naime, imam nekoliko litopsa pa reci ukratko kako s njima ? Znam da ima literature, ali ipak...

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 12:59
Znam Miss M. ali do tada će ipak proći nešto vremena. Ovako zajedno su mi fora.
Posađeni su pumicu (bims) koja je sama po sebi vrlo rastresita tako da je presađivanje šala mala, trenutak vremena.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 14:21
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Miss M. daj , molim te pojasni, naime, imam nekoliko litopsa pa reci ukratko kako s njima ? Znam da ima literature, ali ipak...



Lithopsi trebaju jako malo 70% kvarcnog pijeska ostalo zemlja s krtičnjaka, Jako malo vode pogotovo kad se presvlače jer tad troše vlagu iz starih listova. Ništa posebno pa kak im bude.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 14:23
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Znam Miss M. [IMG]smileys/smiley19.gif" align="middle" /> ali do tada će ipak proći nešto vremena. Ovako zajedno su mi fora.
Posađeni su pumicu (bims) koja je sama po sebi vrlo rastresita tako da je presađivanje šala mala, trenutak vremena. [IMG]smileys/smiley34.gif" align="middle" />
Nisam mislila na to euphorbie ipak traže nešto više vlage jer su sklone gubitku korijena u nedostatku vlage.


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 14:46
Zalijevam ih ciljano, svaku biljku posebno. Pretpostavljam da ću se snaći.


Objavio: mememe
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 15:18
Evo malo da se pohvalim :) (makar sam mogao i malo bolje poslikati)













i optica rubra :D





Objavio: Glikica
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 15:28
ja ne vidim sliku.

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: mememe
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 15:33
Nije jedna, više ih je. Probaj refresh?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 16:08
Fino si se ponovio baš su slatki možda i ja nabavim još kojeg.


Objavio: Glikica
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 16:31
ovo ja imam, ako mi potraju, nabavit ću još.




-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 16:55
Makni pleiospilos iz te tegle on baš ne voli prejako sunce a ni polijevanje po tijelu. To ti je ovaj desno veliki zeleni,


Objavio: Glikica
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 18:48
Yes, to sam danas skužila, maknut ću ga, onda mi ostaje prazno mjesto, dakle moram nabaviti još. Ajde , pliz, pogledaj temu "slike kaktusa i njihova imena " imam nešto što je slično ovome, ili ?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: mememe
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 13:45
Sad mene zanima kako stojite sa prihranom lithopsa? Malo sam po netu čitao o ovome i naravno naletio na oprečna mišljenja. Negdje piše da treba svakako nakon što se "presvuku" negdje da treba jedanput-dvaput u sezoni sa gnojivom za kaktuse (duplo manja koncentracija) a negdje da uopće ne treba jer ionako rastu na mjestima koji su vrlo siromašni nutrientima pa im je dosta ono što već imaju u supstratu ali da onda taj supstrat treba mijenjati svake 3-4 godine. Vaša iskustva i saznanja?

Na više mjesta se spominje i zalijevanje destiliranom vodom što ja smatram pretjerivanjem.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 14:24
Moja prijateljica ih ima u običnom šoderu posađene i rastu joj ko ludi. Možeš ih malo pognojiti gnojivom za kaktuse ja ne pretjerujem ni s gnojenjem kaktusa. Zalijevam ih kišnicom kao i kaktuse pa ni u prirodi nemaju destiliranu vodu. A i Bešlić ništa posebno ne tretira svoje.


Objavio: Miss M.
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 14:31
Evo jedan link o uzgoju mesemba h http://www.mesemb.org/msgcult.htm - http://www.mesemb.org/msgcult.htm
http://www.mesemb.org/msgcult.htm - http://www.mesemb.org/msgcult.htm     




http://http://www.vivante-passerelle.net/index.php/en/steven-hammer/the-art-of-growing-mesembs - http://www.vivante-passerelle.net/index.php/en/steven-hammer/the-art-of-growing-mesembs



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk