Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Plavi mak - Meconopsis

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2719
Datum ispisa: 03 Rujan 2024 u 17:31
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Plavi mak - Meconopsis
Objavio: SilveK
Tema: Plavi mak - Meconopsis
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 18:23
Za ovu sam biljčicu saznala tek nedavno, ali bio mi je dovoljan jedan pogled da se zaljubim u nju.

Evo što sam uspjela saznati o Meconopsisu: To je porodica preko 50 jednogodišnjih, dvogodišnjih i višegodišnjih biljaka.
Meconopsis se sastoji od grčkih riječi mecon - mak i opsis - izgled, dakle ovaj naziv aludira da biljka izgleda kao "klasični" mak.
Višegodišnji plavi mak porijeklom je iz Himalaja. Navodno se jako teško uzgaja iz sjemenki. Najbolje uspijeva u hladu, traži zaklon od ljetnih vrućina i vjetra, dovoljno vlage i humusno, hranjivima bogato tlo, te drenaža, da ne istrune radi vlage u zimskim mjesecima. Mora se rasađivati svake 3 godine i često ga mogu napasti plijesni, a vole ga i puževi.


-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.



Odgovori:
Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 18:48
SilveK ovo je prelijepo i nezaljubio se ćovijek boja mu je fenomenalna još samo da ga nabavimo.


Objavio: SilveK
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 18:57
Joj da, držim fige da uspije kod Bake beaSmile


Objavio: domingo
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 18:59
Krasno je zaljubiti se u tako divne boje ovog maka......ali kad kažeš da ga vole puževi......hvala ne bih volio takvu ljubav od koje će mi srce stalno biti tužno.
A koliko je visok plavi mak?


Objavio: Triša
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 19:02
Plavi mak, fantazija, kažeš da će se moći kupiti kod bake bee, pa to bi zbilja bilo predivno.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Horti
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 20:14
LOL Jesam li ja to potakla malo istraživanja?


Objavio: SilveK
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 20:28
Ma da, prvo ga je spomenula Gioiaa, pa onda rasprava Horti i Bake bea, a ja luda za makovima, pa red je da se nešto napiše o njemuTongue

Domingo, neznam koliko je visok, ali vjerojatno će netko drugi znati.


Objavio: Horti
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 20:41
Meconopsis grandis: uspravna, duguljastih, blago nazubljenih dlakavih listova koji se pri osnovi stvaraju u rozetama. Početkom ljeta cvate intenzivno modrim čašastim cvjetovima. Visine je 1- 1,5 m, širine 30 cm

Meconopsis betonicifolia: grumenasta trajnica koja krajem proljeća i početkom ljeta nosi modre cvjetove. Listovi su duguljasti, umjereno zeleni i stvaraju se u bazalnim rozetama. Visina 1-1,2 m, širina 45 cm.

Obje trajnice podnose potpunu sjenu i vole vlažno tlo.


Objavio: Tija
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 09:59

Silvek, kad ga nabaviš i kad procvjeta eto mene kod tebe jer me baš zanima kako to uživo izgleda jer ovako je nestvaran.



-------------


Objavio: rain
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 01:03
Osim sjene i vlažnog tla,trebaju i kiselu zemlju.Imala sam ga jednom-nestao je.


Objavio: Tija
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 08:42
Ima li ko fotografiju toga plavog maka?

-------------


Objavio: OTOK
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 09:56


Objavio: Tija
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 10:08

Nek se ne uvrijede cvjetoljubci ali ovj cvijet mi djeluje nekako umjetno i nestvarno.



-------------


Objavio: rain
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 22:33
Negdje sam pročitala-djeluje mistično.


Objavio: korijenko
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 09:09
Neka djeluje kako god ali meni je predivan, moramo početi istraživati gdje ga možemo nabaviti.
Da čujemo što kaže Baka Bea....


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 10:30
Korijenko obavezno ćemo naručiti kod bake bee i na flori preuzeti, ako ga ona do tada bude imala.
Netko je rekao da djeluje mistično, nestvarno, pa neka - samo neka je stvarno ovako plav, a još moće i u sjenu - idealno za jedan dio mog dvorišta.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: tropi
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 17:53
Svaki put" odvalim"na ovaj cvijet,Već 5 godina zaredom naručujem sjeme  iz različitih izvora i nikako da mi uspije proklijati.......zasad ću ga staviti na "stand by".I dalje izaziva divljenje ali je dosta zahtjevan i koliko sam čitao kratkog životnog vijeka.Možda baka Bea ima bolje iskustvo i neki trik?

-------------
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!


Objavio: biserka
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 18:08
ja već 3 god. neuspješno pokušavam uzgojiti plavi meconopsis. kupim odraslu biljku, posadim ju u uvjete koje zahtjeva i svaku godinu nestane


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 22:42
Ja mudro mučim i učim od vas.... Ma baš ste mi svi po redu zgodni kak ste se napalili na to plavo čudo. Ludo plave boje, nestvaran. Ni moja iskustva nisu bolja, ali tvrdoglavost dostojna mazge me tjera da još koji put pokušam. Sada su plavci u stadiju trećeg listića, to znači da ću ih uskoro pikirati, a dalje.... živi bili pa vidjeli, ništa ne obećavam do daljnjega. poz...


Objavio: korijenko
Datum objave: 05 Veljača 2009 u 08:50
Dobro je, Baka Bea nam je dala tračak nade!

-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: Marinn
Datum objave: 27 Veljača 2009 u 01:24
Volim cvijeće plave boje pa sam tako naletija i na mekonopsis, ali kad sam vidija koje uvjete triba da bi rastao odma sam odustao od bilo kakvog pokušaja da dođem do ovog cvijeća!

Neka jako zahtjevna biljka, a negdi sam pročita da se cvijetni pupoljci odstranjuju prvu godinu da bi biljka ojačala!

Šteta što je tako kompliciran!


Objavio: biksi
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 18:53
Jelitto ima vec obradene semenke mekonopsisa koje nicu bez problema,
na sobnoj temperaturi.
 


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 06:09
Biksi, kaj čekaš? Nije li ti izazov uzgojiti nešto tako čarobno lijepo?


Objavio: biksi
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 14:08
Semenke su vec stigle,javicu kada niknu.
Ne znam kako da postavim slike na vas sajt.
Pozdrav,
biksi


Objavio: Marinn
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 02:12
Kupijo sam sjemenke Meconopsisa i sad me zanima, kad ih posijati, na kakvom mjestu držati da proklije (sunce, hladovina, u kući, vani...)


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 10:35
Originalno poslano od člana Marinn Marinn napisao:

Kupijo sam sjemenke Meconopsisa i sad me zanima, kad ih posijati, na kakvom mjestu držati da proklije (sunce, hladovina, u kući, vani...)
 
Ja sam nabavila sjeme papaver somniferum danish flag.Mada on možda ne spada pod ovu temu,ali mislim da ,što se tiče sijanja najbolje je u posudice posijati i pokriti folijom.Posude držim na svijetlom mjestu.Tako mnogo brže klija sjemene Smile


Objavio: biksi
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 15:51
Zdravo,
moj mekonopsis je dobro nikao,posejala sam ih pre dva
meseca ,a jedva su visoki jedan centimatar.
sada mi je problem zalivanje,sa malo vlage se susi,a kada
dobro zalijem pocne da truli.nadam se da ce preziveti
bar poneka biljcica.
pozdrav,
biksi


Objavio: Marinn
Datum objave: 01 Veljača 2010 u 16:31
Ok,za koji dan ću se posijati Mekonopsis, nadam se da nije pre rano, sjeme sam kupija u Engleskoj a na omotu piše da se sije u zimi ili rano proljeće, a kako ja živim u Dalmaciji di su temperature više onda predpostavljam da ga već mogu posijati, u uputama (koje su na engleskom) piše svašta čak i to da se nakon sijanja kontejner stavi u frižider!!?? znači voli hladnoču!
 
eto valjda će nešto niknuti!!!!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk